Spausdinti

Elzaso ir Lietuvos istorijos klubo prezidento vizitas Veterinarijos akademijoje

Elzaso ir Lietuvos istorijos klubo prezidento vizitas Veterinarijos akademijojeKovo 5 d. LSMU Veterinarijos akademijos muziejuje lankėsi garbingas svečias – Elzaso ir Lietuvos istorijos klubo prezidentas, „Lietuviškųjų sąsiuvinių“ redakcijos direktorius Philippe Edelis, besirengiantis išleisti knygą apie L. H. Bojanusą, kuri, tikimasi, bus išversta ir į lietuvių kalbą.

Anot, LSMU Veterinarijos akademijos muziejaus vedėjos Linos Baršauskienės, susitikimas su tokia iškilia asmenybe jai buvo istorinis įvykis pratęsiantis jų bendradarbiavimą bei keitimąsi informacija, o knygos rašymas apie veterinarijos pradininką L. H. Bojanusą – svarbus akcentas abiejų šalių, tiek Lietuvos, tiek Prancūzijos istorijoje.

Prancūzijoje gimęs L. H. Bojanusas buvo veterinarijos pradininkas Lietuvoje, veterinarijos dėstymo programų autorius, rengiantis veterinarijos dėstytojus, pirmasis Rytų Europoje pradėjęs dėstyti lyginamąją anatomiją. 1823 m. įsteigė Veterinarijos mokyklą kaimiečiams. Jo biustas puošia istoriškai seniausią LSMU Veterinarijos akademijos Dr. S. Jankausko auditoriją.

Po susitikimo LSMU Veterinarijos akademijoje P. Edelis KTU Prancūzų institute skaitė paskaitą, „L. H. Bojanuso (1776–1827), vieno iškiliausių gamtininkų, siejančių Prancūziją ir Lietuvą, testamentas“. Akcentavo, kad L. H. Bojanusas mokėjo 8 kalbas, jo tuo metu novatoriškos paskaitos apie gyvūnijos pasaulio vystymąsi garsėjo tobulu lotynų kalbos žinojimu, jas lankydavo ir kitų specialybių profesoriai bei dėstytojai, norėdami ne tik paskaitą išklausyti, bet ir dėstymo bei iškalbos meno pasimokyti.Elzaso ir Lietuvos istorijos klubo prezidento vizitas Veterinarijos akademijoje

L. H. Bojanusas paskelbė apie 70 mokslinių darbų. Didžiausi darbai skirti zoologijai, veterinarijai ir lyginamajai gyvūnų anatomijai, juos spausdino žymiausias Europos mokslinių darbų žurnalas „Isis“. 1819–1821 m. Vilniuje buvo išleista „Europinio vėžlio anatomija“, išgarsinusi L. Bojanuso vardą Europoje. Jis išaiškino, kad stumbras ir tauras yra atskiros rūšys. Rašė apie arklių bei galvijų ligas, dėlės anatomiją, askaridės vystymąsi, kaukolės kilmę, upinio vėžio kraujagysles, gėlavandenius moliuskus ir kitais klausimais. Moliuskų šalinimo organas pavadintas jo vardu.

Domėjosi muzika, daile, mokėsi kalbų, bendravo su jaunimu. Taip pat ypatingą dėmesį skyrė visuomeninei veiklai Vilniaus medicinos draugijoje ir kt.

Dalyvavusieji paskaitoje buvo sužavėti nuoširdžiu pranešėjo iš Prancūzijos P. Edelio bendravimu. Suintrigavęs įdomia L. H. Bojanuso biografija, jis lengvai dėstė tam tikrus teisinius to meto dalykus bei istorines peripetijas. Atskleidė, kiek nuveikė, kad šios kilnios asmenybės ir jo kraštiečio L. H. Bojanuso istorijos nuotrupos gražia mozaika susidėliotų į jo darbus – straipsnius, paskaitas ir knygų puslapius.

 

LSMU inf.