Paskaitoje pristatyti naujausi laukinių gyvūnų gelbėjimo būdai

2019-10-29

Praėjusią savaitę Lietuvos sveikatos mokslų universitete (LSMU) vyko neeilinė paskaita – lietuvių kilmės medicinos dizaineris Girius Antanaitis pristatė savo unikalaus darbo ypatybes. Atviroje paskaitoje „Diagnozė: Dizaino veterinarija“ dizaineris pasakojo apie savo kuriamus ir jau sukurtus gyvybę gelbstinčius veterinarinius prietaisus ir chirurginius instrumentus, skirtus laukiniams gyvūnams, paukščiams, žuvims ir jūriniams žinduoliams gydyti.

Australijoje gyvenantis Girius Antanaitis daug dėmesio skiria paukščiams, taip pat padeda Australijos gyvūnams, atsidūrusiems ties išnykimo riba.

Laukinių gyvūnų gydymas dažnai reikalauja nemažų išteklių ir neretai būna menkai pelningas. Paskaitoje specialistas papasakojo, kaip jam pavyko atrasti savo nišą, taip pat pasidalijo patarimais apie intelektinę nuosavybę ir jos apsaugą.

Savo karjerą G. Antanaitis pradėjo kurdamas žmonėms skirtus medicinos instrumentus, palengvinančius chirurgų darbą. „Ilgainiui užsimezgė bendradarbiavimas su įvairiomis Australijos gyvūnų ligoninėmis ir zoologijos sodais, kuriems reikėjo mano pagalbos gydant vombatų dantis, susilaužiusius paukščių sparnus, taip pat užmigdant į krantą išplautus banginius“, – Vilniaus dailės akademijos (VDA) pranešime pasakoja specialistas.

Universiteto bendruomenei medicinos dizaineris pristatė ir savo sukurtą unikalią metalinę plokštelę. Plokštelė, panaudota pirmoje pasaulyje tokio tipo operacijoje, padėjo išgelbėti malajinės lokiukės Hitam gyvybę.

Malajinė lokiukė Hitam nukentėjo nuo nelegalių prekeivių laukiniais gyvūnais. Lokiukė turėjo rimtų sveikatos problemų – net kelis metus prekeiviai ją maitino tik ryžiais ir pienu, ilgą laiką ji buvo uždaryta ankštame narve.

Lokiutę iš nelaisvės išgelbėjo Birutės Galdikas įsteigtas „Orangutan Foundation International“ fondas ir atgabeno į Borneo saloje veikiantį gyvūnų priežiūros centrą. Veterinarijos personalas pastebėjo, kad jos dubens kanalo anga yra keturis kartus mažesnė nei turėtų būti, lokiukė kasdien kentė nepakeliamus skausmus, buvo būtina skubi operacija.

Keturių veterinarijos gydytojų chirurgų komanda (dr. Gordon’as Corfield’as, dr. Larry’s Vogelnest’as, dr. Geoff’as Wilson’as, dr. Stephen’as Van Mil’as) atliko aštuonias valandas trukusią operaciją – trigubą dubens osteotomiją. Į Hitam dubenį buvo implantuota G. Antanaičio pagaminta metalinė plokštelė.

G. Antanaitis surengė dvi paskaitas – apie savo darbo ypatybes pasakojo VDA bendruomenei, vėliau skaitė paskaitą LSMU.

 

Justo Petrulio nuotr.