Gyvensenos medicina – Lietuvos karių sveikatos priežiūros akiratyje

2021-10-12
Gyvensenos medicina – viena iš moderniausių ir šiuolaikiškiausių priemonių lėtinių neinfekcinių ligų valdymui ir gydymui, kuria ypač stipriai susidomėjo Lietuvos Krašto apsaugos bei NATO sąjungininkų atstovai. Oficialiu NATO sąjungininkų vizito metu į Lietuvą atvyko Jungtinių Amerikos Valstijų (toliau – JAV) Karinių oro pajėgų gydytoja, gyvensenos medicinos specialistė, Majorė Regan A. Stiegmann ir JAV sausumos kariuomenės Afrikos regiono vyriausioji gydytoja Pulkininkė Chelsea B. Payne.

Vizito metu specialistės pasidalijo su Lietuvos Krašto apsaugos struktūromis gerąja klinikine patirtimi, taikant gyvensenos medicinos priemones (angl. Lifestyle and Performance Medicine) rutininėje lakūnų sveikatos priežiūroje. Lėtinių neinfekcinių ligų valdymas ir gydymas, taikant gyvensenos medicinos principus buvo toks sėkmingas, kad JAV vyriausiasis gydytojas Admirolas Vivek Murthy (angl. Surgeon General of the United States) pasirašė dekretą, kuriame nurodoma, kad nuo 2021 metų pabaigos „Lifestyle and Performace medicine“ įtraukiama į visų šalies gynybos struktūrų rutininę karių sveikatos priežiūrą.

NATO sąjungininko atstovų vizitas buvo skirtas užmegzti ir plėtoti glaudesnius ryšius gyvensenos medicinos srityje su Lietuvos karinėmis struktūromis bei su gyvensenos medicinos kompetencijų centru Lietuvoje – Lietuvos sveikatos mokslų universitetu. „Lietuvos krašto apsaugos struktūra ir karių sveikatos priežiūros sistema turi unikalią galimybę, kokios mes neturėjome – bendradarbiavimą su vienu iš stipriausiu Gyvensenos medicinos kompetencijų centrų Europoje – LSMU. Lietuvos kariuomenė turėtų aktyviai išnaudoti šią galimybę ir tapti pavyzdžiu likusioms NATO sąjungininkėms Europoje, kaip taikant gyvensenos medicinos intervencijas galime turėti sveikus ir konkurencingus karius savo struktūrose“ – Majorė Regan A. Stiegmann.

Po oficialaus JAV, Lietuvos Respublikos Krašto apsaugos ministerijos, Dr. Jono Basanavičiaus karo medicinos tarnybos bei Lietuvos sveikatos mokslų universiteto atstovų susitikimo, buvo nuspręsta toliau vystyti gyvensenos medicinos plėtros klausimą LR Krašto apsaugoje, formuojant artimiausius uždavinius ir įsipareigojimus:

1. Gyvensenos medicinos intervencijos karių reabilitacijos centre: bendradarbiaujant su LSMU paruoštas gyvensenos medicinos intervencinis protokolas, skirtas bent viena lėtine neinfekcine liga sergantiems reabilitacijos centro pacientams. Lapkričio mėnesį prasideda darbas su pirmąja intervencijos grupe. LSMU pasiūlytas gyvensenos medicinos intervencijos protokolas sulaukė didelio JAV atstovų dėmesio. Įsipareigota išbandytą protokolą pristatyti kaip pavyzdį NATO sąjungininkėms narėms.

2. Krašto apsaugos ministerija įsipareigojo ieškoti būdų kaip integruoti gyvensenos mediciną į rutininę karių sveikatos priežiūros sistemą ir šiuo klausimu aktyviai bendradarbiauti su LSMU.

3. JAV kolegos įsipareigojo aktyviai bendradarbiauti šioje srityje, o rezultatus, kaip gerosios klinikinės praktikos pavyzdžius, siūlyti ir kitoms NATO sąjungininkėms.

Norime pasidžiaugti, kad LSMU pristatytas gyvensenos medicinos plėtros modelis karių sveikatos priežiūros sistemoje sulaukė itin didelio dėmesio iš JAV vyriausiojo gydytojo Admirolo Vivek Murthy (angl. Surgeon General of the United States), kuris įsipareigojo atvykti oficialiu vizitu į Lietuvą. Vizito tikslas – susipažinti su gyvensenos medicinos intervencijos vykdymu karių reabilitacijos centre ir pasidalyti Lietuvos gerąja patirtimi su kolegomis Europoje.