Spausdinti

Naujas gimdos kaklelio vėžio prevencijos projektas

2022-06-29

Pasaulyje kiekvienais metais nuo gimdos kaklelio vėžio miršta per 300 000 moterų. Baltijos šalių šios ligos sergamumo ir mirtingumo rodikliai vieni didžiausių tarp Europos Sąjungos šalių. Nacionalinės gimdos kaklelio vėžio ankstyvosios diagnostikos programos Baltijos valstybėse buvo pradėtos 2004–2009 metais.

Nors šalių taikomose programose yra tam tikrų skirtumų (amžiaus grupė, patikrų intervalai), tačiau pagrindiniai principai ir problemos yra panašios. Yra skaičiuojama, kad jei šios programos veiktų efektyviai, šiose šalyse iki 2040 metų būtų išsaugota per 9000 moterų gyvybių (Lietuvoje – 4783, Latvijoje – 2770, Estijoje – 1461) (pagal Vaccarella, 2016). Tačiau dabartiniai epidemiologiniai skaičiai rodo, kad šios programos gali vykti geriau.

2020 metų pradžioje startavo projektas „Link gimdos kaklelio vėžio suvaldymo: intelektualūs ir individualizuoti sprendimai ankstyvajai vėžio diagnostikai“ (2020–2023) (angl. “Towards elimination of cervical cancer: intelligent and personalized solutions for cancer screening”), kurio pagrindinis tikslas yra sukurti tobulesnius ir individualizuotus vėžio ankstyvosios diagnostikos metodus tvarioms sveikatos priežiūros sistemoms. Tikimasi, kad projekto metu parengtos pažangesnės gimdos kaklelio vėžio ankstyvosios diagnostikos rekomendacijos bus taikomos Estijoje, Latvijoje, Lietuvoje ir taip prisidės prie teigiamų pokyčių gimdos kaklelio vėžio epidemiologijoje ir visuomenės sveikatos. Įgyvendinant šį projektą dalyvauja Tartu universitetas (Estija) (pagrindinis koordinatorius – prof. Anneli Uuskula), Rygos Stradinio universitetas (Latvija), Lietuvos sveikatos mokslų universitetas ir Norvegijos Vėžio registras. Projektas yra finansuojamas iš EEA finansinio mechanizmo Baltijos mokslinių tyrimų programos (angl. Baltic Research Programme) Estijoje. Daugiau ir nuolat atnaujinamos informacijos apie projekto eigą galite rasti čia: https://screeningsaveslives.eu/

Prof. Mindaugas Stankūnas

LSMU Sveikatos vadybos katedra