Spausdinti

Pradėjo veikti išskirtinis sveikatos centras: sergantiesiems diabetu - naujo tipo paslaugos

2021-11-25
Kaune pradeda veikti specializuotas sveikatos centras. Jis skirtas nutukimu, cukriniu diabetu ir kitomis susijusiomis lėtinėmis ligomis sergantiems pacientams, kuriems bus padedama efektyviai valdyti savo ligą.
 
Kitoks principas
 
Naujojo sveikatos centro veiklos principas – kitoks nei įprastai. Čia nenumatoma teikti vienkartinių gydytojų specialistų konsultacijų. Pacientams bus teikiamos tęstinės, nuoseklios, kompleksinės sveikatos priežiūros ir sveikatinimo paslaugos, atsižvelgiant į individualius jų poreikius.
 
Su pacientais centre dirbs visa specialistų komanda: medicinos psichologai, gyvensenos medicinos, fizinio aktyvumo specialistai, ergoterapeutai, slaugytojos-diabetologės, suaugusiųjų ir vaikų gydytojai endokrinologai, kardiologai, oftalmologai.

 
Diabetu ir kitomis susijusiomis ligomis sergantys asmenys bus individualiai apmokomi, mažose grupėse vyks kompleksinės sveikatinimo programos.
 
Naujasis sveikatos centras pavadintas Oskaro Minkovskio vardu, pagerbiant žymų Kaune gimusį gydytoją ir mokslininką, vieną iškiliausių tarpukario Vokietijos terapeutų, kuris pirmasis išsiaiškino cukrinio diabeto kilmę ir padėjo pamatus insulino atradimui bei šiuolaikinei diabetologijai.
 
Mirštamumas – vienas didžiausių Europos Sąjungoje
 
Pasak naujojo sveikatos centro vadovo, LSMU Medicinos fakulteto Endokrinologijos klinikos profesoriaus Jono Čeponio, gydytojas specialistas ambulatorinius lėtinėmis ligomis sergančius pacientus mato vos 1-2 kartus per metus po 20 minučių.
 
Per tą laiką reikia išsiaiškinti, kas pasikeitė ligos eigoje, įvertinti paciento būklę, vartojamus vaistus, ligos kontrolę, koreguoti gydymą, surašyti medicininę dokumentaciją ir, kiek lieka laiko, pabandyti paaiškinti, kaip geriausia spręsti problemas. Išklausyti paciento patirčių, jas aptarti, ypač kiek tai susiję su gyvensenos klausimais, laiko nebelieka.  
 
„Kalbant apie gyvensenos ligas, tokias kaip nutukimas ir cukrinis diabetas, svarbiausi sprendimai priimami ne gydytojo kabinete, o kiekvieną dieną paciento namuose. Ir būtent čia šiandienės medicinos rankos per trumpos. 
 
Skaudu metai po metų matyti blogėjančią pacientų būklę ir suprasti, kad turbūt ne viską padarėme kaip komanda, juolab, kad komandos nelabai ir yra – tik vienišas pacientas su savo problemomis, ir epizodiškai gyvenime pasirodantys sveikatos priežiūros specialistai.
 
Paradoksalu, kad kontaktų padaugėja ne tada, kada reikia ir galima iš esmės pakeisti ligos eigą, o kai būna gerokai per vėlu“, – opias problemas atskleidžia pašnekovas.

 
Pasak profesoriaus, laikantis šiuo metu veikiančio klasikinės sveikatos priežiūros paslaugų modelio, skiriant optimalų medikamentinį gydymą, šiuo metu ganėtinai gerai valdomas diabetu sergančių pacientų gliukozės kiekis kraujyje, todėl mažėja smulkiųjų kraujagyslių komplikacijų – diabetinės neuropatijos (nervų pažaida), retinopatijos (akių tinklainės pažaida) ir nefropatijos (inkstų pažaida) atvejų.
 
Tačiau stambiųjų kraujagyslių pažaidos, kuri prasideda gerokai iki diagnozuojant diabetą, atvejų skaičius – vis dar didžiulis ir sunkiai kontroliuojamas.
 
„Natūrali ligos eiga „nutukimas ­– atsparumas insulinui – 2 tipo cukrinis diabetas –  aterosklerotinė širdies liga – mirtis”, deja, valdoma nepakankamai. Apskritai, sergamumas ir mirštamumas dėl širdies ir kraujagyslių ligų Lietuvoje – vienas didžiausių ES.
 
Tad svarbiausia priežastis, dėl kurios įsteigtas Oskaro Minkovskio centras – kad būtų vieta, kurioje pacientas sau priimtinu tempu susipažintų su įrankiais valdyti ligą ir juos išmoktų taikyti savo gyvenime“, – pasakojo prof. J. Čeponis.
 
Įvairių sričių specialistai ir sisteminė pagalba
 
Kita aplinkybė, paskatinusi įsteigti specializuotą sveikatos centrą – suvokimas, kad LSMU dirba ir parengiami aukščiausios kvalifikacijos visų sveikatos priežiūros sričių specialistai,  tačiau dabartinėje sveikatos sistemoje nėra sąlygų jų visaverčiam bendradarbiavimui, o ligoniams reikiamos paslaugos teikiamos fragmentiškai. Tad naujasis sveikatos centras padės konsoliduoti šios srities specialistų kompetencijas, bus diegiami ir išbandomi progresyvūs sisteminių intervencijų modeliai, o pacientams teikiama sisteminė pagalba.
 
Oskaro Minkovskio sveikatos centras įsteigtas, bendradarbiaujant LSMU ir privačiam investuotojui. LSMU atstovai aktyviai dalyvauja valdant centrą. Puoselėjant universiteto misiją, centre išlaikomi sveikatos priežiūros veiklos, mokslinės ir akademinės veiklos vienovės pricipai. Numatoma, kad tai bus viena LSMU mokslinės veiklos ir mokymo bazių.

 
Naujoji įstaiga tobulins ir diegs naujas lėtinių ligų gydymo metodikas, ieškos naujų sprendimų įtraukiant ir įgalinant pacientus. Pasinaudojant naujomis technologijomis, pacientų nuotolinės stebėsenos galimybėmis, bus galima padėti vis didesniam pacientų ratui ir siekti didesnio paslaugų veiksmingumo.
 
„Tikimės, kad remiantis iš intervencinių programų gautais veiksmingumo įrodymais, tokios paslaugos ateityje bus kompensuojamos iš valstybinės ligonių kasos ir bent dalis jų taps įprastinėmis sergantiesiems šiomis ligomis“, – viltingai į ateitį žvelgė Oskaro Minkovskio sveikatos centro vadovas.
 
Oskaro Minkovskio sveikatos centras įsikūręs miesto širdyje – Ąžuolyne, Sporto g. 3. Paslaugoms suteikti reikalinga išankstinė registracija. Nors formalaus šeimos gydytojo siuntimo nereikia, bet naudinga, kai konsultacijos metu pacientas pateikia išsamesnės klinikinės informacijos.