Įvairių kultūrų seksualinio elgesio ypatumais domisi pasaulinis tyrimas

2021-11-18

Pasaulio mokslininkai inicijuoja plataus masto novatorišką mokslinį tyrimą, pavadintą „International Sex Survey“, kuris, išvertus į lietuvių kalbą, šiandien pristatomas bei pradedamas vykdyti ir Lietuvoje. Tyrimo tikslas – gauti naujų mokslo žinių apie seksualinį elgesį ir su seksualiniu gyvenimu susijusias temas, ateityje tai padės spręsti klausimus, kurie svarbūs kalbant apie asmens seksualinę sveikatą.

 Mūsų šalyje šį tyrimą atlieka Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Neuromokslų instituto Elgesio medicinos laboratorijos mokslininkai – klinikiniai praktikai. 

 

Seksualinio elgesio ypatumus drauge tyrinės 45 šalys

„Lytiškumas ir seksualinis elgesys priklauso tai mokslo sričiai, kurioje turime stebėtinai mažai duomenų, – sako dr. Julius Burkauskas, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Neuromokslų instituto klinikinis psichologas, Skaitmeninės etikos centro ekspertas. – Todėl drauge su kolegomis mokslininkais iš tokių šalių kaip Vokietija, Prancūzija, Japonija, JAV, Pakistanas, Kanada, Lenkija, Indija, Brazilija ar kt., inicijuojame tyrimą, kuriame, tikimės, dalyvaus per 80 000 žmonių iš viso pasaulio.“

 Vieni iš tyrimo iniciatorių – Vengrijos ir Kanados psichologai teigia, jog pastarojo meto seksualinio elgesio tyrimai buvo pelnytai kritikuojami dėl to, kad jų dalyviai dažniausiai būdavo išsilavinę vakarų šalių atstovai iš demokratinės, industrializuotos, aprūpintos aplinkos, todėl rezultatai neatspindėjo situacijos pasaulyje. Ir net atlikus tyrimus mažesnėse šalyse ar dalyvaujant mažumų atstovams, rezultatus lyginti būtų sudėtinga dėl metodų ir matavimo priemonių skirtumų.  

 Novatoriškas tyrimas – galimybė dalyviui susipažinti su įvairiais seksualumo aspektais

„Šis tyrimas ypatingas ne tik savo apimtimi: mokslininkai sukūrė visoms šalims vieningą klausimyną, kuris prieinamas 24-iomis kalbomis, jį pildysiantys žmonės atstovauja pačias įvairiausias kultūras, kuriose gali būti ir savų iššūkių kalbant tokiomis opiomis (intymiomis) temomis. Todėl tyrimas išties unikalus ir novatoriškas“, – teigia gydytoja psichiatrė, LSMU Neuromokslų instituto Elgesio medicinos laboratorijos mokslininkė, prof. dr. Vesta Steiblienė.

 Tyrimas apima klausimus apie asmens seksualinį potraukį, lytiškumą, seksualinį elgesį, jo pobūdį, nuostatas, motyvaciją, pornografijos žiūrėjimo įpročius ir kitas jautrias temas, susijusias su seksualiniu gyvenimu (pvz., patirta seksualinė prievarta). Atsakyti į anketos klausimus gali vyresni nei 18-os metų asmenys. Atradus nepriimtinus ar nemalonius jausmus keliančius klausimus, juos galima praleisti. 

 „Kviečiu Lietuvos gyventojus paskirti maždaug 25 – 40 min. savo laiko ir nuoširdžiai atsakyti į šios konfidencialios apklausos klausimus, tai yra galimybė išsamiau susipažinti su įvairiais seksualumo ir seksualinio gyvenimo aspektais, – sako J. Burkauskas. – Galbūt kai kuriuos žmones ši anketa paskatins geriau suprasti savo seksualinius poreikius ir aptarti tai su partneriu.“

Dalyvaukite tyrime, spauskite čia ir pradėkite, o su tyrimu susijusią informaciją bei rezultatus skelbs ir LRT. 

Daugiau informacijos rasite oficialioje tyrimo svetainėje.