Žymus dermatovenerologas tapo LSMU vizituojančiu profesoriumi

„Man nuoširdžiai žavi, kiek daug gerų permainų yra įvykę Lietuvoje, Kaune ir Universitete per pastaruosius du dešimtmečius. O labiausiai džiugina ir stebina didžiulis LSMU medicinos studentų pasišventimas, motyvuotumas – ir puikios jų anglų kalbos žinios“, – šypsodamasis kalbėjo Universitete viešintis profesorius habil. dr. Haraldas Paulas Martinas Gollnickas.

Žymus dermatologijos srities autoritetas praėjusią savaitę buvo pristatytas Lietuvos sveikatos mokslų universiteto senatui: prof. H. Gollnickui 5 metų laikotarpiui suteiktas vizituojančio profesoriaus statusas.

Nuopelnai – įspūdingi

portretofvisitingprofessorlsmu.jpeg (regular, 373x500)Vokietijos Magdeburgo Otto-von-Guericke universiteto profesorius emeritas habil. dr. Haraldas Gollnickas turi per 30 metų mokslinę ir pedagoginę patirtį, kuri išsiskiria tarptautiškumu ir aukštu moksliniu lygiu medicinos ir biologijos mokslų kryptyse. Profesorius – per 400 mokslinių publikacijų, 60 vadovėlių, 700 mokslinių pranešimų bendraautorius dermatologijos, alergologijos, imunologijos, odos patologijos ir onkodermatologijos srityse. 

Prof. H. Gollnickas su LSMU bendradarbiauja nuo 1998 m., kai buvo pasirašyta ERASMUS studijų mainų programa. Profesoriaus iniciatyva Magdeburgo universitete ilgalaikę stažuotę atliko 10 medicinos specialistų, kurie sugrįžę į Kauno klinikas įdiegė pažangias melanomos, alergologijos ir odos patologijos diagnostikos bei gydymo technologijas ir konsultuojant profesoriui apgynė 7 mokslo daktaro disertacijas, kartu parengė 10 mokslinių publikacijų (jos cituotos 117 kartų). 

Tarp reikšmingų pastarųjų dešimtmečių prof. H.Gollnicko darbų – ilgametė veikla harmonizuojant (vienodinant) ir plėtojant ES valstybių narių diplomines ir podiplomines medicinos studijas dermatologijos ir venerologijos srityse. Jam vadovaujant parengti europinio lygio mokymui skirti reikalavimai ir rekomendacijos 15-ai medicinos disciplinų. 

Būdamas Vokietijos dermatologų draugijos prezidentu, Europos medicinos specialistų sąjungos (UEMS) Dermatovenerologijos valdybos prezidentu ir garbės nariu, prof. H. Gollnickas prisideda prie Universiteto tarptautiškumo strategijos ir studijų plėtojimo.

Profesorius nuolat atvyksta į Universitetą, skaito pranešimus LSMU mokslinėse konferencijose, yra iniciavęs dermatovenerologijos rezidentūros programos plėtrą, padėjo suburti vokiškai kalbančių šalių bendruomenės narius kartu su LSMU mokslininkais dalyvauti ES 7 bendrosios programos projekte „Odos neinvazinių tyrimų informacinių technologijų pritaikymas cukrinio diabeto kontrolei“ ir keliuose kituose tarptautiniuose projektuose.

Projektinės veiklos rezultatas – suformuota savarankiška medicinos ir technologijų mokslo krypčių LSMU ir KTU mokslininkų grupė, plėtojanti piktybinio odos vėžio ankstyvosios diagnostikos ir eigos prognozavimo metodų mokslinius tyrimus.

Odos ligos – žala visuomenei ir asmeniui

gollnickas.jpg (regular, 500x375)Vizituojantis profesorius 2018 m. LSMU dėstė 36 val. dermatovenerologijos paskaitų ir seminarų ciklą IV kurso medicinos studentams, panaudojant Lietuvos aukštosioms mokykloms užsienio lektoriams skiriamą ŠMM finansavimą.  

„Dermatologijoje ir venerologijoje egzistuoja per 2 tūkst. diagnozių. Net 20 proc. visų pacientų Europoje, JAV ir Kinijoje į gydytojus specialistus kreipiasi dėl dermatologinių problemų. Svarbu, kad šias ligas studijuotų ir medicinos studentai: kad vėliau, tapę bendrosios praktikos ar kitos srities gydytojais, išmanytų odos ligas, nevengtų gydyti.

Pirmajame pasaulio ligų dešimtuke – psoriazė. Atopinis sindromas 10 proc. visų gyventojų sukelia atopinį dermatitą. Šios ir odos onkologinės ligos, progresuojanti melanoma valstybėms sukelia daug neigiamų ekonominių pasekmių. Be abejo, svarbu studentus išmokyti diagnozuoti šias ligas – tačiau dar svarbesnis dalykas, ką jie turėtų suvokti – jog sunkios odos ligos turi milžinišką psichosomatinį poveikį pacientui: gali sukelti psichoreaktyviąją depresiją ar netgi paskatinti savižudybei“, – pabrėžė prof. H. Gollnickas. 

Nemažą dalį LSMU suplanuotų profesoriaus paskaitų ir seminarų sudarys atvejų aptarimai: per 35 metus dermatologijos srityje prof. H. Gollnickas yra sukaupęs daug studentams vertingos patirties. Taip pat profesorius akcentavo dėstytojo ir studento bendradarbiavimo svarbą.

Sieks plėtoti šiuolaikiškas mokymosi technologijas

„LSMU studentai – itin motyvuoti, tad per artimiausius keletą metų sieksiu, kad LSMU geriausių pasaulio studijų pavyzdžiu būtų išplėtotos šiuolaikiškos mokymosi technikos: mišrus, nuotolinis, kompiuterio asistuojamas mokymasis, gal netgi teminiai medicinos studijoms skirti žaidimai“, – į ateitį žvelgė pašnekovas.

Šalia pedagoginės veiklos profesorius emeritas toliau plėtoja mokslinę veiklą, gilinasi į naujausius odos vėžio, aknės, psoriazės diagnostikos ir gydymo būdus, tyrinėja odos mikroorganizmus ir tam tikrų bakterijų kultūras moduliuoja odos būklei gerinti ir odos ligoms gydyti. Dar šiemet turėtų pasirodyti mokslininko straipsnis apie aknei gydyti išvestas bakterijų kultūras, veiksmingai mažinančias bakterijų sukeltą stiprų odos uždegimą.

„Tai – ateities technologija, kuri itin veiksmingai pritaikoma ne vien dermatologijos, bet ir gatroenterologijos bei pulmonologijos srityse. Ši technologija padeda išvengti antibiotikų vartojimo keliamos žalos ir sukurti naujų įvairių ligų gydymo metodų“, – pabrėžė profesorius.

Vizito LSMU metu mokslininkas taip pat skirs laiko klinikinėms studijoms, tarpdisciplininei veiklai, įdomius atvejus aptars rengiamose mokslinėse publikacijose.