Veterinarinės medicinos gydytoja alpakiukui kaip mama

LSMU Veterinarijos akademijos Stambiųjų gyvulių klinikoje yra gydomas alpakos jauniklis, kuris į kliniką pateko gegužės pabaigoje dėl savo kritinės sveikatos būklės kartu su savo mama. Apie šiuos gyvūnus, jų gydymą bei priežiūrą sutiko papasakoti Jurgita Autukaitė – veterinarinės medicinos gydytoja, trejus metus dirbanti LSMU VA Stambiųjų gyvulių klinikoje. Veterinarinės medicinos gydytojos specializacija – avys, ožkos, alpakos. Mergina konsultuoja ir gydo tik šios rūšies gyvūnus.

Kaip į LSMU Stambiųjų gyvulių kliniką pateko alpakos jauniklis, iš kur jis buvo atvežtas. Kiek alpakų šiuo metu gydoma klinikoje?

Jauniklis gimė mėnesiu per anksti, todėl buvo labai silpnas, pats negalėjo atsistoti ant kojų, žįsti pieno. Jam buvo reikalinga skubi pagalba ir intensyvi priežiūra. Jauniklis buvo maitinamas iš buteliuko kas 3 val. pamelžtu alpakos pienu, mama jo nepripažino, juo visai nesirūpino. Kas dvi valandas alpakiukui buvo leidžiami vaistai per rectum, kadangi jis buvo labai mažytis, nuolat statomas ant kojų, kad neišsivystytų raumenų atrofija. Tai pat buvo leidžiami vitaminai. Buvo labai maža vilties, kad alpakiukas sustiprės ir atsistos ant kojų. Tačiau po dviejų intensyvaus gydymo ir priežiūros dienų alpakiukas atsistojo, pradėjo vaikščioti, sustiprėjo. Įvyko tikras stebuklas.

Dabar jau mažylis laksto po klinikos teritoriją, jį net sunku sulaikyti, yra be galo draugiškas ir mielas. Kadangi jis sustiprėjo, tai jo mama pradėjo pati juo rūpintis, todėl dabar alpakiukas nuolat būna su savo mama, auga ir stiprėja.

Alpakiukas atkeliavo iš Skirsnemunės k., Jurbarko r., jo vardas yra Taigeris. Šiuo metu klinikoje, be alpakiuko ir jo mamos, yra dar viena alpaka Blondė. Blondė turi alpakuotis, prieš dvejus metus ji turėjo alpakavimosi problemų, todėl dabar yra stebima klinikoje. Taip pat klinikoje gydėsi ir pasveikęs iškeliavo į namus alpaka Dobiliukas.  Jis buvo atvykęs iš Medikonių kaimo, Panevėžio r.

Į kliniką šie gyvūnai gydytis atkeliauja vis dažniau, kadangi didėja jų populiacija ir populiarumas Lietuvoje. Kadangi informacijos apie šiuos gyvūnus yra mažai, todėl ir veterinarijos gydytojo pagalbos prireikia vis dažniau.

Koks gyvūnas yra alpaka? Prašome papasakoti plačiau, kam jie auginami – maistui, dėl kailio ar pramogoms?

 Alpaka – kupranugarinių (Camelidae) šeimos parakanopis žinduolis. Jos šiek tiek panašios į lamas, tik mažesnės. Alpakos auginamos Ekvadoro, Peru, šiaurės Bolivijos ir šiaurės Čilės Anduose. Auginamos vilnai, kuri naudojama panašiai kaip ir avių vilna.

Ar gyvūnų šeimininkai dažnai ryžtasi savo augintinius atvežti tyrimams į kliniką, ar tai brangi paslauga?

Alpakos į kliniką atkeliauja tada, kai yra reikalingas kasdienis gydymas, atliekama operacija. Dažniausiai alpakoms įvairios profilaktinės procedūros, jų apžiūra yra atliekama ambulatorinių išvykų metu, ūkiuose. Taip gyvūnas patiria mažiau streso, tad esant rimtesnei problemai, visada rekomenduojama atvežti toliau gydytis į kliniką.

Alpakų šeimininkai labai rūpinasi savo gyvūnų sveikata, visada kreipiasi, konsultuojasi. Yra keli alpakų ūkiai, kur važiuoju nuolat, kartą per savaitę ar per dvi savaites. Manau visada yra brangesnis pats gyvūnas, jo sveikata. Klinikos kainos atitinka teikiamų paslaugų kokybę, šeimininkai dėl to nesiskundžia.

Kokias procedūras ar gydymą atliekate gyvūnui?    

Atlieku įvairias procedūras: tai ūkių konsultavimas šėrimo, laikymo klausimais, profilaktikos priemonių parinkimas, taikymas, diagnostinės procedūros, skubi pagalba, reprodukcinės problemos, infekcinių ligų profilaktika, gydymas, diagnostika, neužkrečiamųjų ligų gydymas, operacijos (kastracija, cezario pjūvis ir kt.).

Papasakokite apie gyvūno charakterį, pomėgius, nuotykius ir kasdienybę (mitybą, tam tikrus įpročius)?

Alpakos  yra labai protingi gyvūnai,  todėl su jais nuolat bendraujant ir dresuojant galima tikrai pasiekti gerų rezultatų ir turėti jaukų, draugišką bei gražų augintinį. Patinėliai visada yra ramesni už pateles, kadangi patelės beveik ištisus metus yra vaikingos (vaikingumas trunka 11,5 mėn), todėl ir jų charakteris yra ūmesnis, jos agresyvesnės, sunkiau prisitaiko prie naujos aplinkos, patiria daugiau įtampos, sunkiau pasiduoda dresavimui. Gyvūnai gindamiesi, saugodami teritoriją arba aiškindamiesi tarpusavyje savo santykius spjaudosi atrytu skrandžio turiniu, mušasi kaktomis, spardosi. Taip pat šias priemones panaudoja ir prieš žmogų, ypač kai yra atliekamos tam tikros gydymo procedūros.

Alpakos – stiprūs, veržlūs, daug energijos turintys gyvūnai, reikia nemažai jėgos jų sutramdymui. Alpakos pagaunamos ir sutramdomos laikant jas už jų ilgo kaklo. Jos sugeba šnekėti, aišku, tam naudoja savo kalbą, tai yra įvairūs garsai, nuo švelnaus pyptelėjimo iki skardaus spiegimo, kuris skelbia, kad yra pavojus. Tai tikrai įdomūs, unikalūs ir labai protingi gyvūnai. Alpakos gyvena bandomis, patelės laikomos atskirai nuo patinėlių. Atvežtos į kliniką alpakos taip pat atkeliauja ne vienos, bet su draugu ar drauge. Tai labai svarbu, nes alpakos, likusios vienos, labai įsitempia, tada jau kyla pavojus ir gyvūno gyvybei. Alpakos yra pusiau atrajojantys gyvūnai. Skirtumas nuo tikrų atrajotojų yra tas, kad jos neturi knygenų, todėl ir jų mityba yra šiek tiek kitokia. Svarbiausia, kaip ir visiems žolėdžiams – tai geros kokybės šienas, vasarą ganyklų žolė ir kombinuotasis pašaras, kuris skirtas būtent šiems gyvūnams. Taip pat svarbu mineraliniai priedai – laižalai, tik reikia atkreipti dėmesį į tai, kad šie gyvūnai fiziologiškai negali iškišti liežuvio, todėl laižalai turi būti duodami birios konsistencijos.

Kiek laiko alpakiukas gyvens LSMU Stambiųjų gyvulių klinikoje? 

Alpakiukas klinikoje liks tol, kol visiškai sustiprės, tvirtai stovės ant kojų, neliks nė menkiausios abejonės dėl jo sveikatos būklės.

Ar šie gyvūnai po gydymo lengvai prisitaiko  savo gyvenamoje aplinkoje?

Taip, šie gyvūnai po gydymo puikiai adaptuojasi savo aplinkoje, jie atpažįsta savo šeimininkus ir visada jaučiasi laimingi, sveiki sugrįžę namo.

 

Jolanta Jonikienė