COVID-19

Naujausia informacija

Visoje Lietuvoje skelbiamas karanatinas

Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) siūlymu, Vyriausybė pratęsė karantiną dar dviem savaitėms, iki gegužės 11 dienos. Kitą savaitę pradedamas antrasis karantino švelninimo etapas.

Skaitykite plačiau

Visa naujausia informacija visuomenei apie koronavirusą Lietuvoje, taip pat rekomendacijos, kaip sumažinti pavojų užsikrėsti: https://sam.lrv.lt/lt/news/koronavirusas/informacija-visuomenei.

Daugiau informacijos dėl naujojo koronaviruso galima teirautis:
- Karštąja koronaviruso linija tel. 1808 (pasireiškus gripui būdingiems ligos simptomams – karščiavimui, kosuliui, gerklės skausmui ar apsunkintam kvėpavimui – po kelionės į užsienio šalis ar po kontakto su tikėtinu koronaviruso nešiotoju; norint pasikonsultuoti, kilus klausimų) – visą parą, visoje Lietuvoje, nemokamai;
- Nacionalinio visuomenės sveikatos centro karštąja linija  tel. +370 618 79984   ir   +370 616 94562 (visą parą);
- elektroniniu paštu koronavirusas@sam.lt.

Paveiktomis teritorijomis laikomos visos šalys.


Lietuvoje patvirtintų ligos atvejų statistika:

Gegužės 29 d. duomenimis:

 • Patvirtintų ligos atvejų skaičius konkretiems žmonėms: 1662
 • Sergančių žmonių skaičius: 370
 • Per vakar dieną patvirtintų naujų COVID-19 susirgusių žmonių skaičius: 6
 • Mirusiųjų nuo koronaviruso žmonių skaičius: 68
 • Užsikrėtusieji koronavirusu, mirę dėl kitų priežasčių: 8
 • Pasveikusių žmonių skaičius: 1216
 • Izoliacijoje esančių žmonių skaičius:  500
 • Paveiktomis teritorijomis laikomos visos šalys

Karantinas pratęstas iki birželio 16d., sąlygos – švelnesnės

Vyriausybė, atsižvelgusi į epidemiologinę situaciją šalyje, priėmė sprendimą pratęsti karantino režimą iki birželio 16 dienos 24 val., tačiau sušvelninti karantino sąlygas. Numatyta, kad artimiausiu metu bus didinamas leistinas žiūrovų ir dalyvių skaičių renginiuose bei ilginamas restoranų, kavinių ir kitų maitinimo įstaigų darbo laikas.

Daugiau informacijos – čia:

Visuomenės informavimo grupė


Nauja testavimo dėl koronaviruso strategija: atskirti tiksliniai ir prevenciniai tyrimai

Gegužės 29 d. Įvertinus Lietuvos epidemiologinę situaciją, nuo pirmadienio, birželio 1-osios, tyrimai koronavirusinei infekcijai (COVID-19) nustatyti bus atliekami pagal naują tvarką.

Profilaktinis testavimas bus vykdomas įvertinus riziką konkrečioje savivaldybėje.

Profilaktinis testavimas bus vykdomas atsižvelgus į kiekvienoje konkrečioje savivaldybėje užfiksuotus sergamumo rodiklius, palygintus su bendru sergamumo šalyje vidurkiu. Savivaldybės bus skirstomos į mažos ir didelės rizikos grupes. Pirmajai grupei priklausys tos savivaldybės, kuriose 14-likos dienų laikotarpio sergamumas, skaičiuojamas 100 tūkst. gyventojų, bus mažesnis už bendrą Lietuvos vidurkį, antrajai – tos, kuriose sergamumas jį viršys.

Didelės rizikos savivaldybėse profilaktiškai, ne rečiau kaip kas 7 dienas, bus tiriami visų gydymo, globos ir slaugos įstaigų, išskyrus vaikų globos įstaigas, darbuotojai. Ligoninėse gydomi pacientai, slaugos, globos įstaigose esantys žmonės, vaistinių, parduotuvių darbuotojai bus tiriami atsitiktine tvarka.

Mažos rizikos savivaldybėse profilaktiškai atsitiktine tvarka bus tiriami gydymo, slaugos ir globos įstaigų darbuotojai, tiesiogiai dirbantys su pacientais. Sveiki asmenys profilaktiškai testuojami nebus.

Tikslingai toliau bus tiriami simptomus jaučiantieji,  į ligonines planine tvarka guldomi pacientai bei užfiksavus infekcijos židinius, pavyzdžiui – užsikrėtus bendrabučio gyventojui.

Kaip ir iki šiol, bus tiriami visi naujai į ligonines planiniam gydymui, t. y. operacijoms, planinėms procedūroms, guldomi pacientai, taip pat žmonės, kuriuos ištirti nurodys Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai, dirbantys infekcijos židiniuose. Ir toliau bus atliekami pakartotiniai tyrimai, siekiant patvirtinti, kad žmogus jau pasveiko.

Bet privalomai nebus testuojami visi be išimties iš užsienio atvykstantys ar grįžtantys keliautojai: jie bus tikrinami tuo atveju, jei jaus koronavirusinei infekcijai būdingus simptomus.

Informacija apie bendrą šalies vidurkį ir sergamumą kiekvienoje konkrečioje savivaldybėje bus skelbiama Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) interneto svetainėje.

Visuomenės informavimo grupė


Keisis karantino metu taikytas gydymo įstaigų finansavimas

Gegužės 29 d. Mūsų šalies gydymo įstaigoms atnaujinant planinių paslaugų teikiamą ir atveriant duris pacientams, svarstoma keisti atsiskaitymo modelį už paslaugas, kuris taikomas karantino metu, siekiant užtikrinti finansinį jų stabilumą šiuo visai Lietuvai ir pasauliui sudėtingu laikotarpiu. Kaip jis konkrečiai keisis – bus apsispręsta artimiausiu metu.

Visuomenės informavimo grupė


Siekiant valdyti koronaviruso plitimą, gyventojai bus raginami naudotis mobiliąja programėle

Gegužės 28 d. Ministrų kabinetas šiandien pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) siūlymui pavesti Lietuvos statistikos departamentui (LSD) rengti statistinę informaciją apie koronaviruso infekcijos (COVID-19) paplitimą šalyje. Tai bus įgyvendinama siūlant gyventojams mobiliojoje programėlėje savanoriškai ir anonimiškai užpildyti anketas, kurias LSD specialistai paruošė remdamiesi kolegų iš Izraelio patirtimi.

Rengiantis galimai naujai koronaviruso bangai, kurią prognozuoja ekspertai, tyrimas padėtų lengviau identifikuoti naujus infekcijos židinius ir priimti reikiamus sprendimus, jei kiltų nauja banga.

Gyventojų būtų prašoma reguliariai, kas savaitę, pateikti tam tikrus duomenis – informaciją apie savo savijautą, susijusią su galimais šios ligos simptomais, sergamumą lėtinėmis ligomis, aprūpinimą dezinfekcinėmis priemonėmis darbo vietose ir panašiai.

Surinkti duomenys bus pavaizduoti žemėlapyje, tai padės vertinti situaciją pagal šalies regionus, rajonus, miestus, gatves, bus galima  sparčiau reaguoti priimant sprendimus dėl pacientų ištyrimo, tarkime, dar tik įtariant grėsmei atsirasti židiniui, masiniam sirgimui tam tikrame regione.


SAM primena, kaip elgtis viešose vietose ir organizuoti asmenines šventes

Gegužės 26 d.  Būnant viešoje vietoje rekomenduojama vengti tiesioginio kontakto su žmonėmis, su kuriais įprastai nebendraujama, palaikyti ne mažiau kaip dviejų metrų atstumą, dėvėti nosį ir burną dengiančias asmens apsaugos priemones. Neturint galimybės plauti rankų su muilu ir vandeniu, naudoti dezinfekavimo priemones užtikrinant rankų higieną. Esant galimybei riboti naudojimąsi viešuoju transportu, vengti žmonių susibūrimo vietų arba riboti laiką būnant tokiose vietose, skirti prioritetą veikloms atvirose erdvėse.

Jei įmanoma, asmenines šventes rekomenduojama nukelti. Jei šventė vis dėlto organizuojama, rekomenduojama apriboti dalyvių skaičių artimiausiais žmonėmis. Šventėse rekomenduojama laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo, asmens higienos bei rankų higienos.

Šventėje neturėtų dalyvauti žmonės, kuriems pasireiškia ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų ir kitų užkrečiamųjų ligų požymiai (pvz., karščiavimas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas ir pan.), bei tie, kuriems privaloma izoliacija (izoliacijos laikotarpiu). Išsamias rekomendacijas galite rasti čia:

Visuomenės informavimo grupė


Paskirtus receptinius vaistus senjorai gali įsigyti neišvykę iš namų

Gegužės 26 d. Karantino laikotarpiu šalyje galioja supaprastinta receptinių vaistų ir kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių įsigijimo tvarka. Jų galima įsigyti neišvykus iš namų, tam pasitelkiant į pagalbą kitus žmones - įgaliotinius.
Tai ypač aktualu rizikos grupės žmonėms, t.y. vyresniems nei 60 metų, sergantiems lėtinėmis ligomis.
Tam, kad įgaliotinis galėtų nupirkti vaistus pagal kito žmogaus elektroninį receptą, pacientas privalo e. sveikatos portale www.esveikata.lt suteikti teisę savo atstovui tai padaryti.
Jei pacientas neturi galimybės pats internetu paskirti savo įgaliotinio, turėtų paprašyti gydytojo, kuris, išrašydamas e. receptą, gali iškart nurodyti paciento pageidaujamą žmogų. Svarbu tai, kad įgaliotinis turi patvirtinti atstovavimą prisijungęs prie savo paskyros www.esveikata.lt. Taip jis gali nupirkti pacientui išrašytus vaistus vaistinėje, pateikęs farmacijos specialistui savo asmens dokumentą.
Tėvams, kurie turi nepilnamečių vaikų, įgaliojimo teisės įsigyti vaistus ir kompensuojamąsias medicinos pagalbos priemones pagal elektroninius receptus yra suteiktos automatiškai.
Jei kompensuojamieji vaistai ar kompensuojamosios medicinos pagalbos priemonės įsigyjamos pagal popierinį receptą, paciento asmens tapatybę patvirtinančių dokumentų pateikti nereikia.
Pilnas rekomendacijas rasite čia:

Visuomenės informavimo grupė


Gera tendencija: nuotolinių konsultacijų skaičius išaugo beveik 68 kartus

Gegužės 26 d. Valstybinės ligonių kasos (VLK) duomenimis, šiemet balandį, palyginus su 2019 m. tuo pačiu laikotarpiu, nuotolinių konsultacijų pirminės sveikatos priežiūros įstaigose padaugėjo beveik 68 kartus – nuo 11 tūkst. iki 758 tūkst.

Lietuvos gyventojai tampa sąmoningesni ir išvengia nebūtinų apsilankymų gydymo įstaigose.

Nuotolinių konsultacijų su šeimos gydytojais ir kitais pirminės sveikatos priežiūros specialistais žymiai padaugėjo jau šių metų pradžioje. 2019 m. vasarį tokių apsilankymų fiksuota 9 tūkst., o 2020 m. vasarį – jau 28,5 tūkst., 2019 m. kovą tokių apsilankymų buvo 9,6 tūkst., o 2020 m. kovą -  479 tūkst. Daugiausia nuotolinių apsilankymų buvo 2020 m. balandį – šiemet nuotoliniu būdu konsultuotasi 718 tūkst. kartų, kai tuo pačiu laikotarpiu 2019 m. – 11 tūkst.

Dažniausiai gyventojai naudojosi šeimos gydytojo, vaikų ligų gydytojo ir vidaus ligų gydytojo nuotolinėmis sveikatos priežiūros paslaugomis, taip pat nuotoliniu būdu konsultavosi su šeimos gydytoju.

2020 m. kovo mėn. buvo suteikta daugiau nei 5 tūkst. tokių paslaugų gyventojams, balandžio mėn. šis skaičius jau siekė 40 tūkst. Didžiąją dalį (daugiau nei 33 tūkst.) šių paslaugų sudarė suaugusių psichiatro nuotolinės sveikatos priežiūros konsultacijos.

Visuomenės informavimo grupė


Grįžę iš užsienio bus tiriami mobiliuosiuose punktuose

Gegužės 25 d. Oro uostuose bei tarptautiniuose sienos kirtimo punktuose iš asmenų, į Lietuvą grįžusių iš užsienio, nebus imami tepinėliai tyrimams dėl koronaviruso infekcijos (COVID-19), išskyrus, kai bus tam poreikis. Nuo šiol tyrimą dėl koronaviruso į Lietuvą parvykę žmonės turės atlikti užsiregistravę ir nuvykę į mobilųjį punktą savivaldybėse. Jie tai padaryti turės ne vėliau kaip per 48 valandas.

Visi parvykusieji į Lietuvą turės užsiregistruoti karštosios koronaviruso linijos telefono numeriu 1808.

Esant poreikiui, savivaldybės įpareigojamos organizuoti mobilias tepinėlių paėmimo brigadas ar mobilaus punkto komandas tepinėliui paimti iš sąlytį turėjusių žmonių, grįžusių iš užsienio. Išimtis bus taikoma vaikams, grįžusiems ar atvykusiems iš užsienio, kuriems tyrimai dėl koronaviruso nebus atliekami.

Grįžusiems iš užsienio yra būtina 14 dienų saviizoliacija namie arba savivaldybės patalpose. Išimtis taikoma tik keliaujantiems ir grįžusiems iš Latvijos ar Estijos bei kitoms retoms išimtims.

Sveikatos apsaugos ministro – valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo sprendimą galite rasti čia:

Visuomenės informavimo grupė


Atnaujintos rekomendacijos, kaip saugotis nuo koronaviruso infekcijos

Gegužės 25 d. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), atsižvelgdama į dabartinę epidemiologinę situaciją Lietuvoje, teikia atnaujintas rekomendacijas, kaip elgtis toliau siekiant sėkmingai riboti koronaviruso infekcijos (COVID-19) plitimą visuomenėje.

 • Dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones, ypač tose vietose, kur nėra galimybės išlaikyti saugaus (daugiau nei 2 metrų) atstumo nuo kitų asmenų ir vietose, kuriose sutinkami žmonės, su kuriais įprastai nebendraujama.
 • Laikytis kosėjimo, čiaudėjimo etiketo (kosėti ar čiaudėti prisidengus vienkartine servetėle arba į sulenktos alkūnės vidinę pusę).
 • Kuo dažniau plauti rankas su muilu ir vandeniu, rankas muiluojant ne trumpiau nei 20 sekundžių. Jei nėra galimybės nusiplauti rankų, naudoti rankų antiseptikus (dezinfekavimo priemones).
 • Vengti liesti neplautomis rankomis veidą, akis, nosį, burną.
 • Apsvarstyti su darbdaviu galimybę karantino metu dirbti nuotoliniu būdu.
 • Turintiems ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų požymių (pvz., karščiavimas, sloga, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas ir pan.) likti namuose ir konsultuotis Koronos karštąja linija tel. 1808 arba susisiekti su savo šeimos gydytoju konsultacijai nuotoliniu būdu.
 • Griežtai laikytis izoliavimo taisyklių visą izoliavimo laikotarpį (izoliavimo sąlygos nurodytos čia: )
 • Jei izoliavimo laikotarpiu pasireiškia bent vienas iš ūmios virusinės kvėpavimo takų infekcijos požymių (karščiavimas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas ir pan.), nedelsiant skambinti į Koronos karštąją liniją telefono numeriu 1808, pateikti susirgimo aplinkybes (turėtą sąlytį su sergančiuoju) ir vykdyti medikų rekomendacijas.
 • Jei per 14 d. nuo paskutinės sąlyčio dienos neatsiranda simptomų, asmuo nebelaikomas turinčiu susirgimo riziką ir galima grįžti į įprastą gyvenimo režimą.
 • Kaukę reikia užsidėti kruopščiai, kad pilnai dengtų burną ir nosį;
  • Dėvint kaukę, negalima jos liesti rankomis;
  • Nusiimant kaukę, negalima liesti rankomis pačios kaukės, tik raištelius;
  • Nusiėmus kaukę arba ją palietus, reikia nusiplauti rankas;
  • Reikia pakeisti kaukę nauja, kuomet dėvimoji tampa drėgna;
  • Vienkartinių kaukių pakartotinai naudoti negalima, panaudotas po kiekvieno naudojimo reikia išmesti.
 • Lankantis parduotuvėse, vaistinėse, turguose, kitose viešose atvirose ir uždarose vietose laikytis saugaus, ne mažesnio kaip 2 metrų atstumo nuo kitų žmonių.
 • Žmonėms, kuriems yra privaloma izoliacija, griežtai laikytis izoliavimo taisyklių visą izoliavimo laikotarpį.
 • Dažnai vėdinti patalpas, ypač tas, kuriose būna didesnis srautas skirtingų žmonių, pvz., darbovietėje, daugiabučių laiptinėje ir pan.
 • Kasdien valyti dažnai naudojamus paviršius gyvenamojoje ar darbo vietoje, pvz., durų rankenas, laiptinės turėklus, elektros jungiklius, pultelius, šaldytuvo rankenas ir kt. Valyti įprastu muilu ar įprastiniais paviršiams skirtais valikliais.
 • Po artimo sąlyčio su sergančiuoju koronaviruso infekcija izoliuotis namuose ar kitoje gyvenamojoje vietoje 14 dienų po paskutinės sąlyčio dienos.     Visuomenės informavimo grupė

Atnaujintos darbo organizavimo valstybės ir savivaldybių įstaigose ir jų valdomose įmonėse sąlygos

Gegužės 22 d. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) patikslino sąlygas, kaip organizuoti darbą valstybės ir savivaldybių institucijose, įstaigose bei jų valdomose įmonėse. Naujai priimtu sprendimu pakeičiami įpareigojimai dėl rizikos grupei priskiriamų asmenų darbo organizavimo.

Pakeistas gegužės 11 d. pasirašyto operacijų vadovo sprendimo papunktis, kuriame buvo numatyta „sudaryti galimybę darbuotojams, priskiriamiems rizikos grupėms, dirbti nuotoliniu būdu arba organizuoti jų darbą taip, kad būtų užtikrintas kuo mažesnis kontaktas su kitais asmenimis“.

Nuo šiol šios nuostatos nelieka ir ji keičiama į įpareigojimą „esant galimybei sudaryti sąlygas darbuotojams dirbti  nuotoliniu būdu arba organizuoti jų darbą taip, kad būtų užtikrinamas kuo mažesnis kontaktas su kitais asmenimis“.

Naujai priimtu sprendimu taip pat nebelieka gegužės 11 d. sprendime įtvirtintos nuostatos „užtikrinti, kad lankytojui būtų skiriamas ne mažesnis kaip 10 kv. m. įstaigos patalpos plotas arba vienu metu būtų aptarnaujamas vienas lankytojas“.

Taip pat patikslintos sąlygos dėl patalpų vėdinimo, panaikinant būtinybę vėdinti tik atidarant langus.

Su bendromis sąlygomis, kaip organizuoti darbą valstybės ir savivaldybių įstaigose galite susipažinti čia
Su gegužės 21 d. sprendimu galite susipažinti čia:
Su gegužės 11 d. sprendimu galite susipažinti čia:
Visus operacijų vadovo sprendimus galite rasti čia:

Visuomenės informavimo grupė


Nuo gegužės 30 dienos įsigalios švelnesni apribojimai renginiams

Gegužės 22d. Šiuo metu Lietuvoje galima organizuoti renginius atvirose erdvėse, juose dalyvaujant iki 30 dalyvių. Organizatoriai turi užtikrinti saugų atstumą tarp dalyvių – 10 kvadratinių metrų plotą, tenkantį vienam žmogui, ir ne mažesnį nei 2 metrų atstumą tarp žmonių.

Taip pat nuo gegužės 30 d. leista organizuoti aukšto meistriškumo sporto varžybas atvirose ir uždarose erdvėse, nedalyvaujant žiūrovams. Viešose erdvėse, tiek atvirose, tiek ir uždarose, galės būti organizuojamos asmeninės šventės kaip, pavyzdžiui, vestuvės, gimtadieniai ir kita, jei jose dalyvaus ne daugiau nei 30 žmonių.

Visus operacijų vadovo sprendimus galite rasti čia:

Visuomenės informavimo grupė


Serologiniai testai: tyrimas parodė, kad ankstyvai diagnostikai jie nenaudotini

Gegužės 22 d. Vilniaus universiteto (VU) ir Santaros klinikų mokslininkai ir ekspertai, atlikę biomedicininį tyrimą, pateikė išvadas, kad trijų gamintojų serologiniai testai – tiek kiekybiniai (IgG / IgA), tiek greitieji (IgG / IgM) – neturėtų būti naudojami ūmiai koronavirusinei infekcijai (COVID-19) diagnozuoti. Ankstyvai COVID-19 diagnostikai jie netinkami, nes testų jautrumas per menkas. Mokslininkų vertinimu, serologiniai testai naudotini patikrinimui, ar žmogus yra sirgęs koronavirusine infekcija, ar ne, t. y. vadinamajai serokonversijai nustatyti.

Tyrimą atliko VU Gyvybės mokslų centro ir Santaros klinikų tyrėjai. Tyrimui buvo panaudoti Santaros klinikų Biobanke sukaupti kraujo plazmos mėginiai bei tyrimo metu paimti žmonių, kuriems molekuliniais metodais buvo diagnozuota koronavirusinė infekcija, kraujo mėginiai.

Mokslininkai ir ekspertai šiuo metu rengia konkrečias rekomendacijas, kokiais atvejais testai gali būti atliekami.
Tyrimo rezultatai aiškiai atsako į klausimą dėl ankstyvosios diagnostikos. Nors serologiniai testai gali būti naudojami imunitetui nustatyti, rezultatai neduos šimtaprocentinės garantijos. Testais antikūnai nustatyti 90 proc. kraujo ėminių, surinktų praėjus dviem ir daugiau savaitėms pajautus simptomus, tačiau vos 20-30 proc. kraujo ėminių, kurie buvo paimti per pirmąsias dvi infekcijos savaites. Kitaip tariant, visiško patikimumo tokie testai neužtikrina.

Tyrimo imtyje visi atvejai buvo simptominiai, t. y. tirti kraujo mėginiai tų žmonių, kurie jautė koronavirusinei infekcijai būdingus simptomus. Dėl besimptomių atvejų reikėtų atlikti papildomą tyrimą. Dėl to labai svarbu sulaukti aiškių mokslininkų ir medikų rekomendacijų, kad serologiniai tyrimai nebūtų klaidinantys.

Visuomenės informavimo grupė


Mobiliuose punktuose tirtis bus galima tik esant būtinybei

Gegužės 21 d. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) informuoja, kad mobiliuose punktuose tyrimai dėl koronaviruso infekcijos (COVID-19) nuo šiol atliekami tik žmonėms, kuriems būtina išsitirti, išskyrus atvejus, kai tyrimai privalo būti atliekami prevenciniais tikslais.

Mobiliuose punktuose bus tiriami:

-       žmonės, kurie jaučia bent vieną iš ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomų;

-       žmonės, kurie dėl lengvos koronaviruso formos gydėsi namuose (pasveikimui patvirtinti, kai turi gydytojo siuntimą);

-       žmonės, kuriems paskirtos planinės medicininės intervencijos, išskyrus odontologijos ir burnos priežiūros paslaugas. Jie turi būti ištiriami ne anksčiau nei 48 val. iki paslaugos teikimo;

-       planine tvarka hospitalizuojami pacientai. Jie turi būti ištiriami ne anksčiau nei 48 val. iki hospitalizavimo;

-       žmonės, priimami į socialinės globos įstaigas ilgalaikei arba trumpalaikei globai. Jie turi būti ištirti ne anksčiau nei 24 valandos iki jų priėmimo į minėtą įstaigą;

-       iš užsienio grįžę žmonės. Jie gali būti tiriami bet kuriame mobiliame punkte per 48 val. nuo Lietuvos sienos kirtimo.

Sprendimas priimtas, įvertinus mobilių punktų ir Koronos karštosios linijos, kuri pastarosiomis savaitėmis kasdien sulaukia po keliolika tūkstančių skambučių per dieną, apkrovas.

Norintieji išsitirti prevenciškai tai galės padaryti savivaldybių paskirtose įstaigose – poliklinikose ar ligoninėse, jiems nereikės specialiai dėl prevencinio tyrimo vykti į kitoje savivaldybėje esantį mobilų punktą.

Visuomenės informavimo grupė


Mirčių statistika Europoje: situacija Lietuvoje gera, tačiau atsipalaiduoti nereikėtų

Gegužės 21 d. Devynioliktos šių metų savaitės pabaigoje (gegužės 10 d.), apie kurią skelbiama tarptautinė statistika,  Lietuvoje buvo mirę 50 žmonių, rodo Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) duomenys. Lyginant šį rodiklį su kitų Europos šalių situacija, pastebima, jog mirštamumas nuo koronaviruso (COVID-19 ligos) sukeltos infekcijos mūsų šalyje yra gerokai mažesnis nei Vakarų Europos ir Skandinavijos valstybėse, tačiau atlaisvinus karantino reikalavimus vis dar būtina išlikti budriems. 

NVSC duomenimis, didžiausias mirštamumas nuo koronaviruso buvo fiksuojamas Klaipėdos apskrityje – čia užfiksuoti 24 mirties atvejai. Vilniaus apskrityje buvo užfiksuota 10 mirčių. Kituose šalies regionuose kol kas užfiksuota po keletą mirčių: Marijampolės apskrityje 5 atvejai, Kauno – 4, Šiaulių – 3, Alytaus ir Panevėžio apskrityse – po 2.  

Pagal mirštamumo rodiklį, lyginant Lietuvą su Vakarų ir Skandinavijos šalimis, mūsų šalies situacija išlieka gera – kaip ir kitų Baltijos šalių. Lietuvoje milijonui gyventojų teko 18 mirčių, Latvijoje – 9, Estijoje – 45.

NVSC vertinimu, Lietuvos situacija tarptautiniu mastu išlieka gera – mirštamumas nuo koronaviruso sukeltos infekcijos yra nedidelis. Vis dėlto, atlaisvinant karantino reikalavimus, gyventojai raginami išlikti budrūs, ypač jei jie ir jų artimieji priklauso rizikos grupei, serga lėtinėmis ligomis.

Visuomenės informavimo grupė


Patikslinta nekompensuojamųjų vaistų, naudojamų koronavirusui gydyti, įsigijimo tvarka

Gegužės 20 d. Karantino metu išlieka iki šiol galioję apibojimai išrašyti pacientams nekompensuojamųjų vaistų Lopinaviro/Ritonaviro, taip pat Hidroksichlorokvino, tik nuo šiol patikslinta išimtis – Hidroksichlorokvinas gali būti išrašomas, kai jis skiriamas retai ligai gydyti.

Valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo, sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos sprendimu, lieka uždraustas ir šių nekompensuojamųjų vaistų pardavimas šalies vaistinėse, išskyrus Hidroksichlorokvino, kai jis skiriamas retai ligai gydyti. Šiuo atveju jam turi būti išrašytas elektroninis receptas, kurio farmacijos specialistui skirtame pastabų lauke nurodyta „Reta liga“.

Šiuo metu pasaulyje dar vykdomi tyrimai, siekiant išsiaiškinti, ar šie vaistai gali būti veiksmingi, gydant koronaviruso infekciją. Galutinių įrodymų, patvirtinančių jų veiksmingumą, kol kas nėra.

Sveikatos apsaugos ministro – valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo sprendimą galite rasti čia:

Visus operacijų vadovo sprendimus galite rasti čia:

Visuomenės informavimo grupė


SAM primena, kad kai kur veido kaukės vis dar yra privalomos

Gegužės 19 d. Pastarosiomis dienomis sulaukiama pranešimų, kad prekybos centruose, turgavietėse, degalinėse ar ekskursijose daugėja žmonių, nedėvinčių apsauginių veido kaukių. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena, kad tam tikrose vietose dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones vis dar yra būtina. Į šias viešas uždaras erdves nedėvintieji kaukių turėtų būti neįleidžiami.  

Privaloma

Visiems vyresniems nei 6-erių metų nosį ir burną dengiančias kaukes, respiratorius ar kitas veido apsaugos priemones privaloma dėvėti turgavietėse ir kitose viešose prekybos vietose, renginiuose, ekskursijose, viešojo transporto įlaipinimo vietose. Taip pat ir viešose uždarose erdvėse, išskyrus valgant ir geriant viešojo maitinimo įstaigose bei sportuojant.

Rekomenduojama

Visais kitais atvejais neprivaloma, tačiau ir toliau rekomenduojama dėvėti nosį ir burną dengiančias priemones.

Kaip jas tinkamai naudoti:

 • Kaukę reikia užsidėti kruopščiai, kad pilnai dengtų burną ir nosį;
 • Dėvėdami kaukę, nelieskite jos rankomis;
 • Nusiimdami kaukę nelieskite rankomis pačios kaukės, tik raištelius;
 • Nusiėmus kaukę arba ją palietus, nusiplaukite rankas;
 • Pakeiskite kaukę nauja kuomet dėvima tampa drėgna;
 • Vienkartinių kaukių pakartotinai nenaudokite, panaudotas po kiekvieno naudojimo išmeskite.

 Karantino režimo trukmė šalyje – nuo kovo 16 d. 00:00 val. iki gegužės 31 d. 24:00 val.

Visuomenės informavimo grupė


Nustatyti reikalavimai sporto treniruočių organizavimui

Gegužės 15 d. Švelninant karantino sąlygas, patvirtintos individualių sporto veiklų, fizinio aktyvumo pratybų, aukšto meistriškumo sporto pratybų organizavimo sąlygos, kuriomis nuo gegužės 18 d. mažinami apribojimai sporto treniruotėms tiek atvirose, tiek uždarose erdvėse.

Nuo pirmadienio profesionalūs sportininkai galės dalyvauti aukšto meistriškumo sporto pratybose be fizinės distancijos apribojimų. Individualios sporto veiklos, fizinio aktyvumo pratybos (kai jas veda fizinio aktyvumo ar aukšto meistriškumo sporto instruktorius ar fizinio aktyvumo specialistas) galės vykti laikantis fizinio atstumo reikalavimų – užtikrinant ne mažesnį kaip 5 kv. m plotą vienam asmeniui ir ne mažesnį kaip 2 m atstumą tarp asmenų.

Individualių sporto veiklų, fizinio aktyvumo pratybų, aukšto meistriškumo sporto pratybų organizatoriai privalės laikytis nustatytų koronaviruso infekcijos (COVID-19) plitimo prevencijos reikalavimų.

Fizinio aktyvumo pratybose, kai jas veda instruktorius ar fizinio aktyvumo specialistas, gali dalyvauti ne daugiau nei 10 asmenų, išskyrus šeimos narius. Šių treniruočių ir individualių sporto veiklų metu, vienam sportuojančiam asmeniui turi būti numatytas ne mažesnis kaip 5 kv. m plotas ir išlaikomas ne mažesnis nei 2 m atstumas tarp sportuojančių asmenų bei tarp dalyvių ir personalo darbuotojų ar jų grupių.

Sprendimą dėl koronaviruso infekcijos valdymo priemonių individualių sporto veiklų, fizinio aktyvumo pratybų ir aukšto meistriškumo sporto pratybų metu galima rasti čia:

Visus operacijų vadovo sprendimus galite rasti čia:

Visuomenės informavimo grupė


Dengti nosį ir veidą privaloma tik tam tikrose vietose

Gegužės 14 d. Lengvinamos sąlygos dėl nosį ir burną dengiančių kaukių – jas bus privaloma dėvėti tik tam tikrose vietose, kitais atvejais – rekomenduojama.

Vyresniems nei 6-erių metų nosį ir burną dengiančias kaukes, respiratorius ar kitas veido apsaugos priemones privalu dėvėti turgavietėse ir kitose viešose prekybos vietose, renginiuose, ekskursijose, viešojo transporto įlaipinimo vietose. Taip pat ir viešose uždarose erdvėse, išskyrus valgant ir geriant viešojo maitinimo įstaigose bei sportuojant.

Visais kitais atvejais neprivaloma, tačiau ir toliau rekomenduojama dėvėti nosį ir burną dengiančias priemones.

Atsižvelgiant į palankią epidemiologinę situaciją, numatyti ir nauji reikalavimai dėl būriavimosi viešose vietose – bus leidžiama būriuotis iki 5 žmonių grupėms, išskyrus šeimos narius. Anksčiau tai buvo leidžiama ne didesnėmis nei 2 žmonių grupelėmis.

Visus operacijų vadovo sprendimus galite rasti čia:

Visuomenės informavimo grupė


Nustatytos darbo organizavimo valstybės ir savivaldybių įstaigose sąlygos

Gegužės 13 d. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) parengė sąlygas, kaip organizuoti darbą valstybės ir savivaldybių institucijose, įstaigose bei jų valdomose įmonėse.

Tokį sprendimą pasirašė valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovas, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga. Sprendimas įsigalioja 2020 m. gegužės 18 d.

Sprendimu nurodyta įpareigoti valstybės ir savivaldybių institucijų, įstaigų, valstybės ir savivaldybių valdomų įmonių vadovus sudaryti galimybę darbuotojams, priskiriamiems rizikos grupėms – vyresniems nei 60 m. ir sergantiems sunkiomis lėtinėmis ligomis – dirbti nuotoliniu būdu arba organizuoti jų darbą taip, kad būtų užtikrinamas kuo mažesnis kontaktas su kitais asmenimis.

Įstaigos ir įmonės taip pat turės užtikrinti, kad jose dirbtų tik darbuotojai, neturintys ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų, ūmių žarnyno infekcijų ir kitų užkrečiamųjų ligų požymių (pvz., karščiavimas, sloga, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas, vėmimas, viduriavimas ir pan.) ir darbuotojų sveikata būtų nuolat stebima.

Darbdaviams rekomenduojama matuoti darbuotojų kūno temperatūrą atvykus į darbo vietą. Darbuotojus, kuriems pasireiškia karščiavimas (37,3 °C ir daugiau), būtina nedelsiant nušalinti nuo darbo.

Darbo vietos turėtų būti įrengtos taip, kad tarp darbo vietose sėdinčių darbuotojų būtų ne mažesnis kaip 1 metro atstumas arba darbo vietos turi būti atskirtos pertvaromis.

Be to, turėtų būti apribotas darbuotojų kontaktas, taip pat sureguliuotas darbuotojų pertraukų laikas, siekiant sumažinti žmonių, kurie vienu metu dalijasi kavine, personalo kambariu ar virtuve, skaičių.

Įstaigos lankytojai prioriteto tvarka turėtų būti aptarnaujami nuotoliniu būdu.

Sveikatos apsaugos ministro – valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo sprendimą galite rasti čia:

Visus operacijų vadovo sprendimus galite rasti čia:


Odontologijos kabinetai duris galės atverti, kai bus tinkamai pasiruošę

Gegužės 12 d. Nuo gegužės 18 d. leista teikti tas odontologijos paslaugas, kurios, paskelbus karantiną, buvo draudžiamos. Pacientai galės gauti visas planines procedūras, o ne tik skubią odontologinę pagalbą, kai jaučiamas ūmus skausmas, tiek poliklinikose, tiek privačiuose kabinetuose, tiek ligoninėse.  Visos įstaigos prieš atsidarydamos turi parengti planus, kaip organizuos darbą, ir juose numatyti, kaip užtikrinti pacientų ir personalo saugumą.

Poliklinikos, privatūs kabinetai, teikiantys odontologijos paslaugas

Poliklinikos ir privatūs kabinetai konsultuodamiesi su infekcijų kontrolės arba Higienos instituto (HI) specialistais, turi parengti ir patvirtinti paslaugų atnaujinimo planą, kurį privalo pateikti Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui (NVSC).

Numatoma, kad gydymo paslaugas turi teikti minimalus, būtinas paslaugai suteikti specialistų skaičius. Keliose gydymo įstaigose dirbantis medikas, vengiant kryžminės taršos, visur, kur turi tiesioginį kontaktą, dirba ciklais.

Ligoninės, teikiančios odontologijos paslaugas

Ligoninės, teikiančios odontologijos paslaugas, galės pradėti dirbti tik susiderinusios planą su įstaigos infekcijų kontrolės specialistu, o kur jo nėra – konsultuojantis su HI, taip pat koronavirusinės infekcijos klasteriui priklausančios ligoninės planą turės derins COVID-19 paslaugų teikimą organizuojančia regiono įstaiga. Personalo pamainos turėtų būti suformuojamos taip, kad atskiroms pacientų grupėms paslaugas teiktų tik tos pačios personalo komandos.

Taip pat turi būti atsisakoma visų nebūtinų tiesioginių susibūrimų.

Visuomenės informavimo grupė


Japonai jungia „žalią šviesą“ naujojo vaisto koronavirusui klinikiniams tyrimams Lietuvoje

Gegužės 11 d. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) informuoja, kad baigus visas reikalingas diplomatines procedūras, Lietuva oficialiai įsitraukia į naujai Japonijos mokslininkų sukurto vaisto „Avigan“ klinikinius tyrimus. Tikimasi, kad šis naujasis vaistas padės įveikti koronaviruso infekciją (COVID-19) ir sustabdyti jos plitimą.  

Nuo kovo pabaigos intensyvias diplomatines derybas vedė Lietuvos ambasada Japonijoje, nes vaisto prašo ir tyrimuose nori dalyvauti 80 valstybių. Diplomatinės procedūros baigtos, beliko sulaukti vaisto Lietuvoje. Mūsų medikai prisijungs prie kitų keturiasdešimties pasaulio valstybių, jau dalyvausiančių klinikiniuose vaisto tyrimuose.

Šio vaisto eksperimentinius klinikinius tyrimus Lietuvoje vykdys Lietuvos gydymo įstaigų medikai. Šio vaisto klinikiniams tyrimams mūsų šaliai būtų skiriama iki 100 pacientų. Jei visų gautų vaistų dabar klinikiniams tyrimams Lietuva neišnaudotų (nes pacientų mažėja gerėjant epidemiologinei situacijai), juos galima saugoti ta tikrą laiką ir naudoti vėliau, jei vėl būtų protrūkių.

Visuomenės informavimo grupė


Bibliotekose leidžiama naudotis kompiuterių ir interneto skaityklomis

Gegužės 11 d. Švelninant karantino sąlygas atnaujinamos bibliotekų darbo sąlygos – leidžiama naudotis kompiuterių, interneto ir kitų skaityklų paslaugomis.

Vis dėlto bibliotekose šiuo metu negali būti teikiamos periodinių leidinių skaityklų, atvirųjų fondų, vaikų bibliotekų (išskyrus knygų išdavimą) paslaugos.

Siekiant užkirsti kelią koronaviruso infekcijos plitimui, perduodant daiktus, pavyzdžiui, knygas ar dokumentus, turi būti vengiama tiesioginio kontakto – jie turėtų būti paliekami ant stalo ar lentynose.

Sveikatos apsaugos ministro – valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo sprendimą galite rasti čia:

Visus operacijų vadovo sprendimus galite rasti čia

Visuomenės informavimo grupė


Vaistinių ir prekybos vietų darbuotojai prevenciniams tyrimams bus registruojami per 1808

Gegužės 6 d. Siekiant suvaldyti COVID-19 grėsmes, vaistinių ir prekybos vietų darbuotojai prevenciniams tyrimams dėl koronaviruso infekcijos į savo savivaldybės mobilų punktą registruosis Karštosios koronaviruso linijos telefonu 1808. Tai užtikrins sklandesnį mėginių paėmimą ir sumažins savivaldybių administracinę naštą.

Visus operacijų vadovo sprendimus galima rasti čia:

Visuomenės informavimo grupė


Atnaujinant planines paslaugas, į ligonines guldomi pacientai ir toliau bus tiriami dėl infekcijos

Gegužės 4 d. Priėmus sprendimą jau artimiausiu metu, kai įstaigos bus pasiruošusios, atnaujinti planinių paslaugų teikimą, numatyta, kad visiems naujai į ligonines guldomiems pacientams tyrimas koronavirusinei infekcijai (COVID-19) nustatyti PGR metodu, t. y. imant tepinėlį iš nosiaryklės, gali būti atliekamas ne tik pačiose įstaigose, bet ir mobiliuose punktuose. Toks tyrimas turi būti atliktas likus ne daugiau nei 48 valandoms iki paciento stacionarizavimo.

Visuomenės informavimo grupė


Rezidentų atlyginimai augs daugiau kaip 200 eurų

Balandžio 30 d. Seimas pritarė, kad, siekiant užtikrinti tolygų visų sveikatos priežiūros specialistų darbo apmokėjimo augimą, nuo balandžio 1 dienos gydytojų rezidentų ir gydytojų odontologų rezidentų darbo užmokesčiui būtų taikomas didesnis koeficientas, tad jų atlyginimai kyla 15 procentų. Numatyta, kad iki šių metų pabaigos gydytojų rezidentų algoms kelti bus skirta daugiau nei 3 mln. eurų.

SAM Spaudos tarnyba


Su pavojingu koronavirusu kovojantiems medikams – didesnis atlygis

Balandžio 29 d. Vyriausybė šiandien pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) siūlymui, kad atlyginimams su pavojinga koronaviruso infekcija (COVID-19) kovojantiems medicinos darbuotojams didinti galėtų būti naudojamos lėšos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) rezervo. Taigi jau gegužę visiems šiems medicinos darbuotojams bus išmokėti gerokai, kai kam net dvigubai, didesni atlyginimai.

SAM Spaudos tarnyba


Karštoji koronos linija 1808 dirbs trumpiau

Balandžio 27 d. Mažėjant besikreipiančiųjų srautams, trumpinamas Karštosios koronos linijos darbo laikas. Iki šiol visą parą linijoje 1808 budėjusi gydytojų ir savanorių komanda dirbs trumpiau – nuo 8 iki 23 val.   

Skambinti numeriu 1808 raginami gyventojai, kuriems pasireiškia į gripą būdingi ligos simptomai – karščiavimas, kosulys, gerklės skausmas ar apsunkintas kvėpavimas – po kelionės į užsienio šalis ar po kontakto su tikėtinu koronaviruso nešiotoju.

Visuomenės informavimo grupė


Įstaigose, valdančiose koronaviruso infekciją, bus atliktas kibernetinio saugumo vertinimas

Balandžio 22 d. Siekiant užtikrinti asmens duomenų ir informacijos apsaugą, įstaigose, kurios dalyvauja valdant koronaviruso infekciją (COVID-19), bus atliekamas kibernetinio saugumo priemonių veiksmingumo vertinimas.
Bus tikrinama, ar visi naudojami valstybės informaciniai ištekliai, svetainės bei nuotolinės komunikavimo sistemos atitinka nustatytus kibernetinio saugumo reikalavimus bei rekomendacijas.

Visuomenės informavimo grupė


Startuoja svetainė Pagalbasau.lt apie emocinę sveikatą ir pagalbos galimybes

Balandžio 21 d. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) kartu su Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) bei ekspertais parengė svetainę, kurioje gyventojai ras visą aktualią, patikimą informaciją apie emocinę sveikatą bei prieinamos pagalbos galimybes koronaviruso (COVID-19) metu.

Pasak Lietuvos psichologų sąjungos valdybos narės Ievos Salialionės, kritiniai įvykiai, tokie kaip COVID-19 pandemija, paveikia žmonių emocinę savijautą.

Visuomenės informavimo grupė


Atnaujinta tyrimų, atliekamų po mirties karantino metu, tvarka

Balandžio 16 d. Valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo, sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos sprendimu, gydymo įstaigoje mirusiam žmogui, kuriam įtariama ar nustatyta koronaviruso infekcija (COVID-19), autopsija neatliekama. Jei autopsija reikalinga, ji gali būti atliekama tik nustačius, kad žmogus koronavirusu nesirgo.

Jei žmogus, kuriam nustatyta ar įtariama koronaviruso infekcija, mirė ne gydymo įstaigoje, tuomet, nesant teismo, prokuratūros ar ikiteisminio tyrimo pareigūnų pavedimo atlikti teismo medicinos ekspertizes ir tyrimus, jo gydymo įstaigos gydytojas išduoda medicininį mirties liudijimą, nurodydamas šią ligą mirties priežastimi.

Jei tyrimas dėl koronaviruso neigiamas,  mirties liudijimas išrašomas remiantis turimais medicininiais dokumentais  ir mirties faktą nustačiusiojo įrašais.

Tais atvejais, kai reikia atlikti teismo medicinos tyrimą mirties priežasčiai nustatyti, tyrimas, nepriklausomai nuo koronaviruso tyrimo rezultatų, atliekamas Valstybinėje teismo medicinos tarnyboje. Teismo medicinos tyrimas atliekamas tokia apimtimi, kuri leidžia nustatyti mirties priežastį ir atsakyti į kitus ikiteisminio tyrimo metu pateiktus klausimus. 

Visuomenės informavimo grupė


Apibrėžta vaikų koronaviruso infekcijos diagnostikos ir gydymo tvarka

Balandžio 16 d. Atsižvelgus į tarptautines bei šalies medikų ekspertų rekomendacijas, nustatyti algoritmai, kaip turėtų būti gydomi koronavirusine infekcija (COVID-19) užsikrėtę mažieji pacientai. Skaičiuojant nuo visų susirgimų atvejų, turimais duomenimis, užsikrėtę vaikai sudaro apie 1-2 procentus.

Jau anksčiau yra parengtos ir COVID-19 vaikų diagnostikos ir gydymo rekomendacijos. Jas galite rasti čia:

Visuomenės informavimo grupė


Medikai turės deklaruoti, kokiose gydymo įstaigose dirba

Balandžio 15 d. Atsižvelgus į rizikas, kurias esant parodė infekcijos plitimo atvejai gydymo įstaigose, nuspręsta, kad visi medikai nuo šiol turės pateikti duomenis apie visas savo darbovietes – tiek privačias, tiek valstybines. Tokia naujovė niekaip neribos medikų darbo, tačiau įstaigų vadovams leis efektyviau įsivertinti rizikas ir grėsmes, užsikrėtimo atvejus, jų atsekamumą ir užkirs kelią kryžminiam užsikrėtimo plitimui. 

Visose įstaigose dirbantys sveikatos priežiūros specialistai, taip pat kartu su jais dirbantis aptarnaujantis personalas deklaracijas pagrindinėms darbovietėms, t. y. toms, kur dirba daugiausiai valandų per mėnesį, turi pateikti iki balandžio 17 d. Deklaraciją reikia pateikti raštu ar elektroniniu paštu.

Visuomenės informavimo grupė


Sveikatos priežiūros specialistai profilaktiškai turėtų būti tiriami kartą per 7 dienas

Balandžio 11 d. Atsižvelgus į rizikas, kurias esant parodė infekcijos plitimo atvejai gydymo įstaigose, nuspręsta, kad sveikatos priežiūros specialistai profilaktiškai dėl koronavirusinės infekcijos (COVID-19) turėtų būti tikrinami kartą per septynias dienas. Pirmiausia testuojami turėtų būti medikai, dirbantys slaugos, palaikomojo gydymo įstaigose, taip pat reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyrių bei greitosios medicinos pagalbos (GMP) darbuotojai.

Visuomenės informavimo grupė


Parengtos rekomendacijos, kaip palaikyti gerą emocinę savijautą koronaviruso pandemijos metu

Balandžio 10 d. Rūpindamasi gyventojų emocine ir psichologine sveikata gyvenant neįprastomis gyvenimo sąlygomis, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) parengė rekomendacijas, kaip užtikrinti gerą savijautą koronaviruso (COVID-19) pandemijos metu. Rekomendacijas ir emocinės paramos linijų numerius rasite čia:

Visuomenės informavimo grupė


Apibrėžta, kokias saugos priemones turėtų naudoti medikai

Balandžio 8 d. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), bendradarbiaudama su ekspertais, nustatė penkis saugumo lygius, apibrėžiančius, kokiais atvejais ir kokias konkrečiai asmens apsaugos priemones turėtų naudoti mūsų šalies gydymo įstaigose dirbantys medikai.

Pirmasis saugumo lygis taikomas, kai medikai dirba su vadinamuoju „švariu“ pacientų srautu, t. y. kai kontaktuojama po rūšiavimo (triažo) atrinktais su pacientais, kuriems nepasireiškia karščiavimas ir ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomai. Penktasis saugumo lygis – aukščiausia rizika, kai paslaugos teikiamos įtariamiems ir patvirtintiems COVID-19 liga sergantiems pacientams.

Visuomenės informavimo grupė


Rekomenduojama, kaip elgtis koronavirusinę infekciją nustačius ligoninėje

Balandžio 7 d. Siekdama valdyti rizikas, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) parengė rekomendacijas, kokių veiksmų turi būti imamasi, jei koronavirusinė infekcija (COVID-19) nustatoma ligoninėje gydomam pacientui ar čia dirbančiam personalui.

Rekomendacijas rasite čia:

Visuomenės informavimo grupė
Daugėja psichologinės pagalbos galimybių visuomenei ir medikams


Kovo 25 d. Koronaviruso infekcijos (COVID-19) pandemijos metu prieinamą ir konfidencialią psichologinę pagalbą visuomenei aktyviau teiks psichikos sveikatos centrų psichologai ir emocinės paramos linijos. Taip pat startuoja medikams skirta savanoriška psichologinės pagalbos iniciatyva.

Teikiant psichologinę pagalbą visuomenei COVID-19 pandemijos metu, aktyviau įtraukiami 114-a psichikos sveikatos centrų (PSC) visoje Lietuvoje. Jų kontaktus galima rasti čia:

Taip pat šią savaitę pradėjo veikti iniciatyva, kurios tikslas – teikti emocinę paramą Lietuvos medikams ir jų artimiesiems, susiduriantiems su didžiule kasdiene įtampa.
Iniciatyvą galima rasti čia:  
Pilnas Psichikos sveikatos centrų sąrašas yra čia:

Visuomenės informavimo grupė


Tyrimų atsakymai dėl koronaviruso infekcijos – elektroniniu būdu

Kovo 23 d. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), siekdama supaprastinti sveikatos paslaugų prieinamumą ir patogumą gyventojams, daugelį jų perkelia į elektroninę erdvę. Gyventojai elektroninės sveikatos portale esveikata.lt, saugiai save identifikavę, galės greitai ir patogiai, neišvykdami iš namų, peržiūrėti savo laboratorinių tyrimų atsakymus dėl koronaviruso infekcijos (COVID-19).

Detalią iliustratyvią instrukciją rasite čia:
SAM Spaudos tarnyba


Paskirtus receptinius vaistus ir kompensuojamąsias medicinos pagalbos priemones gali atsiimti įgaliotiniai


Tam, kad įgaliotinis galėtų nupirkti vaistus pagal kito asmens elektroninį receptą, pacientas privalo e. sveikatos portale www.esveikata.lt suteikti teisę savo atstovui tai padaryti. Detalią instrukciją galite rasti čia.

Jeigu pacientas neturi galimybės pats internetu paskirti savo įgaliotinio, turėtų paprašyti gydytojo, kuris, išrašydamas e. receptą, gali iškart nurodyti paciento pageidaujamą asmenį. Pažymėtina, kad įgaliotinis taip pat turi patvirtinti atstovavimą prisijungęs prie savo paskyros www.esveikata.lt. Tokiu būdu jis gali nupirkti pacientui išrašytus vaistus vaistinėje, pateikęs farmacijos specialistui savo asmens dokumentą.

Rekomendacijos dėl vaistų ir kompensuojamųjų MPP įsigijimo gyventojams, negalintiems nuvykti į vaistinę

SAM spaudos tarnyba


Rekomendacijos šeimos nariams, kurių artimieji turėjo sąlytį su sergančiais COVID-19 

Sveikatos pasaugos ministerija parengė rekomendacijas, skirtas žmonėms, kurių artimiausi šeimos nariai turėjo kontaktą su užsikrėtusiuoju koronavirusu (COVID-19) arba grįžo iš užsienio ir šiuo metu yra izoliuoti namuose. Šių žmonių artimiesiems nėra taikomi ypatingi apribojimai, tačiau reikėtų imtis atsargos priemonių.

Jeigu šeimos nariui, kuris turėjo sąlytį su užsikrėtusiuoju koronavirusu, arba grįžusiam iš užsienio, nepasireiškia jokie simptomai, šeimos nariams nėra būtina nešioti medicinines kaukes, vis tik rekomenduojama laikytis bent dviejų metrų atstumo, stengtis būti atskiruose kambariuose, dažnai vėdinti patalpas.

Labai svarbu laikytis higienos – plauti rankas muilu arba naudoti dezinfekcinį rankų skystį. Rankas būtina plauti parėjus namo ir išeinant, prieš maisto ruošą ir po jos, prieš valgant, pasinaudojus tualetu ir kai rankos yra akivaizdžiai nešvarios. Taip pat laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo – užsidengti burną ir nosį servetėle, kurią panaudojus reikia išmesti į šiukšliadėžę, arba į . Jei servetėlės neturite, tai kosėdami ar čiaudėdami uždenkite burną sulenkta ranka ties vidine alkūnės puse, o ne delnu.

Taip pat būtina kiekvieną dieną valyti dažnai naudojamus paviršius, tokius kaip durų rankenos, stalų paviršiai, pulteliai, šaldytuvo rankenos ir pan.

Labai svarbu naudoti atskirą patalynę, maisto įrankius su galimai užsikrėtusiu žmogumi. Indus plauti karštu vandeniu, drabužius ir patalynę skalbti atskirai nuo izoliuoto žmogaus skalbinių.

Jeigu izoliuotam žmogui pasireiškia kokie nors ligos simptomai, reikėtų nedelsiant užsidėti medicininę kaukę ir skambinti karštąją linija 1808. Tuo atveju, jeigu izoliuotam žmogui būtų patvirtinta koronavirusas, su jo šeimos nariais susisieks Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai ir suteiks visą reikiamą informaciją apie tolimesnius veiksmus.

Rekomendacijas rasite čia: http://sam.lrv.lt/uploads/sam/documents/files/Rekomendacijos%20izoliuoto%20asmens%20seimos%20nariams.pdf

SAM Spaudos tarnyba

Aktuali informacija studentams

Pateikiame svarbų dokumentą, kuriame pateikta:

 • Planuojama tolesnė studijų eiga visoms studijų programoms  2019/2020 m. m. pavasario semestre (ne baigiamųjų kursų studentams);
 • Nuotolinių studijų dalies vertinimo principai (priklausomai nuo fakulteto);
 • Aktuali informacija baigiamųjų kursų studentams.

Dokumentą galite rasti čia: https://bit.ly/3cizE5M.


Informacija LSMU studentams apie nuotolines studijas


Nuo 2020-03-30 studijos Lietuvos sveikatos mokslų universitete (LSMU) pradedamos vykdyti nuotoliniu būdu per jau išbandytą ir ištestuotą Moodle sistemą ir MS Office Teams programą. Sutrikus nurodytų programų veikimui gali būti naudojamos kitos nuotolinio bendravimo priemonės. Nuotolinės studijos bus vykdomos iki Lietuvoje paskelbto karantino pabaigos. 

Šiuo metu suplanuota ta studijų dalis, kurią galima įvykdyti nuotoliniu būdu. Apie kontaktines studijas ir praktinius užsiėmimus Universitete, planuojamus egzaminus galėsime pranešti, kai Lietuvoje pagerės ekstremali situacija.

Dėl neaiškios epidemiologinės situacijos negalime šiuo metu suplanuoti ir mokslo metų pabaigos, tačiau šiuo metu Universitete svarstomas optimistinis planas mokslo metus pabaigti birželio 30 d.

Planuojama, kad planuotų pavasario (Velykų) atostogų metu (balandžio 14–19 d.) studijos bus vykdomos pagal atnaujintą studijų tvarkaraštį.  Semestro skolų savaitę planuojama vykdyti liepos 1–7 dienomis.

Jei praktinės studijų dalies nepavyktų užbaigti šiais mokslo metais, dalį šių studijų tektų perkelti į kitus mokslo metus.

Informacija apie studijas bus siunčiama per LSMU suteiktas el. pašto dėžutes, skelbiama LSMUSIS tvarkaraščių sistemoje, todėl labai svarbu turėti veikiančius prisijungimus ir reguliariai kasdien tikrinti informaciją dėl galimų atnaujinimų, pakeitimų. 

NUOTOLINIŲ STUDIJŲ AKADEMINĖ INFORMACIJA
 

Informacija apie 2019/2020 m. m. pavasario semestro studijų proceso organizavimą:

 • Pavasario atostogų metu (balandžio 14–19 d.) vyks nuotolinės studijos.
 • Pavasario semestras perkeliamas iki birželio 30 d. (imtinai). 
 • Pavasario semestro skolų likvidavimo savaitė vyks 2020 m. liepos 1–7 dienomis.
 • Mokslo metų skolų likvidavimo savaitė vyks 2020 m. rugpjūčio 25–31 dienomis.
NUOTOLINIŲ STUDIJŲ TVARKARAŠČIAI 

Kad galėtumėte sėkmingai studijuoti nuotolinėse studijose, jums prireiks:

 • Patikimo interneto ryšio.
 • Kompiuterio ar planšetės (esant galimybei rekomenduojama turėti atsarginį įrenginį).
 • Ausinių.
 • Išorinio mikrofono (jei jis nėra integruotas į jūsų įrenginį).
 • Kameros (jei to reikalautų dėstytojas).
 • Efektyviai komunikacijai užtikrinti studentai turi naudotis LSMU el. paštu: vardas.pavarde@stud.lsmu.ltPrisijungimo informacija
Nuotolinių užsiėmimų tvarkaraščiai studijų programoms skelbiami: Tvarkaraščiai

Studijų tvarkaraštyje užsiėmimai bus suskirstyti į du tipus:

 1. Nuotoliniai užsiėmimai (nesinchroniniai)  – t.y. užsiėmimai, kurių metu nevyks tiesioginis kontaktas su dėstytoju. Į iškilusius klausimus, susijusius su konkrečiu užsiėmimu, dėstytojas galės atsakyti per 48 val.
 2. Tiesioginė transliacija (sinchroniniai) – t.y. užsiėmimai, kurių metu dėstytojas skaitys paskaitą, ves tutorinius ar kitokius užsiėmimus studentams ir užsiėmimo metu bus pasiekiamas tiesiogiai.
NUOTOLINIŲ STUDIJŲ TVARKA
 
Detalią instrukciją, kaip naudotis Moodle sistema nuotolinėms studijoms, rasite čia: Moodle,  MS Teams.
Išsami informacija apie nuotolinių studijų procesą (lankomumas, perlaikymai ir kt.) pateikiama Nuotolinių studijų organizavimo tvarkos apraše karantino laikotarpiu: Nuotolinių studijų tvarkos aprašas.

Nuotolines studijas Universitete koordinuoja Studijų centro Inovatyvios edukacijos skyrius: Kontaktai.
 

KAS YRA NUOTOLINĖS STUDIJOS LSMU?

Kas yra nuotolinės studijos?
Tai studijos, kurių realizavimui naudojama virtuali mokymosi aplinka ir joje dėstytojai studentams/klausytojams pateikia konkrečią studijų informaciją, mokomosios medžiagos paketus, tarpinių atsiskaitymų užduotis, egzaminuoja, organizuoja kontaktinius nuotolinius užsiėmimus ir kitas studijų veiklas.
Kas yra nuotolinis mokymas/-is?
Tai nuoseklus, individualus ar grupinis mokymas/-is, kai besimokančiuosius ir dėstytoją skiria atstumas ir (ar) laikas, o bendravimas ir bendradarbiavimas, mokymosi medžiaga pateikiama informacinėmis ir komunikacinėmis technologijomis. 

Nuotolinis kontaktinis darbo laikas – kas tai?
Tai laikas, kai studentai skaitmeninių technologijų pagalba sąveikauja su dėstytoju sinchroniniu (užsiėmimai vyksta tiesiogiai bendraujant su dėstytoju) arba asinchroniniu (netiesiogiai bendraujama su dėstytoju) būdu. Nuotolinėse studijose kontaktiniam laikui skirtos valandos realizuojamos nuotolinių studijų aplinkoje.

Kokia forma vyks atsiskaitymai nuotolinių studijų metu?
Tarpiniai ar baigiamieji atsiskaitymai, o esant poreikiui – ir egzaminai gali būti vykdomi nuotoliniu būdu, leidžiant tik vieną prisijungimo sesiją. Jeigu studentas dėl techninių kliūčių atsijungė nuo atsiskaitymo ar egzamino,  jis turi teisę vieną kartą atsiskaitymą pakartoti padalinio nustatyta tvarka.

Kas bus, jei praleisiu sinchroninį užsiėmimą?
Jeigu studentas nedalyvavo sinchroninio užsiėmimo metu, jis įrašą galės peržiūrėti jam patogiu metu, tačiau turės atsiskaityti padalinio iš anksto nustatyta tvarka (sinchroninių (tiesiogiai transliuojamų) paskaitų, tutorinių užsiėmimų ar praktikos darbų lankomumas yra privalomas).

Kaip susisiekti su padaliniu ar dėstytoju iškilus klausimams dėl dalyko/modulio medžiagos ar informacijos joje?
Norėdami susisiekti su dėstytoju ar padaliniu naudokite tik Universiteto jums suteiktą elektroninio pašto dėžutę. Padalinių kontaktai.

Studijos nuotoliniu būdu

Rektoriaus įsakymu iš visų fakultetų atstovų sudaryta studijų proceso pertvarkymo koordinavimo darbo grupė kovo 9 d. konstatavo, kad apie 70 proc. LSMU studijų jau dabar būtų galima pradėti vykdyti nuotolinių būdu.

Dėl objektyvių ir suprantamų priežasčių sudėtingiausia pertvarkyti yra klinikinių dalykų dėstymą ir praktinius užsiėmimus. Kai kur, ypač klinikinėse bazėse, ypač dėl karantino reikalavimų, gali kilti tam tikrų techninių trikdžių. Viso pasaulio universitetai susiduria su panašiais sunkumais ir ieško sprendimų. Mes taip pat tikimės išspręsti šiuos klausimus. Rytoj ir per artimiausias dienas turėsime priimti naujus sprendimus ir apie tai jus informuosime. Kai kuriais atvejais prašysime jūsų supratimo ir tolerancijos, gali prireikti jūsų patarimų ir įžvalgų.

Tokioje situacijoje visi esame atsidūrę pirmą kartą, kartu įveikę šias kliūtis visi  sustiprėsime ir pasimokysime.

Praktika

Į klausimus, susijusius su rezidentūros ir klinikinės medicinos praktikos studijomis, atsakys Podiplominių studijų centro darbuotojai, su doktorantūra – Mokslo centro darbuotojai, dėl privalomų praktikų dekanatų atstovai, dėl papildomų praktikų – Karjeros centro atstovai.

Primename, kad šiuo metu svarbiausias mūsų visų ir aplinkinių silpnesnių už mus saugumas. 
Rengiantiems baigiamuosius darbus, šis laikotarpis gali būti gera proga šį darbą parašyti ir esant poreikiui ar galimybei konsultuotis nuotoliniu būdu su darbo vadovu.

Savanoriavimas

Kitas dažnai užduodamas klausimas yra studentų savanoriavimas COVID-19 pandemijos metu. Tų, kurie jau yra pradėję šias veiklas, prašytume laukti nurodymų iš gydymo įstaigų administracijos. Kitų studentų prašytume naujų veiklų nepradėti ir palaukti naujos informacijos ir laikytis visų karantino sąlygų Lietuvoje reikalavimų.

LR Vyriausybė yra apsvarsčiusi, kad esant būtinybei, studentams, kaip ir kitiems sveikatos priežiūros specialistams gali tekti prisidėti, teikiant tam tikrą pagalbą  pandemijos metu. Kol kas tokio poreikio gydymo įstaigos neturi ir tikimės, kad neprireiks.


Kur kreiptis

Su visais su studijomis susijusiais pasiūlymais, komentarais ar klausimais prašytume pirmiausiai kreiptis į savo fakultetų dekanus, taip pat Studijų centrą el. paštu infos@lsmuni.lt.
Visi standartizuoti atsakymai į dažniausiai studentų užduodamus klausimus (DUK) pagal kategorijas pateikiami šioje nuorodoje: https://bit.ly/33msAlj.

Dėl mobilumo programų ir išvykų, taip pat užsienio studentus prašome kreiptis į Tarptautinių ryšių ir studijų centrą el. paštu simona.cerniauskiene@lsmuni.lt, telefonu (WhatsApp, Viber: +37067180131). Nuolat atnaujinama Užsienio reikalų ministerijos informacija keliaujantiems: https://keliauk.urm.lt/lt/.

Socialiniais studentų klausimais prašytume kreiptis į  Studentų atstovybę el. paštu  president@lsmusa.lt, klausimus galima užduoti ir per LSMU Studentų atstovybės „Facebook“ paskyrą, skubiais atvejais taip pat galima skambinti atstovybės prezidentei Evelinai Alūzaitei  (tel. +37063467550).

Apie būsimus pokyčius informuosime ir atnaujintą informaciją pateiksime reguliariai.

Informacija padalinių vadovams / darbuotojams

Atsižvelgiant į Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2020 m. kovo 14 d. nutarimo Nr. 207 „Dėl karantino Lietuvos Respublikos teritorijoje paskelbimo“ 2020 m. gegužės 13 d. pakeitimą Nr. 475 ir siekiant užtikrinti Universiteto veiklos tęstinumą, pranešame svarbią informaciją – pradedamos vykdyti karantino laikotarpiu atidėtos ir sustabdytos konkursų, rinkimų, darbuotojų atestavimo skelbimo, organizavimo ir vykdymo, procedūros (Rektoriaus įsakymas pridedamas).

Tiems, kam buvo sustabdytos ar nukeltos minėtos procedūros, prašome susisiekite su Personalo tarnyba dėl procedūrų vykdymo ir dokumentų pateikimo. Siekiant palengvinti dokumentų konkursui ar atestacijai pateikimą, siūlome atestacijos kortelę su visais reikalingais dokumentais, pirmiausiai pristatyti į Personalo tarnybą, kuri vėliau Jūsų dokumentus perduos Studijų centrui ir Mokslo centrui, tolimesniam suderinimui.
 
Kilus klausimams, prašome kreiptis į Personalo tarnybą el. p.: irena.juraleviciene@lsmuni.lt arba tel.: 8-37-465415.

Studijų procesui persikėlus į virtualiąją erdvę iškilo privaloma sąlyga – metodinę medžiagą, paskaitas, seminarus, laboratorinius darbus ir visą studijų procesą skaitmenizuoti. Tikėtina, kad nuotolinės studijos įneš ne tik pozityvių pokyčių į studijų procesą, bet ir būtinybę iš naujo apibrėžti ir apsvarstyti autorių intelektinės nuosavybės teisių ribas.

Šiuo metu Universiteto akademinei bendruomenei svarbu priminti, kaip tinkamai savo darbuose vartoti kitų autorių, įmonių arba organizacijų informaciją, duomenis, vaizdo medžiagą. Pateikiame kelis paaiškinimus, kurie padės atsakyti į kylančius klausimus, susijusius su autorių teisių apsauga:

Citata – tai trumpa ištrauka iš kito kūrinio, skirta paties autoriaus teiginiams įrodyti arba padaryti juos suprantamus, arba teikti nuorodą į kito autoriaus požiūrį ar mintis, suformuluotus originale.

Pagrindiniai reikalavimai:

 • Leidžiama atkurti nedidelę išleisto arba kitaip viešai skelbto kūrinio dalį, jeigu toks atkūrimas yra sąžiningas ir jo mastas neviršija citavimo tikslui reikalingo masto.
 • Citata gali būti pateikiama tiek originalo kalba, tiek išversta į kitą kalbą.
 • Cituojant autoriaus sutikimo nereikia.
 • Cituojant turi būti nurodytas citatos šaltinis ir autoriaus vardas, jeigu jis yra nurodytas kūrinyje, iš kurio citata paimta.
 • Citata turi būti aiškiai išskirta kabutėmis arba kursyvu. Turi aiškiai matytis cituojamos dalies pradžia ir pabaiga.

Kūrinio vartojimas mokymo ir mokslinių tyrimų tikslais: pagrindiniai reikalavimai

 • Galima atkurti nedidelius išleistus kūrinius arba trumpą išleisto kūrinio ištrauką rašytine, garso arba vaizdo forma tiek, kiek tai susiję su mokymo programomis.
 • Tai negali viršyti mokymui arba moksliniam tyrimui reikalingo masto. Turi būti nurodytas autorius ir šaltinis.
 • Autorių ir šaltinį nurodyti reikia ir tais atvejais, kai darbe vartojamos kito autoriaus parengtos schemos, diagramos, paveikslai, statistiniai duomenys ir pan.

Atvirojo turinio licencijos

Svarbu tai, kad kai yra vartojama iliustracija, nuotrauka, diagrama, infograma ir pan., yra vartojama 100 procentų kito autoriaus kūrinio. Tokiu atveju autoriaus ir šaltinio nurodymas nėra pakankama priemonė. Būtina atsižvelgti į licencijas, apibrėžiančias kūrinio vartojimo sąlygas.Pavyzdžiui, jeigu kūrinys žymimas licencija „PD“, j į galima naudoti be apribojimų.Jeigu kūrinys žymimas šia licencija, j į taip pat galima naudoti be apribojimų. Tik šiuo atveju nebūtina nurodyti autorių.

Licencija dažniausiai būna nurodoma pačiame kūrinyje.

Daugiau informacijos apie atvirojo turinio licencijas: https://creativecommons.org/licenses/.

Koks yra paprastesnis būdas, naudojantis https://www.google.com/ paieška, rasti vaizdus, kuriuos galite vartoti pakartotinai be apribojimų?

Vykdant paiešką, pasirinkti atitinkamus nustatymus:

Svarbūs klausimai ir atsakymai

Ar gali Universitetas nurodyti paskaitas, dalijamąją medžiagą, testus ir kitus dėstytojų kūrinius, sukurtus einant pareigas Universitete, paskelbti tam tikroje virtualiąją aplinką (pvz., Moodle)?

Taip, nes vadovaujantis Lietuvos Respublikos autorių ir gretutinių teisių įstatymo nuostatomis, turtinės autorių teisės į kūrinį, kurį sukūrė darbuotojas, atlikdamas tarnybines pareigas ar darbo funkcijas, pereina darbdaviui. Taigi mokslo kūrinių neturtinės teisės (autorystė) priklauso jį sukūrusiam dėstytojui arba mokslininkui, o turtinės teisės (kartu ir teisė išleisti, versti, paskelbti viešai ir kt.) priklauso Universitetui.

Kaip darbo autorius (dėstytojas arba mokslininkas) gali išvengti netinkamo mokslo kūrinių vartojimo arba viešinimo (jeigu studentams kiltų noras paskaitas, seminarus ar kitą mokamąją medžiagą įrašinėti ar kitaip netinkamai vartoti)?

Darbo autorius (dėstytojas arba mokslininkas) turi nurodyti galimą autorinio darbo vartojimą (pvz. skirta tik mokymosi tikslams).

Ar dėstytojas gali daryti seminaro garso, vaizdo įrašą, be studentų rašytinio sutikimo?

Taip, studentų raštiško sutikimo nereikia, tačiau prieš seminarą dėstytojas turi informuoti studentus, kad seminaras bus įrašomas, ir paaiškinti, kur įrašas bus vartojimas.

Ši informacija parengta, vadovaujantis Lietuvos Respublikos autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymu; https://creativecommons.org/licenses/.

Daugiau informacijos: duomenu.sauga@lsmu.lt.


Gerbiamieji padalinių vadovai,

atsižvelgiant į Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2020 m. kovo 14 d. nutarimą Nr. 207 „Dėl karantino Lietuvos Respublikos teritorijoje paskelbimo“, siekiant užtikrinti darbuotojų saugą bei universiteto veiklos tęstinumą, prašau kaip galima greičiau kiekvieno Jūsų asmeniškai įvertinti Jūsų padalinio darbuotojų galimybes darbo funkcijas vykdyti pasitelkiant nuotolinio darbo priemones ir tokiu režimu dirbti, iki kol bus paskelbta dėl šių priemonių atšaukimo (rektoriaus įsakymu).

Kilus klausimams, veiksmus derinkite su tiesioginiu vadovu.

Įsakymas dėl LSMU darbuotojų darbo organizavimo Lietuvos Respublikoje paskelbus karantiną dėl infekcijos COVID-19


Rektorius prof. Remigijus Žaliūnas


Atsižvelgiant į tai, informuojame, kad darbuotojai, kurie šiuo metu yra pateikę prašymus leisti dirbti nuotoliniu būdu tiek PDVS programoje, tiek ir popierinius prašymus, tai visi pateikti prašymai dėl nuotolinio darbo lieka galioti ir papildomai darbuotojams nieko daryti nereikia! Visi šie prašymai dėl leidimo dirbti nuotoliniu būdu galios iki karantino atšaukimo.

ATKREIPIAME DĖMESĮ - Universiteto darbuotojams nurodymas atšaukti komandiruotes numatytas Lietuvoje ir užsienyje lieka galioti ir šis nurodymas yra pratęstas iki karantino atšaukimo!

SVARBU – siunčiame atmintinę darbuotojams dirbant nuotoliniu būdu dėl pagrindinių informacijos saugumo reikalavimų bei rekomendacijas dėl socialinės inžinerijos.

Kontaktai:

 • Kilus klausimams dėl saugumo reikalavimų prašome kreiptis į Informacinių technologijų centrą, telefonu +370 37 395803. Prireikus, daugiau informacijos rasite: https://pagalba.lsmuni.lt/lt/darbuotojui.

Dėl gautų rekomendacijų įgyvendinimo Universiteto darbuotojams.
Dėl 2020 m. kovo 13 d, rektoriaus įsakymo Nr. V-211 „Dėl gautų rekomendacijų įgyvendinimo Universiteto darbuotojams“ pakeitimo.


Rekomendacijos universiteto darbuotojams

Gerbiamieji Kolegos,

Kviečiame susipažinti su rekomendacijomis, kaip palaikyti personalo gerą savijautą bei motyvaciją esant paskelbtai COVID-19 viruso pandemijai.

Saugokime save ir vieni kitus, būkime atsakingi! Tik bendrų pastangų dėka mes galime būti vieningi ir pasiekti norimų rezultatų!

Rekomendacijas rasite čia: https://bit.ly/2xWTW5X.


Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės paskelbto karantino, siekiant suvaldyti Covid-19 plitimą, profilaktiniai sveikatos patikrinimai Kauno klinikų Konsultacinėje poliklinikoje nebus atliekami.

Apie profilaktinių sveikatos patikrinimų vykdymo atnaujinimą infomuosime atskiru pranešimu.

Pagalba naudojantis informacinėmis sistemomis

ITC komanda stengiasi, kad Jūsų darbas karantino laikotarpiu būtų kuo sklandesnis. Todėl atkreipiame dėmesį: 

 • • Norėdami dirbti iš namų užpildykite prašymą PDVS sistemoje (trumpa informacija, kaip tai padaryti čia). 
 • • Visų universiteto IT sistemų trumpas instrukcijas rasite čia (puslapio apačioje kontaktai).
 • • Naudokite bendrabiavimo ir virtualių susitikimų įrankį – Microsoft Teams (darbo pradžios vadovas čia).
 • • PADUS atsisiuntimo ir prisijungimo instrukciją rasite čia (galite jungtis ir iš namų).
 • • Daugiau informacijos, susijusios su studijų proceso perkėlimu, čia.
 • • Prisijunkite prie Moodle mokymų dėstytojams ir studijų administratoriams čia.
 • • ITC skyrius darbuojasi pilnu pajėgumu, jei turite klausimų, kreipkitės – padėsime. Bendra IT pagalba čia.

Izoliacijos taisyklės

Siekiant suvaldyti naujojo koronaviruso (Covid-19) grėsmes, sveikatos apsaugos ministro įsakymu patvirtintos izoliacijos taisyklės, kuriose nustatoma pacientų, sergančių koronaviruso infekcija, žmonių, įtariamų, kad serga, ir galimai sąlytį su sergančiuoju turėjusių asmenų izoliavimo namuose ar kitoje gyvenamojoje vietoje tvarka. Taip pat šiomis taisyklėmis numatomi gydymo įstaigų veiksmai, išrašant ligonį ar galimai sergantį žmogų iš ligoninės ir stebint jo būklę ambulatoriškai, bei Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) veiksmai, nustačius sąlytį turėjusius asmenis.

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, šiuo metu itin svarbu aiškiai apibrėžti visų susijusių žmonių bei institucijų pareigas ir atsakomybes.

„Šiuo sudėtingu metu ypač svarbu sutelktumas ir aiškumas, kas ką ir kaip privalo daryti. Neturi būti jokių asmeninių interpretacijų, išimčių ar svyravimų. Tai sutaupys brangaus laiko ir maksimaliai apsaugos visuomenę ir, tikėtina, išgelbės gyvybes. Jokia savivalė nebus toleruojama – tai aiškiai apibrėžta ir šiuo įstatymu“, – sako A. Veryga. 

Pažymėtina, kad reikalavimų pažeidimai padaromi tiek veikimu, tiek ir neveikimu. Veikimas yra tada, kai žmogus aktyviais veiksmais pažeidžia sveikatos apsaugos ar užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės reikalavimus, o neveikimas – kai žmogus, nors ir turi pareigą, nevykdo teisės aktų nustatytų reikalavimų, susijusių su sveikatos apsaugos ar užkrečiamųjų ligų profilaktikos kontrole.

Reikalavimų nesilaikymas baudžiamas teisės aktų numatyta tvarka. Pažeidėjui, atsižvelgiant į reikalavimų nepaisymo pobūdį ir žalos mastą, gali grėsti sankcijos nuo baudos, arešto ar laisvės atėmimo iki trejų metų.

Dėl Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2020 m. kovo 12 d. įsakymo Nr. V-352 „Dėl Asmenų, sergančių COVID-19 liga (koronaviruso infekcija), asmenų, įtariamų, kad serga COVID-19 liga (koronaviruso infekcija), ar turėjusių sąlytį su sergančiuoju COVID-19 liga (koronaviruso infekcija), izoliavimo namuose ar kitoje gyvenamojoje vietoje taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo.

Bendrabučiai

Bendrabučiuose gyvenančių LSMU studentų dėmesiui

LR Vyriausybei paskelbus karantiną, LSMU bendrabučių gyventojams rekomenduojama laikytis Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos rekomendacijų:

 • Plauti rankas su muilu ne trumpiau kaip 20 sekundžių;
 • Neliesti veido rankomis;
 • Kosėjant ar čiaudant nosį ir burną pridengti vienkartine nosine ar sulenkta alkūne;
 • Palaikyti švarą ir vėdinti kambarius;
 • Dirbti bendrabučio kambaryje, kuo mažiau naudojantis bendromis patalpomis;
 • VENGTI priiminėti svečius ir pačiam svečiuotis kitame kambaryje;
 • Visada laikytis rekomenduojamo 2 m atstumo tarp žmonių;
 • Bendro naudojimo patalpose, kaip ir viešoje erdvėje, dėvėti medicinines kaukes ir vienkartines pirštines (apsirūpina individualiai);
 • Nesant būtinybei, vengti judėjimo iš/į bendrabutį.
 • Pajutus COVID-19 viruso simptomus (karščiavimas, kosėjimas, gerklės skausmas, apsunkintas kvėpavimas) kreiptis tel. 1808 ir informuoti bendrabučio sargą-budėtoją arba administratorių.

Bendrabutis

Bendrabučio budėtojo posto telefonas

Bendrabučio administratoriaus telefonas

1 bendrabutis (Dainavos g.3)

8 659 41463

A. Blažienė                 8 646 25710

2 bendrabutis (M. Jankaus g.2)

8 659 41472

D. Žukauskienė          8 646 14678

3 bendrabutis (V. Kudirkos g.19)

8 659 41534

V. Lekstutienė            8 646 24714

4 bendrabutis (J. Lukšos-Daumanto g.6)

8 659 41545

D. Šakelienė               8 646 25734

5 bendrabutis (Sukilėlių pr. 53)

8 659 41564

B. Ambrazevičienė    8 646 25735

6 bendrabutis (Lampėdžių g.17)

8 611 14902

Z. Skindzerienė          8 646 24263

7 bendrabutis (Lampėdžių g.15)

8 686 75519

E. Lukaševičienė        8 646 24240

8 bendrabutis (Radvilų-Dvaro g.33)

8 659 41572

Z. Skindzerienė          8 646 24263

9 bendrabutis (Sąjungos a. 5A)

8 659 41573

E. Lukaševičienė        8 646 24240

 

Nacionalinio visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos rekomendacijas skelbia:    https://nvsc.lrv.lt/.

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto informacija skelbiama: https://lsmuni.lt/lt/veikla/covid-19/.

Į LSMU bendrabučius įleidžiami tik bendrabučio gyventojai, svečiai į bendrabučius iki 2020.04.30 d. neįleidžiami.

Rekomendacijos prevencijai

Renginiai

Gerbiami LSMU bendruomenės nariai,

informuojame, kad vėlesniam laikotarpiui nukeliami ir šie Universiteto renginiai:

• Kovo 18 d. planuota L'Oreal-UNESCO Mokslo moterims“ programos laureatės ir stipendijos gavėjos dr. Jurgitos Skiecevičienės paskaita „Mumyse gyvena milijonai: žarnyno mikrobiomas nuo gimimo iki senatvės“. 

 Balandžio 1–3 d. planuota tarptautinė mokslo ir inovacijų konferencija „Sveikata visiems 2020“ (angl. Health for all 2020).

• Balandžio 16 d. planuota 6-oji tarptautinė gyvensenos medicinos konferencija „Gyvensenos medicina: visuomenei ir kariuomenei“, kuri nukeliama į rudenį.

Biblioteka

Biblioteka karantino laikotarpiu nepriims lankytojųo delspinigiai už laiku negrąžintas knygas skaičiuojami nebus. Kviečiame naudotis el. ištekliais.

Nuotolinė prieiga prie mūsų el. išteklių galima per EzProxy arba VPN. Daugiau informacijos apie tai rasite čia.

Taip pat norime priminti, jog knygų grąžinimo terminus galite prasitęsti patys virtualiojoje bibliotekoje arba elektroniniame kataloge.

Daugiau informacijos apie bibliotekos veiklą: https://bit.ly/2TONcQ6.

DUK

Visi standartizuoti atsakymai į dažniausiai studentų užduodamus klausimus (DUK) pagal kategorijas pateikiami šioje nuorodoje: https://bit.ly/33msAlj.