Mokslo ir verslo naujovės slaugai, reabilitacijai ir sportui : daug žadanti pradžia

Lapkričio 6 d. Naujausių farmacijos bei sveikatos technologijų centre pirmą kartą surengtas inovacijų, mokslo ir verslo bendradarbiavimo stiprinimo renginys „Inovacijos slaugai, reabilitacijai ir sportui“ tapo puikia proga Universiteto mokslininkams, jaunų verslo įmonių bei viešojo sektoriaus atstovams aptarti bendradarbiavimo perspektyvas siekiant kurti ir plėtoti inovatyvius produktus sveikatai.  

Renginio dalyvius pasveikino LSMU prorektorė mokslui prof. Vaiva Lesauskaitė. Susitikimo, kurį LSMU Slaugos fakultetas, LSMU Pletros tarnyba rengė drauge su Kauno mokslo ir technologijų centru, metu pristatytos galimybės: erdvė mokslo ir verslo bendradarbystei, konkretūs poreikiai, perspektyvūs projektai, jau sukurti inovatyvūs gaminiai – ir ateities įžvalgos.

Verslo idėjoms – konkretūs poreikiai

„Fakulteto ir Universiteto stiprybė –  mokslo, tyrimų ir klinikinės praktikos sinergija. Esame pasirengę ieškoti naujų sprendimų asmens ir visuomenės sveikatai taikant, tiriant, plėtojant  pažangias technologijas“, – kalbėjo LSMU Slaugos fakulteto dekanė prof. Jūratė Macijauskienė.

Pristačiusi Slaugos fakulteto padalinių veiklą, mokslinių tyrimų kryptis, dekanė aptarė padalinių poreikius ir lūkesčius sveikatos inovacijų srityje. Aiškėja, jog slaugos, reabilitacijos ir sporto srityje galimybės bendradarbiauti verslui ir mokslui – itin plačios.

Slaugos ir rūpybos katedrai aktuali mobiliųjų programėlių plėtra rizikos veiksniams nustatyti, sveikatos priežiūrai organizuoti, kurti saugiai aplinkai vyresnio amžiaus žmonėms. Reabilitacijos klinika siekia plėtoti inovatyvius struktūrizuotus reabilitacijos metodus širdies, nervų sistemos, ortopedinėmis ligomis sergantiems pacientams, regeneracinei reabilitacijai bei pacientų funkcinei būklei vertinti.

Vaikų reabilitacijos klinikai būtų aktualūs sprendimai ankstyvai autizmo, ankstyvosios raidos sutrikimo diagnostikai ir tyrimui ieškant biologinių žymenų. Geriatrijos klinika ateityje ketina dalyvauti plėtojant gerontotechnologijų sritį, kuriant inovacijų prototipus. Didelė problema yra saugus vaistų vartojimas, neuropažintinių funkcijų sutrikimų diagnostika, saugios pacientui aplinkos kūrimas, veiksmingas mitybos problemų sprendimas – šiose srityse taip pat tikimasi inovatyvių sprendimų.

Pasak prof. J. Macijauskienės, verslo idėjoms įgyvendinti esama netgi itin konkrečių poreikių: pailginti parafino technines savybes, kad atiduodamos šilumos poveikis būtų kiek galima ilgesnis, sukurti valymo priemones, kurios nebūtų abrazyvios relaksacinių gaminių paviršiui, įtraukti pacientus namuose atlikti paskirtas užduotis, sukurti išmaniuosius kineziterapijos, ergoterapijos, logoterapijos fizinio treniravimo asistentus.

Sveikatos inovacijoms – finansavimo galimybių įvairovė

Susitikime ne kartą nuskambėjo mintis apie sutelktomis mokslo ir verslo pastangomis pasiektus rezultatus, juolab kad pristatyti ir jau sukurti inovatyvūs gaminiai bei produktai, ir aptartos perspektyvių projektų finansavimo galimybės.  

Šiemet LSMU tapo Europos inovacijų instituto Sveikatos srities (EIT HEALTH) inovacijų platformos koordinatoriumi Lietuvoje. Projekto koordinatorė Irina Semeško pristatė studentams, tyrėjams ir verslininkams skirtas EIT HEALTH bendruomenės siūlomas finansavimo priemones, galimybes stažuotis užsienio šalių tyrimų centruose, išmokti savo idėją išplėtoti iki produkto,  susipažinti su medicinos inovacijų naujovėmis.

Pasak I. Semeško, EIT HEALTH yra viena didžiausių sveikatos inovatorius vienijančių bendruomenių. Ji jungia per 130 įvairių institucijų – mokslo ir studijų, viešojo ir privataus sektoriaus atstovus, verslo įmones, sveikatos priežiūros institucijas. EIT HEALTH investuoja į studentus, kuriančius inovacijas sveikatos srityje: jos programomis jau yra pasinaudoję per 1 mln. studentų.

EIT HEALTH remia  kompetencijų ugdymą inovacijų srityje, siūlo konsultacines programas startuoliams bei įmonėms, taip pat teikia paramą verslo inkubavimo, validavimo ir plėtros veikloms. Šios bendruomenės finansavimo galimybėmis jau yra sėkmingai pasinaudoję LSMU studentė bei dėstytojas, tad I. Semeško ragino visus, turinčius idėjų sveikatos inovacijų srityje, kreiptis dėl paramos, konsultacijų ar papildomų studijų: finansuojamų temų spektras ir galima auditorija – itin platūs.

Inovacijos: idėjos, prototipai, gaminiai

Vienas sėkmingų EIT HEALTH finansuotų projektų – Kauno mokslo ir technologijų parko įmonės „Fidens“ produktas – esencialinį rankų tremorą mažinantis įrenginys „Vilim Ball“.  Pasak įmonės vadovo dr. Manto Venslausko, Europoje esencialinio tremoro diagnozė nustatyta apie 5 mln., JAV – apie 7 mln. žmonių, tačiau rankų tremorą slopinantys vaistai veiksmingi tik 43 proc. pacientų, net apie 75 proc. atvejų pasireiškia šalutiniai efektai.

Įmonė sukūrė rankų drebėjimą ir sąnarių sąstingį veiksmingai mažinantį įrenginį „Vilim ball“ ir mobiliąją programėlę, kuri nustatato drebėjimo dažnį ir intensyvumą. Po 10 min trukmės individualios terapijos laikant kamuoliuko dydžio įrenginį rankoje pacientams rankų drebėjimas sumažėja net 4 val., o sąnarių sąstingiui skirtas kamuoliukas intensyvina plaštakos kraujotaką. Priemonė veiksminga per 80 proc. žmonių, šiuo metu renkama pacientų grupė klinikiniam tyrimui.

UAB „Indeform“ vadovas dr. Algirdas Noreika pristatė plaštakos reabilitacijai skirtą virtualių sagų projektą, kuris padeda lavinti pirštų motoriką. Bendrovė „Gruppo FOS Lithuania“ plėtoja išankstinę insulto grėsmės nustatymo programą, UAB „Abili“ vadovas dr. Aurelijus Domeika papasakojo apie reabilitacijai ir aktyviam laisvalaikiui skirtas balansavimo platformas bei treniruoklius.

Bendrovė „Telesoftas“ pristatė du inovatyvius produktus – diabetu sergantiems pacientams skirtą išmanųjį produktą „Cukriukas“, kuri taip pat gali būti itin pravarti pacientą prižiūrinčiam gydytojui endokrinologui, o nuasmeninus duomenis – ir mokslininkui tyrėjui; bei jau šiandien platų vartotojų ratą turintį emocinės sveikatos stiprinimo įrankį „Pagalba sau“. Įdiegtas išmaniajame telefone, „Cukriukas“ pacientui primins, kad reikia laiku susileisti vaistus, o internetinis puslapis padės gydytojui paprasčiau bendrauti su pacientu.

Dizaino studijos „Creatus“ vadovė Gintarė Černiauskaitė pristatė trijų išmatavimų spausdintus perdirbamo plastiko įtvarus – produktą, kuris yra prototipo stadijoje, rengiamasi atlikti medicininius tyrimus. Tikimasi, kad inovatyvūs, atsparūs vandeniui ir temperatūrai įtvarai padėtų po traumos pasveikti iki 2 kartų greičiau, nei tradiciniai, nes reabilitacijos ir fizioterapijos procedūras galima atlikti nenuimant šių įtvarų. Taip pat į šiuos įtvarus įmanoma integruoti fizioterapinius elementus. O nedidelius įtvarus pirštams bendrovė jau ne tik sėkmingai gamina, bet ir siunčia vartotojams visame pasaulyje.

Kitas inovatyvus šios dizaino studijos gaminys – laisvalaikiui skirtas gaminys „Upė“, iš kurio elementų galima sudėlioti ne tik figūras, bet ir daugelio pasaulio kalbų raides. 

Kas valdo: genai – mus, ar mes – genus?

„Kai kalbame apie genetiką ir tuos genus, kuriuos mes turime, gaji visuomenės nuostata, jog genetika – kaip loterija, tai yra likimas, gavai vienus ar kitus genus, ir nieko su jais padaryti negali. Tačiau žmogus gali daug, jei kalbame ne apie genetinius sindromus, bet apie farmakogenetiką, nutrigenetiką ir apie daugiaveiksmių ligų riziką.

Gyvenimo būdo pakeitimas, dietos, fizinio aktyvumo keitimas, aplinkos žalingų faktorių vengimas keičia genų ekspresiją. Todėl dabar vis labiaus įsigali nuostata, jog ne genai lemia mūsų gyvenimą, ne jie valdo mus, o mes patys esame savo likimo šeiminininkai“, – pranešime „Genetika geriatrijoje – inovatyvūs sprendimai“ teigė LSMU Biologinių sistemų ir genetinių tyrimų instituto docentė Rasa Ugenskienė.

Bendradarbiavimo stiprinimo renginys organizuotas atsižvelgiant į pagrindinius Europos inovacijų ir technologijų instituto Sveikatos srities (angl. EIT Health) siekius: skatinti inovacijas, kurios padėtų spręsti demografinius ir senėjančios visuomenės keliamus iššūkius.

„Šiandien siekiame pasidalyti idėjomis, skatinti bendrystę, partnerystę ir kurti sprendimus, padėsiančius pacientams veiksmingiau valdyti ligas, o sveikiesiems – lengviau įgyvendinti sveikatinimo idėjas“, – sakė profesorė J.Macijauskienė, už visokeriopą pagalbą organizuojant bendradarbystės stiprinimo renginį padėkojusi LSMU Plėtros tarnybai ir visiems, kurie domisi idėjų generavimu ir įgyvendinimu: įdomūs, veiksmingi, svarūs rezultatai pasiekiami tik sujungus idėjas ir pastangas.

Slaugos fakulteto inovacijų, mokslo ir verslo bendradarbiavimo stiprinimo renginys Universitete surengtas pirmąkart, tačiau kuruojant LSMU Plėtros tarnybai, glaudesnį mokslo ir verslo ryšį skatinančių renginių buvo ir daugiau („Santaka: kur susitinka mokslas ir verslas“,  „LSMU Veterinarijos akademija: mokslas – verslui“).

Specializuotų renginių, skirtų inovacijų kūrimui bei mokslo ir verslo bendradarbiavimui, ateityje Universitete planuojama ir daugiau.