LSMU Kultūros savaitėje – šimtmečio progresas ir bendruomenę vienijančios veiklos

2022-05-12

Naktiniai kino seansai, paskaitos, protmūšiai, šimtmečio virtuvė ir kitos bendruomenę vienijančios iniciatyvos – pirmąją gegužės savaitę į Lietuvos sveikatos mokslų universitetą grįžo tradicija tapusi LSMU Kultūros savaitė. Universiteto bendruomenę suvienijęs renginys atspindėjo Lietuvos universiteto šimtmetį, kuris svarbus ne tik LSMU, bet ir visam Kaunui bei Lietuvai.

Universiteto kultūrinių renginių savaitę vyko ypatingu laikotarpiu – atšaukus pandemijos ribojimus bendruomenės nariai ir vėl galėjo džiaugtis laisve, kolegų kompanija, neblėstančiomis šypsenomis ir dalyvauti šimtmečio iniciatyvose.

Ištakos – su dideliu entuziazmu

„Viskas vyko su dideliu entuziazmu ir noru pradėti kurti medicinos studijas. Kai kurie studijų pradininkai dirbo be jokio atlyginimo“ – šiais istorines LSMU ištakas atspindinčiais žodžiais Universiteto Kultūros savaitę pradėjo LSMU prorektorė mokslui prof. Vaiva Lesauskaitė. Savo atviroje paskaitoje, sulaukusioje didelio bendruomenės narių susidomėjimo, prorektorė prisiminė lietuviškų medicinos studijų užuomazgas, kurios davė pradžią Aukštiesiems kursams, vėliau tapusiems Lietuvos universitetu.

Pasak prorektorės, po Pirmojo pasaulinio karo Lietuvoje buvo didžiulis ligoninių stygius, dalis jų buvo uždarytos. Taip pat labai trūko gydytojų, be to šalyje buvo prasta ekonominė situacija. Tokioje aplinkoje, nepaisant sunkmečio, pradėtas kurti aukštasis medicinos mokslas netrukus tapo europinio lygio.

LSMU Lietuvos medicinos ir farmacijos istorijos muziejaus vadovas doc. Tauro Mekas pritarė prorektorei – Pirmasis pasaulinis karas įnešė daug sumaišties, didžioji dalis gydytojų tapo karo gydytojais, bet tas pasaulio virsmas Lietuvai suteikė didelę, ir, tikėtina, vienintelę galimybę siekti proveržio.

T. Meko teigimu, nepriklausomybės aušroje žmonės aukodavo bene visą savo užgyventą turtą, kad jų atžalos įgytų išsilavinimą. Ypač buvo perspektyvi gydytojo profesija – tai buvo laisvoji specialybė, kurios atstovai, įgiję išsilavinimą užsienyje, galėjo laisvai grįžti ir dirbti Lietuvoje. Toks tautos požiūris ir lėmė greitą visuomenės transformaciją į išsilavinusius šviesuolius.


„Šiandien švenčiame Lietuvos universiteto šimtmetį. Medikai, kaip matote, yra veržlūs, aktyvūs, dažnai eina priekyje visų. Praėjęs šimtmetis buvo labai sudėtingas. Šiandien mes esame sustiprėję, manau, kad ir toliau stiprėsime ir augsime dar ne vieną šimtmetį“, – LSMU Kultūros savaitės dalyviams kalbėjo prorektorė prof. Vaiva Lesauskaitė.

Prie bendro pietų stalo

Bendruomenės pietūs – bene pagrindinė ir kasmet LSMU Kultūros savaitėje vykdoma iniciatyva, kviečianti Universiteto bendruomenę vaišintis ir prisijungti prie bendro pietų stalo.

Šiemet Universiteto bendruomenė galėjo įvertinti ypatingus receptus ir prie šventiškų stalų paragauti išskirtinių bei nekasdienių patiekalų, specialiai 100-mečio progai paruoštų pagal tarpukario Lietuvos stilistiką.

Kultūros savaitės metu visi buvo laukiami renginyje „100-mečio pavasaris“, kur bendruomenės nariai aktyviai ir sveikai praleido laiką kartu, galėjo pasivaišinti sveikuolišku maistu, sudalyvauti įvairiose edukacijose ir varžybose, sporto užsiėmimuose, išbandyti save šachmatų turnyre.

Pirmąją gegužės savaitę Universiteto bendruomenė taip pat išbandė savo jėgas protmūšyje „100-mečio protas“. Protmūšiai Universitete rengiami jau ne pirmą kartą, tad ir šįkart renginio dalyviai buvo pasiruošę ir nesunkiai atsakė net į pačius sudėtingiausius istorinius klausimus.

Pirmąją gegužės savaitę duris lankytojams dar plačiau atvėrė Universiteto muziejai ir Emanuelio Levino centras, o viską vainikavo naktinis kinas bibliotekoje – filmo „Emilija iš Laisvės alėjos“ peržiūra.

„Kasmetinė tradicija rengti Kultūros savaitę įrodė, kad Universiteto bendruomenė yra išsilavinusi, aktyvi, nuolatos besidominti kultūra. Džiugu ir vėl po visų apribojimų išvysti kolegas gyvai, pasišnekučiuoti. Šiemet Kultūros savaitė sutapo Lietuvos universiteto šimtmečiu – ypatingu jubiliejumi visai šalies akademinei bendruomenei, todėl ir tikslas buvo atspindėti šimtą metų trukusį aukštojo mokslo progresą. Metai tik įpusėjo, tad net ir pasibaigus LSMU Kultūros savaitei šimtmečio renginių Universitete dar tikrai netruks“, – kalbėjo Kultūros savaitės organizatorė, Komunikacijos tarnybos vadovė Grytė Žitkienė.