Spausdinti

Tarptautiniame renginyje tobulinosi ir vadovai, ir dėstytojai

Prof. J. Macijauskienė, prof. R. Kalėdienė, prof. V. Briedis, stud. V. Kolaitytė. LSMU MA delegacija dalyvavo Glazgo (Škotija) vykusioje tarptautinėje konferencijoje, kurią organizavo pasaulinė organizacija The Association for Medical Education in Europe (AMEE – http://amee.org), vienijanti sveikatos priežiūros programų dėstytojus ir aukštąsias mokyklas. Tai kasmetis, jau daug metų organizuojamas renginys. AMEE centrinė būstinė yra Dandi universitete, Škotijos mieste Dandi (Dundee). Dažniausiai į šios organizacijos renginius susirenka apie 5 tūkst. dalyvių ir sprendžia svarbius edukacinius klausimus. LSMU Medicinos akademijos MF dekanas prof. Algimantas Tamelis į AMEE renginį vyko jau trečią kartą.

Šį rudenį į konferenciją išvyko 9 lietuviai, pirmą kartą – ir VU atstovai. Iš LSMU – MF, SF, VSF, FF dekanai prof. A. Tamelis, prof. Jūratė Macijauskienė, prof. Ramunė Kalėdienė, prof. Vitalis Briedis, taip pat MA dėstytojai ir MF 4 k. studentė. LSMU MA dėstytojai skaitė pranešimus, taip pat pristatė stendinius pranešimus.

„AMEE – mūsų, medicinos programų dėstytojų, organizacija. LSMU yra šios organizacijos narys, todėl stengiamės pagal galimybes dalyvauti AMEE organizuojamose renginiuose, – grįžęs iš konferencijos sakė LSMU MA Medicinos fakulteto dekanas prof. Algimantas Tamelis. – Tai nebe pirmasis AMEE renginys, kuriame dalyvauja LSMU MA dekanai ir dėstytojai. Mūsų, kaip dekanų, pareiga dalyvauti renginiuose, kuriuose svarstomos sveikatos specialistų rengimo problemos, jų sprendimo būdai, aptariamos pasaulinės edukacinės naujovės. Susirinkę drauge aptariame, ko galime išmokti patys ir kaip atnaujinti žinių ir informacijos pateikimą studentams.“

Dandi universitetas yra šio judėjimo iniciatorius ir jo veikla žinoma visame pasaulyje. Organizacijos veikloje aktyviai dalyvauja JAV, Kanados, Australijos, Jungtinės Karalystės, Olandijos, kitų Europos ir daugelio Azijos valstybių universitetai. Renginys kasmet vyksta vis kitame mieste. Šiemet vyko Glazgo mieste. 2014-aisiais vyko Milane, 2013-aisiais – Prahoje, dar anksčiau – Lione.

„Tai po visą Europą keliaujantis renginys, – sako prof. A. Tamelis ir pasakoja, kad jo metu beveik savaitę vyksta plenarinės sesijos bei diskusijos mažesnėse grupėse, pristatomi pranešimai, organizuojami seminarai ir kt. profesiniai susitikimai. – Puiki programa, apimanti įvairias dėstytojo darbo sritis, pradedant nuo studentų atrinkimo ir priėmimo sąlygų, mokymo, vertinimo principų, studentų palaikymo, nuo dėstytojų tobulinimosi klausimų, programų sudarymo – iki tam tikrų dėstomų dalykų pateikimo studentams, pvz., chirurgijos sekcija.“

Kaip pasakojo prof. A. Tamelis, konferencijos programa yra labai plati: apima ir studentų, ir rezidentų rengimą, ir podiplominį specialistų tobulėjimo organizavimą. Atskira sekcija skirta veterinarinei medicinai.

„Minėtomis temomis skaitomi mokslo pranešimai. Juos verta išgirsti, nes visada galima sužinoti kažką nauja, kas pas mus dar netaikoma, – įspūdžiais dalijosi prof. A. Tamelis. – Mūsų dienų savybė – viskas keičiasi, viskas nuolat kinta, ir tai, kas buvo teisinga ir yra tiesa šiandien, nebūtinai taip bus rytoj. Arba teks pažiūrėti kitu požiūriu, atsiras naujų aplinkybių ir buvusios tiesos jau gali nebegalioti. Daugelį dalykų senokai žinome, bet vėl prie jų grįžtame, naujai vertiname, nes atsiranda naujų įrodymų arba senieji nebegalioja ir reikia naujų. Didelė problema išlieka dėstytojų kvalifikacija. Taip yra todėl, kad atskirai dėstytojų niekas nerengia, tokių programų nėra, jie patys turi mokytis ir pasirengti būti dėstytojais.“

Pasak prof. A. Tamelio, natūralu, kad mokymosi procesas nėra baigtinis – visada yra ko mokytis, ką išmokti ir ką pamatyti bei nauja pritaikyti.

„Šis pasaulinis renginys svarbus, todėl jame būtina dalyvauti. Tai nėra vien tik renginys administracijai. Dėstytojai taip pat kviečiami aktyviai dalyvauti“, – pasakojo MF dekanas.

„Medicinos srities specialistų nuomone, manau, ir kitų profesijų atstovų taip pat – profesija pati save turi puoselėti ir ugdyti. Visi, norintys būti profesionalais, turi būti savos profesijos dalis, vadinasi, bendruomenės dalis. O bendruomenė privalo susitikinėti ir aptarti būtinus klausimus bei būti kartu, bendrauti. Praktinės naudos šie renginiai duoda labai daug. Buvimas bendruomenės būryje yra labai svarbus, – vertina MF dekanas. – Konferencijoje pateikti pasiūlymai, kaip mokyti studentus, technologiniai sprendimai, kaip tai atlikti, pristatomos knygos dėstytojams, mokytojams, kai kurios jų yra apie praktinių įgūdžių formavimą ir kt.“

Prof. A. Tamelis pasakojo, kad renginyje dalyvauja ir nekomerciniai parodų dalyviai, universitetai pristato tobulinimosi kursus. Kai kurie kursai virtualūs, kai kurie – realūs. Į minėtus kursus vyksta ir LSMU dėstytojai. Aktyvūs yra JK, Kanados ir kt. šalių universitetai bei jų bendruomenės.

„Tai dėmesio vertas pasaulinis renginys dėstytojams“, – sakė MF dekanas prof. A. Tamelis.

Džiuljeta Kulvietienė