Spausdinti

Į Universitetą atkeliauja paroda apie talentingas mokslininkes

Spalio 6 d. Farmacijos fakultete bus atidaryta fotografijos paroda „Mokslo moterims“, susijusi su džiugiu mokslo bendruomenei įvykiu – šį pavasarį pirmą kartą visų Baltijos šalių moterims mokslininkėms skirta „L’Oreal–UNESCO“  stipendija „Mokslo moterims“.  6 tūkst. eurų dydžio stipendijomis apdovanotos penkios mokslininkės iš Lietuvos, Latvijos ir Estijos.

Viena iš šiųmečių stipendininkių yra dr. Urtė Neniškytė. Šiuo metu ji dirba Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro Neurobiologijos ir biofizikos katedroje, yra Marie Skłodowska-Curie veiklų (MSCA) patyrusi tyrėja. Įgijusi biochemijos mokslų daktaro laipsnį Kembridžo universitete (Cambridge, JK), podoktoratūros stažuotę mokslininkė atliko Europos molekulinės biologijos laboratorijos Epigenetikos ir neurobiologijos padalinyje (Monterotondo, Italija).

Malonu pažymėti, jog savarankiškos mokslininkės karjeros pradžioje dr. U. Neniškytė lankėsi LSMU Neuromokslų instituto Biochemijos laboratorijoje kaip vizituojanti mokslininkė, atliko tyrimus bei skaitė pranešimus universiteto studentams ir mokslo bendruomenei.

Užsimezgę ryšiai nenutrūko ir vėliau, dr. U. Neniškytė dalyvavo LSMU studentų mokslinės draugijos renginiuose, pas ją stažavosi ir mokslinius tyrimus atliko LSMU medicininės ir veterinarinės genetikos specialybės studentai. Šiuo metu dr. U. Neniškytė tyrinėja neuroninius molekulinius signalus, skatinančius arba slopinančius fagocitozę, ir jų reikšmę mikroglijos atliekamam sinapsių genėjimui normalaus vystymosi metu ir sutrikimų atvejais.

Į Universitetą atkeliausianti fotografijų paroda supažindins su visomis penkiomis stipendiją pelniusiomis Baltijos šalių  mokslininkėmis, atskleis jų asmenybes, veiklą, mokslinius tyrimus, kūrybingumą, intelektą ir vidinį žavesį. Fotografijų autoriai – Iveta Vaivodė ir Janis Deinatas.

1998 m. įsteigta „L’Oreal–UNESCO“ programa „Mokslo moterims“ sukurta paremti moterų dalyvavimą tyrimuose ir skatinti jų laimėjimus įvairiose mokslo srityse. Pagal šią programą  apdovanojamos mokslininkės, kurių iškilūs pasiekimai paskatino mokslo pažangą, įnešė didelį indėlį į visuomenę. Taip pat parama skiriama perspektyvioms jaunoms moterims, kurios daug nuveikė savo mokslo disciplinos labui.

„L’Oreal Baltic“ stipendija „Mokslo moterims“ įgyvendinta bendradarbiaujant su Latvijos nacionaline UNESCO komisija, Latvijos mokslų akademija, Estijos nacionaline UNESCO komisija, Estijos mokslų akademija, Lietuvos nacionaline UNESCO komisija ir Lietuvos mokslų akademija.

Tad Universiteto bendruomenė, o ypač – studentai, doktorantai ir kiti jaunieji tyrėjai, spalio 6 d. 12 val. laukiami Farmacijos fakulteto F205 a.: čia vyks parodos „Mokslo moterims“ atidarymas ir dr. Urtės Neniškytės paskaita „Mikroglija – klajojantys smegenų sodininkai”. 

Nuotraukos autorius Edgaras Kurauskas, VU