Profesorius iš Japonijos pristatė odos imunologijos tyrimų svarbą ir rezultatus

Lietuvoje, Japonijoje ir JAV dėl senstančios visuomenės nustatoma vis daugiau odos vėžio (melanomos) atvejų. Odai labai kenkia vakarietiški mitybos įpročiai – atsiranda antsvorio, dėl kurio gali prasidėti lėtinės uždegiminės ligos, tarp jų – ir psoriazė, – teigia Lietuvos sveikatos mokslų universitete (LSMU) viešėjęs Kiòto universiteto (Japonija) Dermatologijos ir imunologijos klinikos vadovas prof. Kenji Kabashima.

Pasak profesoriaus, skirtingų žemynų gyventojus kankina skirtingi su oda susijusios sveikatos sutrikimai. Pavyzdžiui, Afrikoje ir Pietryčių Azijoje daugiausia iššūkių kelia lytiniu būdu plintančios ligos, o Vakarų šalių gyventojų odai daugiau pavojaus kelia ultravioletinė saulės spinduliuotė, todėl dažniau sergama melanoma.

Tikslas – neinvazinės biopsijos

Savo mokslo tyrimuose prof. K. Kabashima daug dėmesio skiria sudėtingoms odos ligoms – melanomai, atopiniam dermatitui, taip pat kitoms uždegiminėms ligoms, jų patogenezei. Su savo kolegomis profesorius siekia sukurti naujus, modernius vaistus šioms ligoms gydyti. Tai daryti sekasi puikiai – mokslininkai jau sukūrė kelias imunoterapijos rūšis, pradedant ikiklinikiniais tyrimais ir baigiant IV fazės klinikiniu tyrimu, registravo JAK inhibitorių kremą atopiniam dermatitui gydyti.

Šiuo metu profesorius tobulina eksperimentinių pelių neinvazinius odos vaizdo lazerinius tyrimus, kurie pakeis invazines biopsijas. Šią sritį profesorius planuoja plėtoti bendradarbiaudamas su LSMU, taip pat Kauno technologijos universitetu. „Jau aptarėme, kad būtų puiku bendradarbiauti atopinio dermatito serologinių biožymenų daugiacentriuose tyrimuose“, – kalbėjo svečias iš Japonijos.

Lankydamasis Universitete savo žiniomis prof. K. Kabashima pasidalijo ir su LSMU studentais – skaitė paskaitą apie odos uždegiminių ligų imunologijos modelius, patvirtintus eksperimentuose naudojant dvifotonės mikroskopijos metodą, kuris leidžia atkurti trijų dimensijų odos, jos priedų anatomiją ir naujus biologinės terapijos vaistus atopiniam dermatitui.

Prof. K. Kabashima LSMU lankėsi pirmą kartą, tačiau Kiòto universiteto ligoninei Kaunas jau pažįstamas – ligoninė ilgą laiką retų ligų srityje bendradarbiauja su Kauno klinikomis.

Nestebina paskaitose miegantys studentai

Profesorius atkreipia dėmesį, kad Japonijoje, palyginti su kitomis sritimis, stojantiesiems į medicinos studijas taikomi patys aukščiausi reikalavimai. Tai japonų nestebina – konkurencija šioje šalyje prasideda jau darželyje, nuo 5–6 metų, ir tęsiasi iki studijų metų, vėliau – siekiant karjeros aukštumų. „Manau, kad Japonijos studentai, galiausiai pasiekę išsvajotuosius universitetus, būna gana pavargę“, – šypsosi prof. K. Kabashima.

Pasak profesoriaus, Japonijoje, kitaip nei Europoje, labai griežta hierarchija. „Pas mus normalu, kad studentas paskaitos metu užmiega, o dėstytojų miegantys studentai nestebina. Pas jus to nepamatysi“, – pasakoja prof. K. Kabashima.

Viešėdamas Universitete profesorius stebėjosi – nors Lietuva daug kartų mažesnė už Japoniją, LSMU MA Medicinos fakultetas yra net 4 kartus didesnis už tipinį Japonijos universiteto medicinos fakultetą. Japonijoje įprasta mokytis mažose grupėse – pratybų metu studentai dirba 3–4 žmonių grupelėse, o vieną studijų laidą sudaro ne daugiau kaip 100 studentų. Šalyje ir medicinos universitetų gausa – šiuo metu Japonijoje veikia 80 tokių aukštųjų mokyklų, o vien Tokijuje yra net 20 medicinos universitetų.

Japonijoje dermatologijos ir kitos susijusios specialybės rezidentūros studijas galima derinti su imunologijos doktorantūra. Jei studentas pageidauja, papildomai dvejus metus gali studijuoti alergologiją. Visi dėstytojai pusę savo darbo laiko turi dirbti mokslinėje laboratorijoje – tokią galimybę turi visi padaliniai. Lėšos moksliniam tyrimui pritraukiamos iš projektui skirtų nacionalinių lėšų, kurių finansavimo sėkmė – 5–20 proc. iš visų teikiamų paraiškų.

Kiòto universitetas išsiskiria didžiausia Azijoje Nobelio premijos laureatų gausa. Viena iš premijų skirta už vaistą įsisenėjusioms melanomos, plaučių karcinomos stadijoms gydyti. Vartodami šį vaistą pacientai išgyvena ir iki penkerių metų, o anksčiau išgyvendavo tik kelis mėnesius.

Dermatologijos ir imunologijos klinikos vadovas prof. K. Kabashima taip pat yra Singapūro universiteto imunologijos laboratorijos vadovas, dešimties aukšto citavimo indekso dermatologijos ir imunologijos mokslo žurnalų redakcinės kolegijos narys, dvidešimties doktorantų dermatologų ir biologų vadovas.

Be darbo sveikatos srityje, profesorius mėgsta bėgioti (asmeninis rekordas – 2 val. 58 min. 15 sek. Beppu Oita maratone), taip pat keliauti. Šis pomėgis atvedė svečią ir į Lietuvą – profesorius labai norėjo aplankyti Japonijos diplomato Čijunės Sugiharos, karo išvakarėse išdavusio 1600 tranzitinių vizų žydams išvykti iš Lietuvos, namus Kaune.

Profesoriui Lietuva labai patiko – čia saugu, geras maistas, kalbėjo jis ir pažadėjo sugrįžti į 17-ąjį Baltijos šalių dermatovenerologų kongresą.