Jaunųjų gydytojų asociacijos forumas TransForm 2.0

2017-02-09

Vasario 3–5 d. Jaunųjų gydytojų asociacija (JGA) organizavo jaunųjų gydytojų forumą TransForm 2.0. Renginio šūkis „Čia ir dabar!“ Tai jau antrasis toks JGA renginys. Pirmasis vyko 2016 m. pavasarį. Tuomet į forumą susirinko 80 dalyvių. Šiemet skaičius padvigubėjo – dalyvavo 160 jaunųjų gydytojų (rezidentų) ir kitų medicinos sričių darbuotojų. Abu forumai vyko Birštone sanatorijoje „Eglė“.

Forumą pasveikino ir entuziastingai paskelbė atidarytu JGA prezidentas Martynas Gedminas (LSMU III k. skubiosios medicinos rezidentas) ir JGA Valdybos pirmininkė Simona Stankevičiūtė (LSMU III k. klinikinės farmakologijos rezidentė).

Jaunieji gydytojai pasidžiaugė, kad laukia įspūdingas jaunatviškas renginys, kurio dalyviai susipažins su sveikatos sistema iš pagrindų ir sužinos, kaip galima tapti aktyvia jos dalimi. Su valdžios ir universitetų atstovais forumo dalyviai numatys ir kurs konkrečius žingsnius, kaip pasiekti turbūt svarbiausio tikslo rengiant šiandienos jaunuosius gydytojus – reglamentuos etapines kompetencijas. Taip pat susipažins su CanMEDS paradigma, mokysis tapti visaverčiais ir šiuolaikiniais šiandienos bei ateities medicinos specialistais.

Sveikinimo žodį tarė ir visą trijų dienų renginį vedęs neurochirurgas, sveikatingumo lyderystės (koučingo) specialistas doc. Kęstutis Skauminas.

„Forumo bendravimas yra neformalus. Žinome, kuo jis prasidės – turime programą, bet kaip jis baigsis – priklauso tik nuo jūsų“, – kreipdamasis į auditoriją sakė doc. K. Skauminas ir pradėjo pirmąjį lyderystės (koučingo) seminarą „Tikrieji tikslai ir kaip juos pasiekti“.

Tris forumo dienas veikla ir darbas sukosi aplink tris pagrindines ašis, kurias ne kartą minėjo forumo organizatoriai, dalyviai ir svečiai: dalykinė, edukacinė ir vertybinė.

Apskritojo stalo laboratorijoje, kurią taip pat vedė ir kalbėjo doc. K. Skauminas, dalyvavo VU Nacionalinio vėžio instituto Biomedicininės fizikos laboratorijos vadovas prof. Ričardas Rotomskis, KTU Biomedicinos inžinerijos instituto direktorius prof. Arūnas Lukoševičius, LSMU I k. radiologijos rezidentas Antanas Montvila, JGA Prezidentas Martynas Gedminas bei verslo diplomatas, Lietuvos inžinerinės pramonės asociacijos direktorius Gintaras Vilda.

Įtraukiant ir auditoriją, diskusija vyko apie naujųjų technologijų (taip pat ir nanomedicinos) reikšmę šiandienos ir ateities gydytojo darbe bei visų šių žmonijos pasiekimų įtaką paprastam gydytojo ir paciento bendravimui. Tai buvo pokalbis, diskusija apie žmones ir vertybes, lemiančias, kokia yra arba bus mūsų sveikatos sistema. Atvirai kalbėjosi visi forume dalyvavę sveikatos sistemos dalyviai – studentai, rezidentai, jaunieji gydytojai, pacientai, dėstytojai, socialiniai darbuotojai, sielovadininkai, mokslininkai, slaugos specialistai, sveikatos priežiūros sistemos administratoriai, verslininkai ir kt.

TransForm 2.0 – dar vienas žingsnis pageidaujamų sistemos pokyčių link. Su kviestiniais lektoriais diskutuojame apie sveikatos technologijas, skirtas ateities pacientui ir gydytojui. 

Apskritojo stalo laboratorija – diskusija, kurianti naują požiūrį ir išreiškianti aiškią kryptį“, – sakė JGA atstovai.

Pasibaigus apvaliojo stalo laboratorijos diskusijai, jogos treneris Mantas Sakalauskas pakvietė į biologinę pertrauką. Ir tai buvo visai ne tai, apie ką buvo galima pagalvoti… Treneris mokė kvėpavimo ir judesio pratimų, skatinančių susikaupti, mažinančių nuovargį ir koncentruojančių dėmesį.

Viso forumo metu vyko ne tik lyderystės paskaitos, diskusijos, bet ir fizinės treniruotės bei proto mankšta.

Šeštadienis prasidėjo nelauktai maloniu, bet labai šioje auditorijoje laukto, ministro skambučiu. „Skype“ interneto ryšiu į TransForm 2.0 dalyvius kreipėsi LR sveikatos apsaugos ministras prof. Aurelijus Veryga.

„Labai atsiprašau ir labai apgailestauju, kad nesu su jumis kartu. Linkėjimai jums nuo pusiau sveiko sveikatos apsaugos ministro, – žvelgdamas į auditoriją, padedant interneto ryšiui, juokaudamas sakė prof. A. Veryga. – Sveikinu visus ir džiaugiuosi, kad radote laiko susirinkti ir kalbatės apie svarbius dalykus bei klausimus. Vienas iš jų yra ypač svarbus – mūsų sistemos žmogiškieji ištekliai. Jūs esate viena svarbiausių – būsimoji – šios sistemos dalis. Žinau, kad diskutuosite apie etapines rezidento kompetencijas. Suprantu vyresniuosius gydytojus, kurie pergyvena dėl jaunųjų gydytojų, kad rezidentai gali padaryti klaidų, bet visiems bijotojams noriu priminti, kad prieš keletą dešimtmečių gydytojai išėjo dirbti į ligonines po 6–7 m. studijų. Šioje kartoje užaugo geriausi, puikiai žinomi kardiochirurgai, neurochirurgai, kurie šiandien garsina Lietuvą visame pasaulyje. Noriu jums visiems palinkėti – būkite drąsūs, atsisakykite baimių, žiūrėkite į priekį atvira pokyčiams širdimi, nes pokyčių labai reikia. Dar kartą noriu padėkoti už tai, kad esate drąsūs – būkite drąsūs, nes mums tos jūsų drąsos labai reikia. Tik jauni, drąsūs ir veržlūs žmonės gali išdrįsti ir imtis pokyčių. Linkiu geros darbingos nuotaikos, produktyvių diskusijų, gero pasibuvimo drauge ir bendravimo.“

„Labai džiaugiuosi, kad į pirmąją šeštadienio forumo dalį suvažiavo sprendimų priėmėjai, svarbūs valdininkai ir mūsų gerbiami profesoriai“, – sakė JGA Valdybos pirmininkė S. Stankevičiūtė ir kalbėjo apie rezidentūros kilmę apskritai, jos istoriją, apie egzistuojančius teisinius aspektus.

Pasak Simonos, indaplovė, rezidentūra, Paryžiaus Mulen Ružas ir miltelių formos aspirinas „Bayer“ bei žurnalas „The Wall Street“ atsirado tais pačiais metais – 1889-aisiais. W. Osleris buvo gydytojas, kuris pirmasis pasakė, kad jauniesiems gydytojams reikia mokytis ne tik iš knygų, bet ir prie paciento lovos. Sąvoka „rezidentūra“ atsirado nuo žodžio „reziduoti“, nes pirmieji rezidentai ligoninėje ne tik mokėsi, net joje ir gyveno niekur niekada neišeidami – rezidavo.

Be pasaulinės istorijos, S. Stankevičiūtė priminė ir Lietuvos rezidentūros istoriją, kuri skaičiuojama nuo 1991 m. Šiuo metu Lietuvoje yra 1800 rezidentų (LSMU ir VU). Jaunųjų gydytojų asociacija (JGA) šiuo metu vienija 2892 narius.

Šeštadienio ryto Įžvalgų studiją tęsė LSMU Rezidentų tarybos pirmininkas Karolis Bareikis (LSMU V k. neurochirurgijos rezidentas, JGA delegatas Europos jaunųjų gydytojų (EJD) generalinėje asamblėjoje) ir kalbėjo apie rezidentūros studijų programą bei rezidentų kompetencijas. LSMU I k. radiologijos rezidentas Antanas Montvila priminė: „Ko mes čia atvykome? Nes mums reikia pokyčių“ ir tęsė pokalbį apie kompetencijas, pateikė kitų šalių pavyzdžių.

LSMU prorektorius studijoms prof. Kęstutis Petrikonis pasiūlė pasižiūrėti trumpą, bet labai informatyvų filmuką apie kompetencijas.

Po jogos trenerio M. Sakalausko biologinės pertraukėlės forumo dalyviai rinkosi į diskusiją „Apskritojo stalo laboratorija“. Diskusija vyko „krepšio“ principu: doc. K. Skauminas auditoriją pavadino „pačiu krepšiu“, o atvykusius svečius ir kitus lektorius sodino „krepšio rankenos“ lanku.

Linijoje „krepšio rankena“ susėdo ir kalbėjo bei diskutavo: LR sveikatos apsaugos ministerijos Sveikatos išteklių priežiūros ir inovacijų valdymo departamento direktorė Justina Januševičienė, LR sveikatos apsaugos viceministrė prof. Gintarė Šakalytė, Valstybinių ligonių kasų Sveikatos priežiūros paslaugų dapartamento direktorius Viačeslavas Zaksas, LSMU Podiplominių studijų centro dekanas doc. Juozas Kupčinskas, LSMU prorektorius studijoms prof. Kęstutis Petrikonis, LSMU Podiplominių studijų centro prodekanas dr. Arvydas Gelžinis, LSMU profesoriai Saulius Vaitkus ir Daiva Vaitkienė bei Mindaugas Kliučinskas, JGA Valdybos pirmininkė S. Stankevičiūtė, LSMU docentė Regina Mačiulevičienė.

„Šis pokalbis yra tiesiog įvairių įžvalgų kasykla“, – sakė doc. K. Skauminas.

„Padėtis ir problemos, apie kurias čia šiandien kalbama, man žinomos iš abiejų pusių – nežinau, tai pliusas ar minusas, bet kai žinai problemas – jas vertini šiek tiek kitaip, – prof. G. Šakalytė kalbėjo apie įgūdžius, kompetencijas ir kaip SA viceminitrė, ir kaip LSMU profesorė bei pabrėžė kertinio mąstymo keitimo būtinybę. – Jei keisime teisės aktus, bet nesikeis mūsų mąstymas – niekas nepasikeis.“

LSMU Podiplominių studijų centro dekanas doc. J. Kupčinskas kalbėjo apie bendros vizijos būtinybę.

„Vakar kalbėjote apie inovacijas. Taip, inovacijos keičia gyvenimą, bet studentas yra ta esminė figūra, apie kurią viskas sukasi. Todėl ir inovacijos turėtų tam tarnauti, padėti, padaryti gyvenimą saugesnį, patogesnį ir gydytojui, ir pacientui, – sakė prof. K. Petrikonis. – Kalbėti reikia ne tik apie etapines kompetencijas, bet apie kompetencijas rezidentūroje apskritai.“

„Problema yra apskritai rengiant rezidentus“, – pritarė prof. M. Kliučinskas bei pateikė pavyzdžių iš Lietuvos ir Šveicarijos projekto.

„Tai jau yra TransForm 2.0. Jis skirtas suprasti, ko mes norime, ir paversti tą norą į suformuluotą taisyklingą tikslą. Pirmasis TransForm buvo skirtas mums susiprasti, kas mes tokie esame ir kaip žmonės, ir kaip asmenybės, ir kaip sistemos dalis, ir kaip specialistai. Kitas bus tema: o kodėl mes to norime? Ketvirtas – kaip mums tai gauti? Ir ačiū tiems, kurie supranta, kad viskas eina iš eilės, kad viską reikia apgalvoti, ačiū, kad mums padedate tai daryti“, – sakė renginio vedėjas doc. K. Skauminas.

JGA kartu su Sveikatingumo ir saviugdos akademija (vykdančioji direktorė Loreta Aleksandra Sinkevičienė), organizuodami forumų TransForm ciklą, siekia pradėti kurti sveikos sistemos viziją. Kaip sakė doc. K. Skauminas, dideli pokyčiai nevyksta greitai, tačiau jie gali prasidėti jau dabar. Organizatoriai tris TransForm 2.0 dienas transformavo į nuoseklų brendimo pokyčiams, asmeninio augimo ir naujų įžvalgų kaupiną procesą, sudarė atviro bendravimo ir gilesnio klausymosi atmosferą: mąstyti, dalytis ir girdėti vieni kitus.

Dalykinės ašies renginiai formulavo rezidentų etapinių kompetencijų reglamentavimo strategiją. Forumo metu vyko diskusijos, kurių tikslas – kartu parengti vienų metų strategiją, kaip įdiegti etapinį gydytojų rezidentų kompetencijų reglamentavimą.

Edukacinės ašies paskaitos suteikė naujų žinių ir padėjo formuluoti kitokias nuostatas, susipažino su sveikatos priežiūros sistemos Lietuvoje funkcionavimo struktūra, jaunojo gydytojo aktyviu vaidmeniu joje. Kalbėta apie Kanados Karališkosios kolegijos projektą CanMEDS, jo formuluojamą medicinos eksperto kompetencijų struktūrą ir galimybę tai pritaikyti Lietuvoje.

Vertybinės ašies paskaitose kalbėta apie bendruomeniškumą, atvirumą ir drąsą, mokytasi atstovavimo interesams pagrindų, ugdytas bendruomeniškumas, gebėjimas dirbti ir priimti sprendimus komandoje.

Asmenybės dirbtuvės paskaitose skatinta pajausti, kad geresnis savęs pažinimas yra būtina sąlyga, norint pasiekti pokyčių. Vienas TransForm tikslų – sukurti erdvę kiekvieno dalyvio susitikimui su bendraminčiais, skatinti naujus ryšius ir naujas įžvalgas. TransForm dalyviai rinkosi iš trijų tipų paskaitų, skirtų protui, kūnui ir dvasiai stiprinti.

Susitikimuose su asmenybėmis – visi turėjo galimybę bendrauti ir dalytis idėjomis su forumo svečiais ir kviestiniais lektoriais.

Dienos įžvalgos rinkimai tapo kiekvienos forumo dienos svarbiausiu momentu. Lektoriai ir klausytojai drauge aptarė svarbiausias atrastas įžvalgas. Įžvalgos ateina visiems apmąstant dabarties realybę ir pageidaujamą ateitį, bendraujant grupėse, klausantis ir dalijantis mintimis. Padedant renginio vedėjui (moderatoriui) visi drauge kūrė atmosferą, skatinančią naujas idėjas. Įžvalgos, kurios dalyviams pasirodė labiausiai padedančios įgyvendinti TransForm tikslus, fiksuojamos, apibendrinamos ir, tikėtina, bus panaudotos ateityje.

Pasak doc. K. Skaumino, TransForm sėkmę lemia kiekvienas dalyvis: nuostatos, pasidalytos su kitais mintys, geranoriškas dalyvavimas, prisidedant prie bendro rezultato – visa tai tampa gaire trečiajam JGA forumui.

Jaunųjų gydytojų asociacijos (JGA) organizuoto jaunųjų gydytojų forumo TransForm 2.0 dalyviai pasirašė ketinimų protokolą. Jis skelbia – buvo nuspręsta, kad siekiant tobulinti tolygų ir kokybišką gydytojo rengimą savarankiškam darbui, būtina toliau aktyviai dirbti diegiant etapinį gydytojų rezidentų kompetencijų reglamentavimą. TransForm 2.0 dalyviai sutaria, kad etapinių gydytojų rezidentų kompetencijų modelio diegimas yra svarbus ir visos šalys sutaria bendradarbiauti. Sveikatos apsaugos ministerija inicijuoja per 2017 m. vasario mėn. darbo grupės sukūrimą.

Džiuljeta Kulvietienė,

LSMU Rinkodaros ir komunikacijos tarnyba