Pasaulis regimas ypatingu žvilgsniu

Bėgdami, sukdamiesi savo rūpesčių, darbų, įvykių rate nespėjam pamatyti tikrų, nesuvaidintų jausmų ir emocijų, pasimėgauti gyvu bendravimu, pajusti akių kontakto. Sakysite netiesa, galima bendrauti mobiliuoju telefonu, internetu ir įsitraukti į socialinių tinklų painiavą. Deja tik žvilgsiu ir jausmais gali patekti į šių vaikų savitą pasaulį net ir visagalis internetas čia bejėgis. Į klausimą ką jie jaučia, kodėl į tam tikrus garsus, įvykius, žmones ar gyvūnus reaguoja, o kitus ne. Kas ir kodėl sugeba prikaustyti jų dėmesį, ilgus metus stengiasi atsakyti gydytojai.

Gegužės 10 d. LSMU Veterinarijos akademijos Dr. L. Kriaučeliūno smulkiųjų gyvūnų klinikoje ir Stambiųjų gyvūnų klinikoje lankėsi būrelis autistiškų vaikų iš Kauno specialiosios mokyklos.

Autistiškų vaikų ugdymas – intensyvus procesas, aprėpiantis specialistų, visų šeimos narių ar net draugų darbą su vaiku. Tam tikros terapijų rūšys gali būti taikomos namuose, kitos gi reikalauja specialios erdvės. Į tokias ypatingų vaikų edukacijos programas yra įsitraukęs ir LSMU.

Dr. L. Kriaučeliūno smulkiųjų gyvūnų klinikos darbuotojos Gintarė Venclovaitė ir Aistė Laukionienė, Stambiųjų gyvūnų klinikos veterinarijos gydytoja Renata Baltaduonytė bendravo su vaikais, pristatė klinikų veiklas, pacientus, siūlomas paslaugas bei stengėsi atsakyti į vaikų užduodamus klausimus. Klausimų buvo visokių – netikėtų, stebinančių ir priverčiančių susimąstyti.

Pasak Gintarės: „Pirma kartą teko bendrauti su autistiškais vaikais, todėl prieš susitikimą truputį jaudinausi. Klinikoje ne vieną kartą lankėsi mokiniai iš įvairių Kauno miesto mokyklų, tačiau tokio susidomėjimo, noro kuo daugiau pamatyti, sužinoti, prisiliesti prie gyvūnų, kurių pradžioje bijojo, dar neteko matyti. Labiausiai mane nustebino ne vaikų klausimai, o jų reiškiamos emocijos, nes jie pirmą kartą gyvai pamatė gyvūnus, kuriuos galėjo paglostyti, o ne paveikslėliuose ar televizijos ekrane, paklusnumas, sugebėjimas tave išgirsti ar tiesiog priėjimas prie tavęs ir apkabinimas. Tai tikrai ypatingi vaikai, kurie sugeba surasti kelius į tavo širdį.“ Aistė mano, kad kiekvienas iš mūsų turėtų ugdyti vaikams meilę ir pagarbą gamtai, gyvūnams, žmonės. Tik pažindami gamtą, gyvūnijos pasaulį, vaikai susipažįsta su aplinka. Vaikai yra tyrinėtojai, natūralus vaiko smalsumas skatina jį tobulėti. Tad šios edukacinės išvykos yra labai sveikintinos, ypatingai vaikams su specialiaisiais poreikiais.

Pasak Eglės Šmitienės, mūsų vaikai ypatingi, reikia mokytis bendravimo meno jeigu nori, būti šalia jų. Turime valdyti ir jausmus, ir emocijas, ir savo elgesį. „Iš mūsų akių jie viską supranta, bendraujame akimis, kantriai laukiame jų pasiekimų, kurie ir yra pagrindinė varomoji jėga integruojant juos į visuomenę. „Negaliu perteikti, kokie jausmai kunkuliuoja, kada pavyksta pasiekti rezultatų ir matyti vaikus susidomėjusius, iš jų leidžiamų garsų ar išsakytų žodžių pajusti, kad jie džiaugiasi ir stengiasi priimti pasaulį, kurį lyg ir atstūmė ar nepripažino“, – teigia auklėtoja.

Autizmo priežastys ne iki galo žinomos. Sutrikimo formavimuisi turi įtakos daugelis veiksnių: genų ir biologinės aplinkos įtaka prieš, per ir po gimimo gali neigiamai paveikti smegenų vystymąsi ir iššaukti autizmo sutrikimus. Intensyvus ir pasiaukojamas darbas sutrikimų korekcijos srityse gali nudžiuginti rezultatais, tuo įsitikinusi auklėtoja E. Šmitienė, kuri be paliovos gali vardyti vaikų pasiekimus.

Viską ką jie daro, daro nuoširdžiai. Paulius pamatęs, kad aš fotografuoju įsitraukė į fotosesiją, kviesdamas vardu ir prašydamas įamžinti. Rytis nepaleisdamas auklėtojos Violetos rankos glostė gyvūnus ir jautėsi laimingas. Mažoji Alisa LSMU VA Stambiųjų gyvūnų klinikoje glostė tris kartus už save didesnę baltą poni arkliuką, o smulkiųjų gyvūnų klinikoje nenorėjo prieiti prie mažo šuniuko, atrodė, kad jo bijo, o pasakojimo apskritai nesiklausė.

Kažkur skaityta mintis, kad nėra dviejų vienodų autistų po bendravimo su jais dar kartą įrodo, kad šie ypatingi vaikai mąsto ir jaučia bei mato aplinką tik jiems suprantamu rakursu. Gyvas bendravimas – geriausias įrodymas to ar apskritai mokame bendrauti ir prikaustyti dėmesį, o jausmų spektras, kuris užplūdo susipažinus su vaikais yra nenusakomas. Reikia dėkoti žmonėms, kurie sugeba atiduoti save kitiems ir išmokyti džiaugtis gyvenimu.

Jolanta Jonikienė,

Jolantos Jonikienės nuotr.