Knyga apie Sibiro tremtį padėjo užmegzti bendrystę abipus Atlanto

Šią savaitę Vilniuje įvykusi išankstinė filmo „Tarp pilkų debesų“ premjera buvo ne vienintelis išskirtinis įvykis, susijęs su ekranizuotu Rūtos Šepetys romanu. Knyga „Tarp pilkų debesų“ tapo savitu kultūriniu tiltu, sujungusiu dvi mokyklas abipus Atlanto. Šis tiltas spalio 9 d. į LSMU gimnaziją ir Universitetą atvedė JAV Nešvilio mieste įsikūrusios B. Montgomerio akademijos (Montgomery Bell Academy, (MBA)) direktorių p. Bradfordą Gioia‘ą su žmona Minna Gioia.

LSMU gimnazija su JAV Vidurio Tenesio valstijoje įsikūrusia B. Montgomerio akademijos (Montgomery Bell Academy) bendradarbiauja jau 4 metus. Tad garbių svečių vizitas Gimnazijoje buvo itin šiltas: daug juokauta ir dėkota, dalytasi abipusių viešnagių įspūdžiais. Po susitikimo su gimnazistais Bradfordą Gioia’ą ir Minna Gioia priėmė LSMU rektorius prof. Remigijus Žaliūnas.

Buvo paskelbta Metų knyga

B. Montgomerio akademijos (MBA) – prestižinė Vidurio Tenesio berniukų mokykla, kurios istorija siekia 1780-uosius metus, puoselėjanti vertybes, nusakytas jos devize – „Gentleman, scholar, athlete“, tai yra ugdo plataus akiračio, išprususius, sportiškus džentelmenus. Kaip nutiko, kad šios Vidurio Tenesio valstijos mokyklos atstovai ir mokiniai susidomėjo Lietuvos tremčių istorija?

Pasak LSMU gimnazijos direktoriaus Arūno Bučnio, pažintis su MBA prasidėjo būtent nuo lietuvių kilmės JAV rašytojos Rūtos Šepetys knygos „Tarp pilkų debesų“: romanas JAV tapo bestseleriu, o MBA kasmet kurią nors vieną knygą skelbia mokyklos metų knyga, kurią skaito ir per pamokas aptaria visi mokiniai.

Kai R. Šepetys romanas tapo mokyklos metų knyga, aktyvūs mokytojai pradėjo ieškoti galimybių atvykti į Lietuvą, mat MBA garsėja įvairiomis užsienio mainų programomis. Tad kai 2014 m. į Lietuvą Rūtos Šepetys pėdsakais atvyko šios mokyklos mokytojai, jie pasidomėjo, gal kuri mokykla Lietuvoje norėtų bendradarbiauti su MBA – bendrovės „Baltic Holidays“ direktorius Linas Žabaliūnas rekomendavo LSMU gimnaziją.

Taip užsimezgė išskirtinai šilta dviejų ugdymo įstaigų draugystė. Buvo sukurtas projektas „MBA – LSMUG – viena šeima“, Gimnazija iš MBA sulaukė grupės moksleivių, kuriems surengtos turiningos išvykos bei susitikimai, primenantys skaudžiausius Lietuvos istorijos puslapius. Vėliau LSMUG gimnazistai vyko į Nešvilį ir gyveno juos priėmusių gimnazistų šeimose, LSMUG mokytojai lankėsi MBA, stebėjo mokyklos ugdymo procesą.

A. Bučnys džiaugėsi unikalia bendradarbiavimo forma: jaunieji amerikiečiai, lankydamiesi muziejuose, dalyvaudami susitikimuose su Lapteviečių brolija arba „Misija Sibiras“ dalyviais, atranda iki tol nežinotus Antrojo pasaulinio karo, Europos ir Lietuvos istorijos fragmentus, projekto dalyviai – ir moksleiviai, ir mokytojai – per tą laiką susidraugavo.

„Ketverių metų draugystė, besitęsianti tarp abiejų mokyklų, pasikartoti istoriją verčia ir mūsų mokinius. Stebėdamas, kaip susikaupę jaunuoliai klausosi autentiškų pasakojimų apie jaunajai kartai nesuvokiamas kančias tremtyje, supranti, kad vyksta nepakartojamas ir nesuvaidintas jaunosios kartos ugdymas „gyvosios istorijos“ pavyzdžiu“, – pabrėžė LSMU gimnazijos direktorius.

Gimnazistai svečiams pateikė įspūdingą staigmeną

Kreipdamasis į moksleivius, MBA direktorius Bradfordas Gioia’as pasakojo, kad atvykti į Lietuvą jį paskatino ir pati Rūta Šepetys, o Vilniuje jis pirmiausia apsilankęs Rotušės aikštėje, kurioje įamžinta JAV Prezidento George’o W. Busho viešnagė Lietuvoje ir garsioji jo frazė, kad kiekvienas Lietuvos priešas nuo šiol bus laikomas ir JAV priešu.

„Esu labai laimingas. Mane pakerėjo geri, malonūs Lietuvos žmonės, ypatingas jų svetingumas“, – sakė svečias. B. Gioia’as – ne tik prestižinės mokyklos vadovas, bet ir anglų kalbos dėstytojas bei daugelio mokinių mainų programų kūrėjas. Pasak svečio, organizuoti tarptautinę bendradarbystę sudėtinga, tenka pasitelkti ne tik mokyklos bendruomenę, bet ir tėvus, tačiau visas pastangas atperka puikūs rezultatai.

Susitikime itin aktyvūs buvo LSMU gimnazistai. Kai kuriems MBA mokinių šeimose jau buvo tekę viešėti netgi du kartus .Jaunuoliai nuotaikingai dalijosi savo įspūdžiais, prisiminė iš pradžių nerimavę, kaip juos priims bendraamžiai Amerikoje, baiminosi nepritapsią jų šeimose.

„Bet kai pamačiau man skirtą plakatą „Sveika atvykusi į namus“ – visos mano baimės ištirpo, iš tikrųjų pasijutau kaip namuose“, – sakė Gerda. Žygimantui didžiausią įspūdį padarė tai, jog po kelerių metų antrą kartą atvykus į MBA, visi jį puikiai prisiminė, nors pirmą kartą jis viešėjo būdamas vos 12 metų ir buvo mažiausias iš viso būrio. Gimnazistai dėkojo B. Gioia’ai už projekto suteiktas galimybes, nes viešėdami šeimose patyrė tikrą pietietišką svetingumą, nuoširdumą, geriau pažino Ameriką, įgijo gyvenimo ir bendravimo patirties.

Išlydėdami svečius, gimnazistai pateikė jiems staigmeną: Gimnazijos mokinė Gustė Zakšauskaitė įspūdingai sugiedojo Amerikos himną. Viešnia iš Amerikos negailėjo pagyrų merginai – ir dėl nepriekaištingo atlikimo, ir dėl puikaus išlavinto balso.

Pristatė ambicingus plėtros planus

Susitikime su Universiteto vadovais Bradfordui Gioia’ai su žmona pristatyta Universiteto ir jo padalinių veikla, ateities planai ir projektai, pasidalyta įžvalgomis apie studijų Lietuvoje ir JAV savitumus. Susitikime dalyvavo LSMU MA kanclerė prof. Daiva Rastenytė, Tarptautinių ryšių ir studijų centro dekanė prof. Ingrida Janulevičienė, Tarptautinių ryšių  ir studijų centro koordinatorė LSMU gimnazijoje Ingrida Krasauskienė, Emanuelio Levino kultūros centro direktorius Viktoras Bachmetjevas.

MBA vadovą sudomino žinia, kad LSMU yra studentų ir iš JAV. Jis taip pat domėjosi LSMU bendradarbiavimo su JAV medicinos ir mokslo institucijomis. Susitikimo metu pokalbio dalyviai gyvai diskutavo apie jaunimo ugdymo galimybes.

„Esame mokykla, užsibrėžusi berniukus išugdyti jaunais atsakingais vyrais ir piliečiais, įžvalgiais, plataus akiračio, išsilavinusiais ir puikiai išauklėtais žmonėmis, kurie turės įtakos visuomenei“, – MBA mokyklos misiją pristatė direktorius B. Gioia’a.

LSMU rektorius prof. Remigijus Žaliūnas papasakojo svečiams apie tai, jog šalia tradicinės savo misijos Universitetas brėžia ir ambicingus kompleksinio jaunosios kartos ugdymo planus, prisidedant prie sveikesnės visuomenės ugdymo: sėkmingai veikia LSMU gimnazija, planuojama steigti vaikų darželį ir pradinę mokyklą.

„Tai – vienas svarbiausių Universiteto socialinių projektų. 3–5 metų vaikai – patys imliausi. Į jaunosios kartos ugdymą ketiname įtraukti ir tėvus, ir Universiteto medikus bei mokslininkus. Gydytojo darbe svarbi ir etika bei filosofija, tad į Universiteto padalinių veiklą sklandžiai įsilies ir Emanuelio Levino kultūros bei filosofijos centras“, – pasakojo rektorius prof. Remigijus Žaliūnas.

Projektą „MBA – LSMUG – viena šeima“ palankiai vertina Seimas, jam išskirtinį dėmesį parodė JAV ambasadorė Lietuvoje Anne Hall ir knygos „Tarp pilkų debesų“ autorė Rūta Šepetys.