Spausdinti

Gyvensenos medicina – raktas į lėtinių neinfekcinių ligų valdymą

LSMU Visuomenės sveikatos fakulteto dekanė prof. R. KalėdienėKovo 18 d. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Visuomenės sveikatos fakultetas (VSF) rengia tarptautinę konferenciją „Gyvensenos medicina – raktas į lėtinių neinfekcinių ligų valdymą“.

Konferencijoje tikimasi sulaukti svečių iš JAV, Vokietijos, Belgijos, Lietuvos. Pranešimus skaitys mokslininkai iš Lietuvos sveikatos mokslų, Jeilio, Kalifornijos, Loma Lindos, Harvardo, Gyseno universitetų, Hipokrato sveikatos instituto (JAV).

LSMU Visuomenės sveikatos fakulteto dekanė prof. R. Kalėdienė teigia, kad pagrindinės konferencijos temos: opiausios sveikatos priežiūros problemos, gyvensenos medicina (lifestyle medicine), lėtinių neinfekcinių ligų valdymas, ligų kontrolės veiksniai ir sprendimo būdai.

Pagrindinis konferencijos tikslas – sukviesti iškiliausius pasaulio ir Europos gyvensenos medicinos srities mokslininkus bendrai mokslinei diskusijai bei aptarti gyvensenos medicinos studijų, mokslo ir praktikos plėtros galimybes Lietuvoje.

Konferencijos dalyviai sužinos apie įvairiose šalyse atliktus tyrimus, susijusius su sveika gyvensena, gyvensenos medicina. Be to, mokslininkai bei gydytojai praktikai, šios srities ekspertai, pasidalys savo žiniomis, patirtimi bei naujausiomis šios srities metodikomis.

Kviečiami dalyvauti politikai, gydytojai, slaugytojai, visuomenės sveikatos specialistai, studentai bei visi, besidomintys sveikata ir gyvensenos medicinos koncepcija.

Džiugu, kad jau nuo šių metų rugsėjo LSMU lauks norinčiųjų studijuoti Visuomenės sveikatos fakulteto antrosios pakopos (magistro) studijų programoje gyvensenos mediciną. Gyvensenos medicinos specialistai – tai tarsi jungtis tarp asmens ir visuomenės sveikatos priežiūros sričių, gebantys valdyti ligas, koreguodami gyvenseną.

Anot VSF dekanės prof. R. Kalėdienės, žmonės turėtų suvokti, kad rūpinimasis sveikata bei sveika gyvensena yra asmens išimtinė teisė ir atsakomybė. Sveikatos priežiūros profesionalai – tai patarėjai ir konsultantai, padedantys pasirinkti teisingą gyvenseną, išvengti ligų, o susirgus jas sėkmingai valdyti. Deja, tyrimų duomenimis, daugiau negu 85 proc. Lietuvos piliečių įsitikinę, kad už jų sveikatą atsakingos gydymo įstaigos, o daugiau nei 60 proc. mano, kad už jų sveikatą atsakinga Sveikatos apsaugos ministerijos.

Jau šiandien reikėtų keisti požiūrį į sveikatą, nelaukiant, kada gyvensenos medicina Lietuvoje išsikovos pozicijas.

VSF dekanė džiaugiasi, kad su kolegomis iš JAV inicijuotas tarptautinis entuziastų kurtas projektas įgaus pagreitį bei naujieji studijų programos, vienintelės Europoje, gyvensenos medicinos specialistai jau netrukus galės teikti kompetentingas konsultacijas sveikos mitybos, fizinio aktyvumo, žalingų įpročių bei streso prevencijos ir valdymo klausimais.

Gyvensenos medicinos mišraus mokymosi nuotolinių ir kontaktinių studijų trukmė LSMU yra pusantrų metų. Studijų programoje numatyta intensyvi praktika su ligoniais ir diplominio darbo rengimas. Studentai klausys iškiliausių pasaulyje gyvensenos medicinos specialistų: prof. T. C. Campbello (JAV), prof. D. Katzo (JAV), dr. B. Clemento (JAV) paskaitų. Daug sveikos gyvensenos specialistų, dirbančių įvairiuose LSMU fakultetuose, dalyvaus studijų procese ir stengsis, kad Universitete rengiami specialistai įgytų puikų išsilavinimą.

Šiandien nemažai žmonių, neturinčių specialaus išsilavinimo, skelbiasi gyvensenos specialistais, gydydami žmones abejotinos reikšmės metodais, brukdami mitybos rekomendacijas, patarimus ir t. t. Profesorė apgailestauja, kad yra žmonių, kurie sirgdami labai sunkiomis ligomis tiki gydymo metodais, kurie nėra pagrįsti moksliniais įrodymais.

Kol lietuviai nesupras, kad psichologines problemas padės išspręsti psichologai bei psichoterapeutai, psichikos sutrikimus padės įveikti gydytojai, mitybą koreguos mitybos, o fizinį aktyvumą – šios srities specialistas, tol sunkių ligų padarinių nepavyks išvengti.

Visuomenės sveikatos fakultetas keičia požiūrį į sveiką gyvenseną ne tik Universitete, bet ir Lietuvoje. „Kiekvieno žmogaus sveikatos būklė yra individuali. Mes esame tai, ką suvalgome, ką mąstome, jaučiame, kaip gyvename, tad paisykime sveikos gyvensenos principų ir pažinkime savo organizmą jausdami atsakomybę už sveikatą“, – sako prof. R. Kalėdienė.

Ateityje profesorė tikisi, kad LSMU parengti gyvensenos medicinos specialistai bus įtraukti į šeimos gydytojų komandas ir aktyviai prisidės prie Lietuvos gyventojų sveikatos gerinimo.

 

Jolanta Jonikienė