Ką pasakoja senos langinės

langinesGruodžio 1 d.LSMU Veterinarijos akademijos Didžiosios salės fojė duris atvėrė tapybos darbų paroda „Ką pasakoja senosios langinės?“. Paroda, kurią surengė Lietuvai pagražinti draugijos VA kolektyvas, veiks iki 2017 m. sausio mėnesio.

Advento laikotarpiu susikaupti ir stabtelėti pakvietė tautodailininkas Antanas Bernatonis. Menininkas – ilgametis Veterinarijos akademijos (VA) dėstytojas, docentas, Kaišiadoryse įkūręs folkloro ansamblį „Verpeta“, 1983 m. – Lietuvos veterinarijos akademijos folkloro ansamblį „Kupolė“.

Pasišventęs menui Lietuvos kultūros puoselėtojas dar šiais metais bus apdovanotas Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos premija už tradicinės kultūros puoselėjimą ir skleidimą.

Paroda ant senų medinių langinių sakraline tematika – išskirtinė savo spalvomis ir netradiciniais sprendimais, neįprasta langinių paruošimo tapymui technika, intriguojanti tematika. Pasak autoriaus, jis yra užsikrėtęs senų langinių rinkimo ir gelbėjimo dvasia. Ieško jų apleistose sodybose, senuose pastatuose. Randa įvairiausiais pavidalais naudojamas buityje. Žmonės net nemano senų langinių taisyti, jei jos sulūžta ar pasensta. Menininko akys sudrėksta nuo ašarų, kada pradeda pasakoti apie kulkomis suvarpytas langines, už kurių pokariu slėpėsi žmonės.

Viskas šioje parodoje persipina su pasaulio ir Lietuvos istorija. Kokios gi paslaptys slypėjo už langinių? Ką jos pasakoja? Į šiuos klausimus tautodailininkas stengėsi atsakyti susitikimo su kolegomis, bičiuliais, LSMU gimnazijos moksleiviais metu.

„Kartą Dzūkijoje vaikščiojau aplink seną namą. Langai išdaužyti, langinės nukritusios. Vieną jų pakėliau, atrėmiau į sieną, o po kurio laiko sugalvojau pasiimti. Medienos faktūra buvo tokia graži, kad pati diktavo, ką turėčiau tapyti, ir nutapiau Mariją su aureole. Po pirmosios langinės netrukus namuose atsirado ir daugiau. Kai kurios jų sodybose buvo virtusios šunų būdomis, vištų užtvarais, paršelių gardais, radau ir partizanų laikais sušaudytų. Tokias langines nugrandai, nušveiti – ir tinkamos“, – dėstė A. Bernatonis.

„Neįprastai ant senų langinių atrodantys tapyti šventųjų gyvenimo epizodai kviečia stabtelėti nuolatiniame skubėjime ir prisiminti, koks šviesus galėtų būti šv. Kalėdų laukimas ar įkvėpti geriems darbams, pamąstyti apie ateitį ar tiesiog pasimėgauti piešinių spalvomis“, – teigė LSMU VA muziejaus vedėja Lina Baršauskienė.

Maloniai kviečiame apsilankyti parodoje LSMU Veterinarijos akademijos Didžiosios salės fojė (Tilžės g. 18, Kaunas).

Jolanta Jonikienė,

LSMU Rinkodaros ir komunikacijos tarnyba