LSMU gimnazija „Premiers Rideaux“ festivalio nugalėtojai

Gegužės 18–19 d. Nacionaliniame Kauno dramos teatre įvyko XVI tarptautinis mokinių frankofoniškojo teatro festivalis „Pirmoji uždanga“. („Premiers Rideaux“). LSMU gimnazijos direktorius Arūnas Bučnys pritarė festivalio atidarymo vedėjams – mimams, kurie savo sveikinimo kalboje paminėjo 16-ojo festivalio šūkį – „Būti ar nebūti“ džiaugsmingai šaukdami, kad festivalio dalyviai pasirinko Būti.

„Frankofonija – tai solidarumo erdvė, grįsta žmogiškumo ir demokratijos principais. Skatinanti kultūrų įvairovę, perduodanti žinią, puoselėjančią švietimą, taiką, laisvę bei žmogaus teises. Moksleiviškų teatrų festivalis – puiki vieta pabūti, pabendrauti bei pažinti skirtingų šalių kultūrą. Tegul šis festivalis suskamba įvairiais balsais ir nusidažo neregėtomis spalvomis“, – sveikino Prancūzų instituto Lietuvoje direktorius Jeanas Marie Sanis.

„Kaunas – laisvės miestas, demokratijos gurkšnis. Teatrų šventė atkeliavusi į mūsų miestą dar kartą įrodo, kad čia puoselėjama prancūziška kultūra ir menas, skleidžiama prancūziško teatro dvasia. Dėkojame Nacionalinio Kauno dramos teatro generaliniam direktoriui Egidijui Stancikui – (pažadėjusiam išmokti prancūzų kalbą), kad jaunatviškus ir veržlius, maištingus ir ambicingus moksleiviškų teatrų aktorius priėmė išpuoselėtose teatro erdvėse bei suteikė galimybę vaidinti didžiojoje scenoje. Galbūt tai kelio link auksinio scenos kryžiaus pradžia? Sveikiname 14 festivalių organizatorę Viliją Sušinskienę, Alytaus Dzūkijos pagrindinės mokyklos direktorę ir pasižadame ateityje vykdyti misiją – puoselėti prancūzišką kultūrą ir į festivalį įtraukti kuo daugiau dalyvių. Gausus svečių ir dalyvių būrys byloja apie šio festivalio reikšmingumą. Dėkoju aktoriams, mokytojams, garbiems svečiams: frankofonui LSMU prof. habil. dr. Alvydui Laiškoniui, Kauno vicemerams – Rasai Šnapštienei ir Simonui Kairiui, LSMU rektoriui prof. Remigijui Žaliūnui, Kauno frankofonams ir visiems teatro mylėtojams.“, – kalbėjo A. Bučnys.

Teatro šventėje talentingiausia trupe tapo LSMU gimnazijos aktoriai. Dalyvių pasirodymus vertinę Nicolas Torresas, Prancūzų instituto Lietuvoje kalbos atašė, Snieguolė Kavoliūnienė, kalbos atašė asistentė, Marion Bottero prancūzų kalbos mokytoja (Prancūzija, Paryžius), Goda Piktytė, Nacionalinio Kauno dramos teatro aktorė, režisierė, Dainius Svobonas, Nacionalinio Kauno dramos teatro aktorius, LSMU pjesei asmeninių refleksijų istorija „Kai jie palieka...“ skyrė daugiausia simpatijų bei pripažino nugalėtojais.

2018 m. LSMU gimnazistai atstovaus Lietuvai Tarptautiniame mokinių frankofoniškojo teatro „Festivalių festivalyje“, kuris vyks Kaune – Europos kultūros sostinėje. Tradicija tapusiame tarptautiniame festivalyje vykusiame dvi dienas šurmuliavo daugiau nei 190 dalyvių ir svečių.

Šiemet pasirodė vienuolikos mokyklų iš skirtingų Lietuvos miestų trupės. Prancūzų kalbos ir dalykų sustiprintu mokymu garsėjanti LSMU gimnazija prancūzakalbius moksleivius skatina pažinti Prancūzijos kultūrą ir siekia, kad Kauno frankofoniškoji bendruomenė dar aktyviau įsitrauktų į moksleivių veiklas bei prancūziška kultūra užburtų miestelėnus ir miesto svečius.

Festivalio svečiai išvydo pjeses prancūzų kalba: „Mūzos“ – Pasvalio J. Vileišio gimnazija, „Pianisto legenda“ – Kauno moksleivių techninės kūrybos centras, „Autobuso politika“ – KTU gimnazija, Asmeninių refleksijų istorija „Kai jie palieka...“ – LSMU gimnazija, „Linksmybės muziejuje“ – Tarptautinė Amerikos mokykla, „Klebonėlis iš Cucugnan kaimelio“ – Kauno J. Dabkevičiaus progimnazija, „Karališkos atostogos“ – Vilniaus M. Mažvydo progimnazija, „Bėgantys pro šalį“ – Šiaulių S. Šalkauskio gimnazija, „Paskutinė uždanga“ – Vilniaus S. Nėries gimnazija, „Menoza, Šv. Kavos ragana“ liaudies pasaka – Alytaus A. Ramanausko-Vanago gimnazija, „Batų pora“ – Panevėžio K. Paltaroko gimnazija. Svečiai sužinojo kuo Kaunas yra susijęs su Prancūzija ir pamatė spektaklį „Aušros pažadas“, pastatytą pagal autobiografinį Romain Gary romaną.

LSMU gimnazijos Neformaliojo švietimo ir pagalbos skyriaus vedėja Inga Vaitekūnė po festivalio sveikinusi LSMU aktorius, sakė kad organizaciniai rūpesčiai išnyko, kada frankofoniškų teatrų festivalio nugalėtojais tapo LSMU aktorių trupė. „Negaliu nesidžiaugti tais, potyriais, kurių neįmanoma išsakyti žodžiais, tomis emocijomis, kurios kunkuliavo teatre išstumdamos kasdienius dalykus. Festivalio organizatorė I. Vaitekūnė sako, kad prancūziška dvasia dar siaučia širdyje ir gyva prisiminimuose. „Talentingi, kūrybingi ir žaismingi mūsų mokiniai spektaklyje prancūzų kalba pasakojo savo gyvenimiškus potyrius, dvasinius išgyvenimus, laisvės siekius bei slapčiausias svajones. Pasak I. Vaitekūnės idėjų įkvėpėjas ir generatorius LSMU Dramos būrelio vadovas, pjesės režisierius, LSMU gimnazijos absolventas Rokas Lažaunykas.

Festivalis „Pirmoji uždanga“ priklauso tarptautiniam frankofoniškų teatrų festivalių tinklui „Artdrala“. Tarptautinį festivalį pirmą kartą Kaune surengė Lietuvos sveikatos mokslų universiteto gimnazijos kolektyvas, Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras kartu su socialiniais partneriais: Švietimo ir mokslo ministerija, Prancūzijos ambasada Lietuvoje, Kauno miesto savivaldybe. Mokinių pasveikinti bei pabūti drauge susirinko LSMU bendruomenės nariai, Kauno miesto savivaldybės atstovai, Prancūzijos ambasados darbuotojai bei miesto svečiai.

Moksleiviai savo kūrybiškumą galėjo pristatyti ne tik pasirodymuose, bet ir mažosiose dirbtuvėse, prancūzų vadinamose „Ateliers“, kuriose parengtos trumpos situacijos atskleidė jaunųjų aktorių improvizacinius gebėjimus. Paskutinę festivalio dieną buvo galima išvysti svečių bei mokytojų emocinius proveržius. Šie užsiėmimai yra „Pirmosios uždangos“ vizitinė kortelė.

Jolanta Jonikienė,

LSMU Rinkodaros ir komunikacijos tarnyba

Jolantos Jonikienės nuotraukos