LSMU sukurtam vaistui nuo širdies aritmijos – tarptautinis patentas

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) mokslininkai sukūrė, ištyrė ir patentavo saugų ir veiksmingą antiaritminį preparatą iš vaistažolių. Tai – pirmasis Lietuvoje sukurtas ir tarptautiniu mastu patentuotas natūralios kilmės vaistinis preparatas.

Širdies ir kraujagyslių sistemos ligos išlieka dažniausia Lietuvos gyventojų mirties priežastis. Daugiausia žmonių miršta sutrikus širdies ritmui. Aritmija ištinka dėl įvairių priežasčių, tad ir vaistai pacientams parenkami individualiai.

Šiuo metu pasaulyje aritmijai gydyti vartojami preparatai dėl skirtingų elektrofiziologinių savybių skirstomi į penkias klases. Tačiau šalia tiesioginio antiartiminio poveikio, vaistai neretai turi ir šalutinių, nepageidautinų savybių.

LSMU mokslininkų grupė sukūrė ir patentavo saugesnį augalinės kilmės antiartiminį preparatą iš kvapiosios aniužės žolės. Kvapioji aniužė – Lietuvoje nustatomas stipraus mėtų kvapo vaistinis ir prieskoninis augalas.

Tyrimai patvirtino: preparatas saugus ir veiksmingas

0221.jpg (376x240, 376x223)Iš kvapiųjų aniužių žolės pagaminto preparatą disertaciniame darbe nagrinėjo LSMU MA FF Vaistų technologijos ir socialinės farmacijos katedros doktorantė Lauryna Pudžiuvelytė. Jaunosios mokslininkės disertacijos tema – „Technologinių veiksnių įtaka mikrokapsulių su eteriniu aliejumi kokybei“ (darbo vadovė – prof. Jurga Bernatonienė).

Mokslininkų grupė tyrė kvapiųjų aniužių (E. Ciliata)preparato Na+ jonų transmembraninių srovių veikimo mechanizmą ir jo sukeliamą antiaritminį poveikį.

Didelė dalis biologiškai aktyvių vaistinių preparatų yra transmembraninių joninių kanalų moduliatoriai. Viena pagrindinių joninių srovių yra greitųjų natrio kanalų srovė, kuri dalyvauja generuojant elektrinį aktyvumą raumeninėse širdies ląstelėse, centrinės ir periferinės nervų sistemų ląstelėse. Na+ kanalų veiklos sutrikimai yra daugelio patologijų priežastis, todėl tų kanalų blokatoriai yra plačiai naudojami – kaip antiaritminiai.

Eksperimentais nustatyta, kad šio augalo preparatas veikia širdį kaip pirmosios klasės antiaritminis vaistas: blokuoja natrio jonų srautą širdies ląstelėse, slopina širdies elektrinį aktyvumą padažnėjus širdies ritmui arba atsiradus ekstrasistolėms.

Moksliniai tyrimai patvirtino, kad naujasis natūralios kilmės preparatas veiksmingai šalina širdies ritmo sutrikimus, gerai toleruojamas, saugus ir gali būti plačiai naudojamas aritmijai gydyti.

Mokslininkai dėkoja už palaikymą

Pirmojo Lietuvoje sukurto ir tarptautiniu būdu patentuoto antiaritminio natūralios kilmės preparato išradėjų grupėje – LSMU MA Farmacijos fakulteto Vaistų technologijos mokslininkės prof. J. Bernatonienė ir doktorantė Lauryna Pudžiuvelytė, Kardiologijos instituto Membranų biofizikos laboratorijos vyriausieji mokslo darbuotojai Jonas Jurevičius ir Regina Mačianskienė bei Molekulinės kardiologijos laboratorijos mokslo darbuotoja Sandrita Šimonytė.

img_1571.jpg (5472x3648)LSMU mokslininkams atlikus išsamesnius preparato poveikio tyrimus, naująjį gaminį tikimasi sėkmingai naudoti gydant širdies veiklos sutrikimus.

Mokslininkų grupė džiaugiasi sulaukusi idėjos palaikymo iš LSMU prorektorės mokslui prof. Vaivos Lesauskaitės ir LSMU Plėtros tarnybos: dirbant kartu, pasiekta visuomenės sveikatai naudingų rezultatų.