LSMU mokslininkei – prestižinė „L’Oréal Baltic“ stipendija

2019-06-12

Džiugi žinia Universiteto bendruomenei: Virškinimo sistemos tyrimų instituto Klinikinės ir molekulinės gastroenterologijos laboratorijos vyriausioji mokslo darbuotoja dr. Jurgita Skiecevičienė tapo pirmąja Lietuvos sveikatos mokslų universiteto mokslininke, apdovanota „L`ORÉAL Baltic“ „Moterims moksle“ stipendija.

js2_0666.jpg (2048x1333)Prestižinis apdovanojimas dr. J. Skiecevičienei suteiktas už darbus, atliktus nagrinėjant virškinamojo trakto ikivėžines ir navikines ligas bei projektą „Daugiapakopis molekulinis skrandžio vėžio tyrimas” (angl. „Onco-Multi-Omics Approach in Gastric Cancer Research”).

„L'ORÉAL Baltic” apdovanojimas Lietuvos mokslininkėms įteikiamas trečią kartą. Septynios šiųmetės stipendininkės apdovanotos birželio 11 d. Latvijos universiteto „Aula Magna“ centre vykusios iškilmingos ceremonijos metu.

Įspūdžiais iš renginio paprašėme pasidalyti „L'ORÉAL Baltic“ „Mokslo moterims“ stipendininkės dr. Jurgitos Skiecevičienės.  

Ką šis apdovanojimas Jums reiškia, su kokiomis mintimis jį priimate?

Lietuvos mokslų akademijos (LMA) organizacinio skyriaus vadovas Andrius Bernotas šią stipendiją taikliai pavadino ne tik mokslinės kokybės ženklu, bet ir asmeninio meistriškumo pripažinimu, kuris turėtų būti matomas ir sektinas pavyzdys. „L`ORÉAL Baltic“ „Moterims moksle“ stipendija –  tiesioginis mano darbo bei jo svarbos visuomenei pripažinimas. Šis apdovanojimas neabejotinai prisidės prie asmeninio tobulėjimo, tolesnės mokslinių tyrimų plėtros bei mokslo populiarinimo.

Kaip vyko apdovanojimo ceremonija?

„L`ORÉAL Baltic“ „Moterims moksle“ apdovanojimas jau penkioliktą kartą įteikiamas Latvijos ir trečią kartą – Estijos bei Lietuvos mokslininkėms, todėl šios ypatingos penkiolikos metų sukakties proga iškilminga apdovanojimų ceremonija vyko Latvijos universiteto „Aula Magna“ centre.

js1_4992.jpg (2048x1374)Ceremonijoje dalyvavo ir savo kalbomis dalyvius pagerbė daug garbingų svečių, tarp jų – šio apdovanojimo globėja, buvusi Latvijos prezidentė Vaira Vykė-Freiberga,  Latvijos švietimo ir mokslo ministrė, UNESCO Latvijos nacionalinės komisijos viceprezidentė Ilga Šuplinska, Latvijos universiteto rektorius akad. Indrikis Muiznieks, „L'Oréal Poland and Baltic HUB“ generalinis direktorius Niels Juhl, taip pat – Estijos, Latvijos ir Lietuvos mokslų akademijų prezidentai.

Įteikus apdovanojimus šių metų stipendininkėms, buvo pagerbtos visos praėjusių 15-os metų „L`ORÉAL Baltic“ „Moterims moksle“ stipendijų laimėtojos bei „L`ORÉAL Foundation“ ir UNESCO paskelbtos programos „Mokslo moterims“ ir Tarptautinės kylančių talentų programos (angl. International Rising Talents) laureatė, Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro tyrėja –  dr. Urtė Neniškytė.

Baigiantis apdovanojimų ceremonijai, iš praėjusių ir šių metų stipendijų laimėtojų buvo atrinktos trys kandidatės (po vieną iš kiekvienos Baltijos šalies) kitų metų „L`ORÉAL Foundation“ ir UNESCO Tarptautinei kylančių talentų programai, kurių tarpe esu ir aš, kaip Lietuvos atstovė.

Kuo įdomūs ir svarbūs tarptautinio prestižinio įvertinimo sulaukę Jūsų darbai?

Virškinimo sistemos tyrimų instituto Klinikinės ir molekulinės gastroenterologijos laboratorijoje atliekamuose moksliniuose tyrimuose sistemiškai nagrinėjame virškinamojo trakto ikivėžines ir navikines ligas, naudodami skirtingas genomines tyrimų technologijas, nustatome jų biožymenis.  Tai tarpdisciplininė  sritis, kurioje glaudžiai bendradarbiauja molekuliniai biologai, bioinformatikai ir klinikiniai gastroenterologai.

Prieš keletą metų mūsų mokslininkų grupė pradėjo nagrinėti kraujyje cirkuliuojančių molekulių profilį (cirkuliuojančios navikinės DNR, nekoduojančios RNR, cirkuliuojantys metabolitai, baltymai, cirkuliuojantis mikrobiomas) skrandžio vėžiu sergantiems pacientams.

Žinoma, kad navikai gali būti klasifikuojami remiantis molekuliniais duomenimis ir įrodyta, kad šio tipo biožymenys labai naudingi įvairiems navikams prognozuoti, diagnozuoti ir stebėti. Skrandžio vėžys – vienas iš dažniausių ir letaliausių onkologinių ligų visame pasaulyje. Ankstyvųjų, neinvazinių diagnostinių biožymenų stoka vis dar išlieka viena pagrindinių šios onkologinės ligos tyrimų problemų.

Pagrindinis projekto, kuriam suteikta stipendija, tikslas – nustatyti kraujyje cirkuliuojančių molekulių profilį skrandžio vėžiu sergantiems pacientams ir integruoti daugiapakopius molekulinius bei klinikinius duomenis, siekiant identifikuoti biožymenis, tinkamus neinvazinei skrandžio vėžio diagnostikai, stebėsenai ir prognozei. Šio mokslinio tyrimo metu įgytos žinios galėtų būti pritaikytos tobulinant skrandžio vėžio diagnostikos ir terapijos priemones.

Garbingas apdovanojimas gautas. Kas toliau? Kokie Jūsų ateities planai?

Šis apdovanojimas yra ne tik didelė garbė, bet ir įsipareigojimas viešinti savo darbus. Ateityje planuoju tęsti šiuo metu vykdomus tarptautinius ir nacionalinius projektus virškinamojo trakto ikivėžinių ir navikinių ligų molekulinių tyrimų srityje bei populiarinti mokslą pristatydama savo tyrimus visuomenei.

****

js1_4500.jpg (2048x1392)„L'ORÉAL Baltic” stipendijų programa „Moterims moksle“ įgyvendinama bendradarbiaujant su Latvijos, Lietuvos ir Estijos mokslų akademijomis bei nacionalinėmis Lietuvos, Latvijos ir Estijos UNESCO komisijomis.

Tai vienintelė programa, remianti moteris mokslininkes Baltijos šalyse. Jos tikslas – skatinti Baltijos šalių jaunąsias mokslininkes plėtoti mokslinius tyrimus, padedančius siekti naujų tikslų ir sukurti pridėtinę vertę tiek mokslui, tiek visuomenei.

Stipendija skiriama moksliniams tyrimams gyvosios gamtos mokslų, aplinkosaugos, fizikos ir energetikos srityse. Atidžiai įvertinus jaunųjų mokslininkių darbą Latvijoje, Lietuvoje ir Estijoje, po vieną stipendiją kiekvienoje šalyje skiriama daktaro laipsnį turinčioms mokslininkėms iki 40 metų. Taip pat skiriamos dvi stipendijos Latvijos ir po vieną Lietuvos bei Estijos doktoratūros studentėms iki 33 metų.

Nuotraukų autorius - Janis Salins