Gyvybes gelbės naujoji karta: jaunųjų skubiosios medicinos gydytojų žinios – pasaulinės vertės

2018-05-10

Kaune, Lietuvos sveikatos mokslų universitete (LSMU), parengti gydytojai rezidentai, visą parą be kitų specialistų pagalbos galėsiantys atlikti visas gyvybę gelbstinčias procedūras. Jie gebės suteikti skubiąją medicinos pagalbą tiek vaikams, tiek suaugusiems, mirštantiems ar besiskundžiantiems gerklės skausmu, patyrusiems sunkias traumas ar miokardo infarktą. Tai – pirmoji pagal aukščiausius pasaulio standartus parengtų skubiosios medicinos specialistų laida.

Šįmet studijas baigiantys pirmieji penki skubiosios medicinos gydytojai rezidentai neseniai išlaikė Europos Skubiosios medicinos egzaminų centro (Antverpenas, Belgija) egzaminus. Puikūs rezultatai rodo, kad studentai atitinka visus aukščiausius šiai specialybei keliamus tarptautinius reikalavimus. Ateityje, ruošiant skubiosios medicinos gydytojus, šie specialistai patys galės įvertinti studentų žinias ir gebėjimus pacientams teikti skubiąją medicinos pagalbą. Tai – ypač svarbu Lietuvoje norint ir toliau sėkmingai plėtoti šią sritį.

LSMU ir Kauno klinikų specialistai, rengdami pirmuosius skubiosios medicinos gydytojus, tapo naujų mokymo metodų kūrėjais ir testuotojais – tokio lygio skubiosios medicinos gydytojų šalyje dar nėra. Siekiant kuo labiau praplėsti gydytojų rezidentų žinias, prie jų ugdymo prisidėjo įvairių sričių sveikatos specialistai iš kitų profilinių klinikų.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga

„Nors Lietuvoje skubioji medicina žengia tik pirmuosius žingsnius, Vakarų pasaulyje ji vystėsi ne vieną dešimtmetį. Lietuvoje yra puikios sąlygos vystyti šią medicinos kryptį – galima pritaikyti tik geriausią užsienio šalių patirtį.

Puiku, kad ruošiami pirmieji skubiosios medicinos gydytojai rezidentai turėjo galimybę stažuotis JAV, kurios šioje srityje sukaupė milžinišką patirtį. Norint, kad ateityje šios srities besimokantys studentai taptų savo sričių ekspertais, labai svarbu kuo geriau paruošti pirmuosius skubiosios medicinos gydytojus.“

 

 

 

LSMU prorektorius klinikinei medicinai, Kauno klinikų generalinis direktorius prof. Renaldas Jurkevičius

„Džiaugiuosi naujai parengtais, sakyčiau, ateities medikais – skubios medicinos pagalbos gydytojais. Jie mūsų pacientams suteiks kokybiškesnę pagalbą. Skubiosios medicinos gydytojai galės puikiai darbuotis ir mažesnėse ligoninėse.

Tai leis efektyvinti mūsų sistemą, per trumpesnį laiką galėsime daugiau pagalbos suteikti skubios pagalbos skyriuje, nes, sprendžiant nesudėtingas sveikatos problemas, nereikės kviestis kitų sričių specialistų. Tokiu būdu mažinsime nereikalingų hospitalizacijų skaičių.“

 

 

LSMU Podiplominių studijų centro dekanas dr. Juozas Kupčinskas

„Skubiosios medicinos rezidentūros studijų programa buvo kuriama atsižvelgiant į naujausias pasaulines šios medicinos srities tendencijas ir esamą tarptautinę praktiką. Net ir Europos mastu skubiosios pagalbos specialybė yra pakankamai nauja, todėl šios programos rengimas buvo nemažas iššūkis.

Ši specialybė reikalauja labai daug skirtingų žinių ir įgūdžių, todėl  studijų programa apima labai įvairias sritis, bet įdėtas Skubios medicinos klinikos darbas jau dabar duoda puikius rezultatus. Labai džiaugiamės, kad Skubusios medicinos rezidentūros studijų programa sulaukia labai didelio studentų susidomėjimo, o ją pasirinkę rezidentai yra motyvuoti, iniciatyvūs ir atviri naujovėms.“   

 

 

 

 


LSMU Skubiosios medicinos klinikos vadovas dr. Kęstutis Stašaitis

„Reikalavimai mūsų rezidentūroje yra tokie, kaip ir kitose Europos Sąjungos šalyse. Gydytojas turi įrodyti, kad jis ne tik turi gerus klinikinius įgūdžius, bet ir moka tinkamai bendrauti tiek su pacientu, jo artimaisiais, tiek su kolegomis. Be to, vertinami mokslinio darbo rengimo gebėjimai, lavinami lyderystės, sveikos gyvensenos ir ligų profilaktikos įgūdžiai.

Daug dėmesio skirta būsimų rezidentų atrankai. Studijuoti pakviesti labiausiai motyvuoti studentai, kurie nebijo naujos specialybės ir ateityje galės dalyvauti jos kūrime.“

LSMU ruošiant pirmuosius skubiosios medicinos gydytojus daug dėmesio skirta ir tarptautinėms stažuotėms. Rėmėjų iš JAV dėka (Kazickų šeimos fondas, Cincinačio universitetas, privati skubiosios medicinos kompanija „TriHealth“ ir Renatos ir Herbert Loyd šeima) visi 5 gydytojai rezidentai vadybos įgūdžių sėmėsi Cincinačio universiteto ligoninėje ir kompanijos „TriHealth“ ligoninių tinkle JAV.

 

LSMU Ekstremaliosios medicinos katedros vedėjas prof. Dinas Vaitkaitis

„Skubiosios medicinos gydytojų rengimui naudojome viską, kas šiuo metu yra prieinama pasaulio mokymo technologijų rinkoje: nuotolinį, simuliacinį, hibridinį mokymą. Šios technologijos papildė gausius rezidentų seminarus ir intensyvią praktiką, jas taip pat diegia akušeriai ginekologai, chirurgai.

Džiaugiamės galėdami dirbti su pasaulio lyderiais tiek skubiosios medicinos srityje, tiek mokymų ir simuliacijos medicinoje ir sveikatos priežiūros srityje JAV, Švedijoje, Danijoje, Jungtinėje Karalystėje, Olandijoje, Belgijoje.“

 

 

 

 

 

 

LSMU Skubiosios medicinos gydytojas Nedas Jasinskas

„Žmogus nori, kad į jį žiūrėtų kaip į žmogų, o ne kaip į tą, kuris serga kokia nors liga, kad gydytojas gydytų ne jo ligą, ne kokį nors organą ar simptomą, bet į jį pasižiūrėtų visapusiškai. Skubiosios medicinos gydytojai yra specialistai, kurie gali pamatyti visą žmogų, o ne siuntinėti pas įvairių sričių gydytojus. Jie yra arčiausiai paciento, gali viską integruoti, gydyti visų amžiaus grupių pacientus su visomis patologijomis. Šiandien nėra nieko efektyvesnio.“

 

 

 

 

LSMU Skubiosios medicinos klinikos gydytojas rezidentas Laimonas Mišeikis

„Labai reikšminga stažuotė buvo į JAV, Sinsinatį (Ohajo valstija). Kazickų šeimos fondo, dr. Herbert Loyd dėka visi 5 rezidentai vyko mokytis administracinių įgūdžių. Pavyko užmegzti gerus ryšius su ne vienu kolega iš už Atlanto. Gerai, kad programa neapsiribojo pirmaisiais 5 rezidentais ir tęsiasi toliau, viso bus išsiųsta daugiau nei 20 rezidentų.“

Šiuo metu 5 metus trunkančias rezidentūros studijas vainikuoja egzaminas, kuris visapusiškai įvertina gydytoją rezidentą ir suteikia teisę savarankiškai gydyti pacientus. Netrukus planuojama studijų programą patobulinti – įtraukti etapinių kompetencijų modelį. Jis leis studijų procesą suskirstyti į smulkesnius etapus, kurių egzaminus išlaikę gydytojai rezidentai gaus teisę savarankiškai atlikti atitinkamų sričių procedūras ir priimti gydymo sprendimus.

Jau netrukus pirmaisiais Lietuvoje skubiosios medicinos gydytojais taps gydytojai rezidentai Laimonas Mišeikis, Vytautas Aukštakalnis, Linas Darginavičius, Simona Sabulytė ir Ieva Paliokaitė.